Valsts prezidents: jāiestājas par valsts drošības interesēm un jāpaātrina ekonomisko attīstību
Tikšanās laikā Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Ministru prezidents Māris Kučinskis, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs un Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks Kalniņš pārrunāja aktuālos ārpolitikas jautājumus. Valsts augstāko amatpersonu sarunu uzmanības centrā bija pievienošanās process Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai (OECD), gatavošanās NATO samitam šī gada jūlijā, atbalsts uzņēmējiem ārējo tirgu apgūšanā, migrācijas jautājumi, kā arī jautājums par situāciju Ukrainā un Eiropas Savienības sankciju piemērošanu.
Valsts augstākās amatpersonas ar gandarījumu atzīmēja Latvijas pievienošanās OECD tehnisko sarunu noslēgumu, paužot apņēmību pievienoties organizācijai jau šajā gadā. Dalība OECD vairos ārvalstu partneru uzticību Latvijas likumdošanas atbilstībai starptautiski pieņemtajai labākajai praksei, Latvijas uzņēmējdarbības videi, kā arī uzraudzības sistēmai finanšu jomā, valsts uzņēmumu pārvaldībā un korupcijas apkarošanā.
Valsts prezidents uzsvēra, ka Latvija kā OECD dalībvalsts varēs daudz plašāk izmantot attīstītāko valstu pieredzi, lai sasniegtu labākus rezultātus tautsaimniecības attīstībā, kā arī atgādināja pienākumu nodrošināt valsts uzņēmumu padomju izveidošanu atbilstoši OECD principiem valdības apstiprinātajā laika grafikā un pienākumu turpināt stiprināt finanšu sektora uzraudzību.
Apspriežot gatavošanos jūlijā gaidāmajam NATO samitam Varšavā, amatpersonas pārrunāja veicamos darbus, lai panāktu, ka Varšavas samitā tiek pieņemti nepieciešamie lēmumi attiecībā uz ilgstošu un vērā ņemamu sabiedroto klātbūtni Baltijas valstīs reģiona drošības stiprināšanai.
Valsts prezidents sarunā atzīmēja jaunu tirgu apgūšanas nozīmi valsts ekonomikas izaugsmē un nepieciešamību sniegt Latvijas uzņēmējiem pilnvērtīgu atbalstu. Raimonds Vējonis aicināja pilnveidot valdības politiku, lai izstrādātu kvalitatīvus investīciju projektu piedāvājumus un tehnoloģiju sadarbības projektus, kā arī sekmētu institūciju sadarbību ārējās ekonomiskās politikas jomā.
Pārrunājot migrācijas jautājumus un praktiskos soļus saistībā ar patvēruma meklētāju uzņemšanu, kā arī Eiropas Komisijas priekšlikumus patvēruma sistēmas uzlabošanai Eiropas Savienībā, amatpersonas bija vienisprātis, ka turpmākiem mehānismiem patvēruma meklētāju pārvietošanai būtu jābalstās uz brīvprātības principu.
Jautājumā par Eiropas Savienības sankciju pret Krieviju piemērošanu tikšanās dalībnieki bija vienisprātis, ka sankcijas jāturpina, kamēr nav panākta Minskas vienošanās ieviešana. Latvija turpinās sniegt atbalstu Ukrainas reformu procesam un tās ciešākai integrācijai ar Eiropas Savienību.