Straujuma: Ja līdz jūlijam neizstrādās veselības nozares finansēšanas modeli, ministram jāatkāpjas
Viņasprāt, pašlaik nozares pārstāvjiem nav skaidri pateikts, kāds būs rīcības plāns, cilvēkiem nav skaidrs rīcības modelis un valda neizpratne.
Kā norādīja Straujuma, veselības ministrs šajā amatā ir jau ilgāku laiku un viņš pārzina situāciju. Tādēļ, ja līdz jūlijam nebūs izstrādāts skaidrs rīcības plāns ar finansējuma avotiem, tad ministram būtu jāuzņemas atbildība. Jautāta par to, kādai būtu jābūt šai atbildībai, viņa atbildēja, ka politiskā atbildība ir demisija.
Kā ziņots, Veselības ministrija (VM) piedāvā nozares reformu četros posmos, kas paredz arī no valsts budžeta finansēto pakalpojumu pārskatīšanu, jaunā veselības aprūpes finansēšanas modeļa izstrādi šogad un tā ieviešanu no 2018.gada.
VM valsts sekretāre Solvita Zvidriņa Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā deputātus informēja par plānoto reformu. Viņa skaidroja, ka paredzēts pārskatīt no valsts budžeta finansētos veselības aprūpes pakalpojumus, kas nozīmētu arī nozares cilvēkresursu finansēšanas un metodikas pārskatīšanu, "veselības pakalpojumu groza" izvērtēšanu un noteikšanu, kompensējamo medikamentu pārskatīšanu, kā arī rezidentūras vietu skaita pārskatīšanu.
Runājot par veselības aprūpes pakalpojumu pārskatīšanu, deputātiem tika skaidrots, ka izveidota VM un Finanšu ministrijas darba grupa veselības finansējuma pārskatīšanai, izvērtējot finansējuma sadalījumu un pašreizējo tarifu ekonomisko pamatojumu. Tāpat VM darba grupā tiek strādāts pie ārstniecības personu darba samaksas modeļa pilnveidošanas, tā ieviešanu plānojot līdz 2019.gadam.
Savukārt attiecībā uz pakalpojumu groza izvērtēšanu līdz maija beigām plānots noteikt šo veselības aprūpes pakalpojumu klāstu atbilstoši pieejamam valsts budžeta finansējumam, tāpat paredzēts izstrādāt priekšlikumu rindu mazināšanai, ņemot vērā iespējamo papildu finansējumu. Kompensējamo medikamentu jomā plānots izstrādāt piedāvājumu zāļu cenu samazināšanas iespējām, zāļu iegādes kompensācijas apmēra palielināšanai atbilstoši pacientu skaita pieaugumam un saraksta paplašināšanai ar jaunām zālēm un medicīnas ierīcēm.
Zvidriņa pastāstīja, ka tiek veikts izvērtējums rezidentu skaitam pa specialitātēm, ņemot vērā ārstniecības iestāžu pieprasījumu, un katru gadu nepieciešamas 50 papildu jaunas rezidentūras vietas.
Otrais posms būtu jaunā veselības finansēšanas modeļa izstrāde. Plānots līdz šā gada jūlijam sagatavot un iesniegt ziņojumu valdībai par jauno modeli, piedāvājot vairākus variantus. Tālākā modeļa izstrāde ilgtu līdz gada beigām, bet ieviešana notiktu 2018.gadā.
Trešais reformas bloks būtu veselības sistēmas un pakalpojumu sniedzēju struktūras pārskatīšana, kas nozīmē sistēmas analīzi un priekšlikumus tās pilnveidei, un pacientu plūsmu pārskatīšana. Tāpat VM izvērtēs pakalpojuma plānošanas funkciju pārcelšanu no Nacionālā veselības dienesta.
Ceturtais reformas posms būtu e-veselības sistēmas izveide un attīstība. Tas paredzētu gan e-veselības projektā paredzēto darbu pabeigšanu, gan arī turpmāku tā attīstību.
Uz sarakstu