Zinātniskās pētniecības un ražošanas nozares līderis pērn - "Dokumeds"
Zinātniskās pētniecības un ražošanas nozares līderis ar 7,28 miljonu eiro apgrozījumu pērn bija SIA "Dokumeds", liecina "Firmas.lv" un aģentūras LETA veidotais "Latvijas biznesa gada pārskats 2015".
Otra lielākā kompānija pēc apgrozījuma pērn bija SIA "Aviatest" ar 4,9 miljonu eiro apgrozījumu, bet trešā - AS "Sidrabe" ar 4,76 miljonu eiro apgrozījumu.
"Top 10" iekļuvuši arī tādi uzņēmumi kā SIA "ISP Optics Latvia" ar 4,67 miljonu eiro apgrozījumu, SIA "AmberCRO" ar 3,1 miljona eiro apgrozījumu, SIA "Icon Public Limited Company" ar 2,38 miljonu eiro apgrozījumu, SIA "Quintiles Latvia" ar 1,78 miljonu eiro apgrozījumu, SIA "Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts" ar 1,66 miljonu eiro apgrozījumu, SIA "Lāsma" ar 1,54 miljonu eiro apgrozījumu un SIA "Baltic Oil Management" ar 1,18 miljonu eiro apgrozījumu.
Diviem nozares līderiem - AS "Sidrabe" un LNK holdingā ietilpstošajai SIA "Aviatest" - pērn ļoti būtiski samazinājās apgrozījums. AS "Sidrabe" zaudēja nozares līdera statusu, jo pērn apgrozījums saruka par 49% - no 9,4 miljoniem eiro uz 4,76 miljoniem eiro. SIA "Aviatest" apgrozījums samazinājās par 38% - no 8,03 miljoniem eiro uz 4,9 miljoniem eiro. Savukārt optisko lēcu un dažādu augsti tehnoloģisko iekārtu komponenšu ražotājai SIA "ISP Optics Latvia" gads bija ļoti veiksmīgs, jo apgrozījums auga par 31% - no 3,57 miljoniem eiro līdz 4,67 miljoniem eiro.
"Aviatest" norāda, ka pērn uzņēmums saskārās ar būtiskām finansiālajām grūtībām, kas bija saistītas ar strauju Krievijas rubļa devalvāciju divas reizes gada ceturtajā ceturksnī, kas nevarēja neatstāt ietekmi uz uzņēmuma rādītājiem. "Aviatest" pamatdarbības veids ir aviācijas tehnikas konstrukcijas elementu izmēģinājumi. Pērn uzņēmuma laboratorija veica plašu laboratorijas izmēģinājumu spektru, ieskaitot elementārparaugu, atsevišķu agregātu, kā arī lidmašīnas un helikopteru planieru izmēģinājumus. Tajā skaitā tika veikti lidmašīnas RRJ-100 fizelāžas un spārna izmēģinājumi, helikopteru planieru "Mi-26", "Mi-38", "Ka-62" un "Nicetrip" konvertoplāna nesošās sistēmas agregātu izmēģinājumi pasūtītājiem "Airbus Helicopters" un "Agusta Westland", kā arī tika veikti paceļamā aprīkojuma izmēģinājumi lidostai "Rīga".
Šogad uzņēmums plāno turpināt darbu kompleksu, kas saistīts ar konvertoplāna nesošo konstrukciju pārvades sistēmas izstrādi, un tiks veikts izmēģinājumu komplekss saskaņā ar "Nicetrip" programmu. Tāpat turpinās darbi stendu aprīkojuma izstrādei un izgatavošanai, pasūtītājam ir izgatavoti un piegādāti vairāki stendi dažādu agregātu izmēģinājumiem.
AS "Sidrabe" pērn turpināja strādāt pie jaunu vakuuma pārklājumu tehnoloģisko procesu izstrādes, iekārtu izgatavošanas un ieviešanas ražošanā, dažādu metālu un to atvasinājumu pārklājumu vakuumā tehnoloģiskā procesa izpētes. Pērn "Sidrabe" strādāja pie vakuuma iekārtu izstrādes projektiem dažādu funkcionālo materiālu nozarēs un jaunu vakuuma tehnoloģisko procesu izstrādes projektiem kopā ar sadarbības partneriem un pasūtītājiem no Eiropas, ASV, Japānas, Latvijas un citām pasaules valstīm.
Šogad plānots tālāk attīstīt ilgtermiņa sadarbību ar pasūtītājiem jaunu iekārtu izstrādē, jaunāko tehnoloģiju komercializēšanai enerģijas kontroles materiālu, elektronikas, medicīnas un citās nozarēs. Izmantojot jaunākās vakuuma pārklājuma tehnoloģisko procesu izstrādes un plānoto sadarbību ar ASV, Eiropas, Japānas un Krievijas pasūtītājiem, uzņēmums cer, ka šogad apgrozījums varētu nedaudz palielināties un sasniegt piecus miljonus eiro.
Kā ziņots, klajā nācis ikgadējais izdevums "Latvijas biznesa gada pārskats", kurā apkopota informācija par 22 000 strādājošu firmu, kuru neto apgrozījums ir virs 145 000 eiro un kas veido 98% no visu Latvijas uzņēmumu apgrozījuma.
"Latvijas biznesa gada pārskatu" veido uzņēmums "Firmas.lv" sadarbībā ar informācijas aģentūru LETA.
Ņemot vērā vietējā tirgus stabilitāti, papildus apjomīga industriju dinamikas pētījumam "Firmas.lv" un LETA sadarbības projektā šogad īpaša uzmanība veltīta lielo, vidējo, mazo, kā arī strauji augošo jeb "gazeļu" uzņēmumu darbībai dažādās industrijās un reģionos. Tāpat īpaša uzmanība pievērsta reģionālajam sniegumam industriju griezumā - kontekstā ar fondu ieguldījumiem, demogrāfiju, ienākumu līmeni - sadarbībā ar uzņēmumu "Oxford research".
Šī gada izdevumā atsevišķa vieta veltīta arī ārvalstu investoru ieteikumiem Latvijas ekonomikas attīstībai sadarbībā ar Ārvalstu investoru padomi Latvijā, kā arī nodokļu nomaksai uzņēmumos, tostarp sociālo iemaksu apjomam uz vienu strādājošo, dažādās biznesa jomās, balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta datiem.
"Latvijas biznesa gada pārskatā" iekļautas veiksmīgāko uzņēmēju un nozaru ekspertu atziņas un prognozes, kā arī padziļināts biznesa vides apskats un detalizēti nozaru uzņēmumu saraksti - "Top 10" uzņēmumi 16 industrijās, "Top 25" uzņēmumi 63 virsnozarēs un visi uzņēmumi, kas sadalīti 476 nozarēs.
Uz sarakstu