Banner 980x90

Saules enerģija – ko Latvija var mācīties no kaimiņiem Igaunijā?

“Sunergia” aicina neatlikt sarunu par sava saules enerģijas parka izveidi, jo tagad ir īstais laiks rīkoties. Lai uzzinātu par labāko risinājumu pašam vai savam uzņēmumam, aicinām sazināties ar “Sunergia” speciālistiem. 

Līdz 2022. gada sākumam Igaunijā bija ierīkoti saules enerģijas parki ar jaudu vairāk nekā 500 MW, kamēr Latvijā saules enerģijas stacijas nodrošina vien aptuveni 15 MW jaudu. Šie skaitļi ļoti skaidri parāda, kādas būs saules enerģijas tirgus attīstības tendences Latvijā tuvāko divu trīs gadu laikā.

Situācija enerģētikas jomā Latvijā ir ļoti līdzīga Igaunijai. Mēs atrodamies vienā klimata joslā, mūs ietekmē vieni un tie paši vides un ģeopolitiskie faktori, kā arī abas valstis nespēj saražot pietiekami daudz elektroenerģijas uz vietas, tāpēc tā ir jāiepērk papildus. Tomēr, neraugoties uz šīm līdzībām, Latvijā uzstādīto saules paneļu skaits ir krietni mazāks nekā Igaunijā un pat viens no mazākajiem Eiropas Savienībā.

Kas pēdējo gadu laikā ir noticis Igaunijā?
Pirmie modernie saules paneļu parki Igaunijā tika izveidoti aptuveni pirms desmit piecpadsmit gadiem, kad arī Latvijā parādījās pirmās saules paneļu instalācijas.

Igaunijas straujo lēcienu pretī saules enerģijai sekmēja galvenokārt divas dažādas valsts subsīdijas. Pirmā regula paredzēja valsts atbalstu saules paneļu parku ar jaudu līdz 200 kW izbūvei, kas bija jāpabeidz līdz 2018. gada beigām. Daudzi Igaunijas uzņēmumi saredzēja šo atbalstu kā investīciju iespēju un izmantoja to. Otrā regula iznāca 2020. gadā un piešķīra valsts subsīdijas saules enerģijas parku ar jaudu līdz 50 kW izbūvei. Arī šis atbalsts mudināja privātos klientus un mazos uzņēmumus veidot saules enerģijas parkus.

Pieprasījums pēc saules paneļu parku izbūves Igaunijā pieauga nepieredzēti strauji gan uzņēmēju, gan privātpersonu vidū. Kāpuma iemesls bija pamatots – aprēķinātais investīciju atmaksāšanās laiks uzņēmumiem, kuri patērēja vairāk enerģijas, nekā paši spēja saražot, bija vidēji pieci gadi. Respektīvi, saules paneļu parka izbūve atmaksājās vidēji piecu gadu laikā, turklāt parks spēj saražot bezmaksas elektroenerģiju turpmākos divdesmit un pat vairāk gadu. Savukārt uzņēmumiem un privātpersonām, kuri izbūvēja saules paneļu parkus, tikai lai saražoto elektroenerģiju pārdotu atpakaļ tīklā, ieguldījumu atmaksāšanās laiks bija septiņi līdz astoņi gadi.

Šie aprēķini tika veikti pirms pāris gadiem, kad elektrības cena bija viena trešdaļa no pašreizējās, tādējādi šobrīd šiem uzņēmumiem investīciju atmaksāšanās laiks ir vēl izdevīgāks, nekā iepriekš aprēķināts.

Šobrīd Igaunijā elektroenerģijas tīkls izskata vairāk nekā 2000 pieteikumu saules enerģijas parku ar vairāk nekā 700 MW kopējo jaudu izbūvei. Diemžēl realitātē lielākā daļa no šiem iesniegumiem visdrīzāk tiks noraidīti, jo elektroenerģijas tīkla jauda ir izsmelta.

Kāds ieguvums būs tiem, kuri pasteigsies?
Šobrīd Igaunijā ir gandrīz neiespējami iegūt pieslēgumu elektrības tīklam par sapratīgu cenu, jo visa elektrotīkla brīvā jauda ir izsmelta. Tie, kuri bija tālredzīgi un iesniedza elektroenerģijas tīklam saules elektrostacijas izbūves pieteikumu jau pirms pāris gadiem, nu saules enerģijas parkus būvēt var. Pretējā gadījumā pieslēgums tīklam ir ierobežots līdz 15 kW, un tā būs līdz mirklim, kad valsts izbūvēs jaudīgāku elektroenerģijas tīklu, kas prasīs vismaz trīs līdz piecus gadus.

““Sunergia” galvenais ieteikums Latvijas uzņēmumiem un privātpersonām, kuri apsver saules paneļu parka izbūvi, ir rīkoties ātri. Uzņēmumiem, kuriem ir liela brīvā jumta platība vai neizmantota zeme, jāiesniedz elektroenerģijas tīklam pieteikums par saules paneļu parka izveidi jau tagad, citādi vēlāk var būt par vēlu,” uzsver Elgars Ojakeivs, “Sunergia Group” līdzīpašnieks un biznesa attīstības vadītājs.

Lielākās priekšrocības šobrīd ir lauksaimniecības un mežsaimniecības uzņēmumiem ar lielu brīvās zemes apjomu. Pieteikuma iesniegšana un atļaujas saņemšana nenozīmē, ka saules paneļu parks jāizbūvē uzreiz. To var darīt arī pēc pāris gadiem, tomēr tas būs ieguldījums nākotnē un garantija, ka saules paneļu parku varēsiet izveidot, kad būsiet tam gatavi.

“Sunergia” pieredze Igaunijā liecina, ka tīkla pieslēguma kapacitāte tiek izsmelta ļoti ātri, tādējādi lielākie ieguvēji būs tie, kuri šim pavērsienam būs gatavojušies jau iepriekš.

Elektroenerģijas cena turpinās augt. Saules enerģija ir bezmaksas elektroenerģija, un ražot elektroenerģiju pašiem nozīmē arī lielāku enerģētisko drošību un neatkarību. Saules enerģija šobrīd ir viena no labākajām un drošākajām investīciju iespējām. Tas ir ieguldījums, kas ir daudz stabilāks par jebkuru akciju vai obligāciju.

“Sunergia” aicina neatlikt sarunu par sava saules enerģijas parka izveidi, jo tagad ir īstais laiks rīkoties. Lai uzzinātu par labāko risinājumu pašam vai savam uzņēmumam, aicinām sazināties ar mūsu speciālistiem. “Sunergia” piedāvā bezmaksas konsultāciju, kā arī saules paneļu parka veiktspējas un rentabilitātes analīzi, lai jums visa nepieciešamā informācija būtu jau pirms lēmuma pieņemšanas.


Par uzņēmumu “Sunergia”
“Sunergia” nodarbojas ar saules paneļu parku izveidi Baltijas valstīs. Līdz 2022. gadam uzņēmums uzstādījis saules paneļu parku ar vairāk nekā 10 MW jaudu un šobrīd veido jaunus parkus ar vairāk nekā 12 MW jaudu Igaunijā un 3 MW jaudu Latvijā. Lielākie izveides stadijā esošie saules enerģijas parki Latvijā ir ar 1,1 MW, 700 un 300 kW jaudu.

“Sunergia” nodrošina pilnu pakalpojumu klāstu saules paneļu parka izbūvei, sākot no bezmaksas konsultācijām, finanšu aprēķiniem un projekta izstrādes un beidzot ar faktisku parka izveidi līdz gala dokumentācijas sagatavošanai. Vairāk informācijas uzņēmuma mājaslapā www.sunergia.lv.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)