Smiltenes tehnikumā seminārs "Jaunietis darba tirgū: no teorijas līdz praksei"
Pirms Lieldienām Smiltenes tehnikumā notika Latvijā lielākā karjeras un izglītības portāla prakse.lv seminārs ceturto kursu audzēkņiem - "Jaunietis darba tirgū: no teorijas līdz praksei", pilsētas informācijas portālu Smiltene24.lv informēja Smiltenes tehnikuma pārstāve Baiba Vahere."Portāls prakse.lv radīts ar mērķi - veicināt jauniešu nodarbinātību, konsultējot viņus karjeras izvēles jautājumos, informējot par studiju iespējām un piedāvājot prakses, darba un brīvprātīgā darba vakances. Portālā atrodama plaša informācija par darba tirgū pieprasītākajām profesijām un izglītības iestādēm, kurās sagatavo šādus speciālistus," informē portāla Izglītības projektu koordinatore Iveta Uzula.
Semināru cikls "Jaunietis darba tirgū" tiek organizēts jau astoto gadu, lai atvieglotu jauniešu orientēšanos milzīgajā informācijas apjomā, kas bieži ir galvenais iemesls, kāpēc skolēni izvēlas paļauties uz veiksmi vai likteni, nevis mērķtiecīgi pavada laiku darba tirgus un potencilās izglītības iestādes iepazīšanā. "Ja jaunieši šim mērķim katru dienu veltītu vismaz desmit minūtes, viņi piedzīvotu daudz mazāk vilšanos," pārliecināta Uzula.
Semināru vadīja Biznesa augstskolas "Turība" Tūrisma fakultātes Lietišķo un rekreatīvo pasākuma vadības programmas 2.kursa studente Aija Klāne. "Šāda veida pasākumos iesaistos otro gadu. Tā ir lieliska pieredze uzstāties auditorijas priekšā un jūtos priecīga, ka varu palīdzēt jauniešiem viņu nākotnes profesijas izvēlē." Pēc augstskolas beigšanas Aija vēlas kļūt par pasākumu organizētāju un atvērt pati savu pasākumu rīkošanas aģentūru. Savukārt tiem skolēniem, kuriem nozīmīgās izvēles vēl tikai priekšā, viņa iesaka neslinkot un par sev interesējošām specialitātēm un augstskolām ievākt maksimāli daudz informācijas. "Nevajag kautrēties arī uzrunāt tos studentus, kuri šajās augstskolās jau mācās. Tāpat svarīgi ieskatīties uzņēmēju atsauksmēs."
Atvērto durvju nedēļa
Seminārā jaunieši tika iepazīstināti ar projektu "Atvērto durvju nedēļa Latvijas uzņēmumos," kas šogad iecerēta no 13. – 17. aprīlim. Šajā laikā 55 uzņēmumi jauniešiem bez maksas piedāvās vairāk nekā 400 ekskursijas, iepazīstinās ar savas iestādes ikdienu, radošo un administratīvo procesu. Skolēni varēs iepazīt ne tikai nozaru vadošos uzņēmumus, bet arī labākās darba vietas dažādos Latvijas novados. 63% no projektā iesaistītajiem uzņēmumiem izteikuši vēlmi piesaistīt jaunus darbiniekus. Pasākumā iesaistīto uzņēmumu saraksts atrodams portālā prakse.lv.
Jaunieši ekskursiju laikā varēs atstāt uzņēmumos savus CV, pieteikties vakancēm, rast atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem un neformālā gaisotnē iepazīt nākamos darba devējus un kolēģus. Šobrīd lielākais pieprasījums ir pēc finanšu, ekonomikas, informāciju tehnoloģijas, mārketinga, loģistikas un valodu speciālistiem.
"Virtuālā prakse"
Ceturto kursu audzēkņiem seminārā tika demonstrēta arī izglītojošā datorspēle "Virtuālā prakse", ar kuras starpniecību 230 darba devēji iepazīstina ar vairāk nekā 290 dažādām darba tirgū pieprasītām profesijām. Spēle pieejama portāla prakse.lv sadaļā Virtuālās prakses. Jaunieši tajā var pārbaudīt savas zināšanas izvēlētajā profesijā un arī uzzināt par to daudz jauna. Spēlējot "Virtuālo praksi", skolēniem paredzēts ne tikai likt lietā savas, jau esošās zināšanas, bet arī mācīties izmantot visus iespējamos informācijas avotus, vienlaikus attīstot prasmi analizēt pieejamo informāciju. Būtiski, ka darba devēji "Virtuālo praksi" izmanto kā jauno personālatlases projektu. Jaunieši, iesaistoties spēlē, ievada savus datus darba devēju datu bāzēs. Līdz ar to uzņēmēji var jebkurā laikā sazināties ar jauniešiem un piedāvāt viņiem darba vai prakses iespējas.
Portāls prakse.lv katru gadu uzrunā vairāk par 3400 tajā reģistrētos darba devējus, aicinot nosaukt tās mācību iestādes un studiju programmas, kuras viņi ieteiktu jauniešiem izvēlēties. Līdz ar to skolēni var uzzināt, kurām augstskolām darba devēji uzticas visvairāk. Studiju TOPs apskatāms http://www.prakse.lv/top .
Simulētā darba intervija
Semināra noslēgumā skolēni izspēlēja simulācijas spēli "Darba intervija". Auditorijas priekšā tika aicināti jaunieši, kuri it kā ieradušies uz darba interviju, lai sacenstos par vakanci - kafijas vārītājs. Pretendentiem vajadzēja izpildīt dažādus uzdevumus - katru ar savu zemūdens akmeni. Tika vērtēts, cik uzmanīgi jaunieši spēj ieklausīties darba devējā. Uzņēmēji novērojuši, ka darba meklētāji bieži izplūst garās runās, izdzirdējuši pirmo frāzi, uzreiz sāk padziļināti domāt attiecīgajā virzienā, taču patiesībā no viņiem tiek gaidīts pavisam kas cits.
Līdzīgi pēc tam notiek arī darbā. Taču darba intervijās parasti tiek pārbaudīts, vai CV rakstītais atbilst patiesībai, cik interesanti potenciālais darbinieks prot pastāstīt par sevi un, kādas ir viņa zināšanas darba devējam būtiskās jomās. Uzdodot it kā vienkāršus uzdevumus, tiek izvērtēta nākamā darbinieka loģiskā spriestspēja, darba organizācija, līdera talants un spēja strādāt komandā. Tas viss tika darīts arī simulācijas spēlē.
Mūsu četrkursnieki
4. ēdināšanas pakalpojumu kursa studentu Rolandu Skuju seminārā visvairāk uzrunājis videomateriāls par augstskolu "Turība". Viņš arī apsver tajā iestāties pēc tehnikuma beigšanas. Nākotnes specialitāte pagaidām vēl nav izvēlēta, iespējams, tā būs saistīta ar pasākumu vadīšanu.
Pēc prakses Rolands sapratis, ka pilnīgi noteikti nevēlas kļūt par pavāru. "Taču nejūtos arī ļoti vīlies, jo, nākot uz tehnikumu, vissvarīgākākais bija iegūt vidējo izglītību. Tas, ka paralēli tam apgūta specialitāte, ir tikai ieguvums. Daudzi jaunieši pēc devītās klases vēl īsti nezina, ar kādu profesiju vēlētos saistīt savu nākotni. Vislabāk to palīdz saprast prakse. Tāpēc - jo ātrāk tā ir, jo labāk." Arī Rolanda kursabiedrene Kristīne Putāne nākotnē sapņo par studijām augstskolā "Turība". Taču pirms tam jauniete vēlas pastrādāt kādā viesnīcā Spānijā, kur viņa bijusi praksē. Tehnikumā gūtās zināšanas Kristīne vērtē augstu, tāpat arī praktisko pieredzi, bet līdzīgi Rolandam viņa pēc skolas beigšanas neplāno strādāt ēdināšanas pakalpojumu jomā. "Mani vairāk interesē viss, kas saistīts ar tūrismu."
4.veterinārmedicīnas kursa audzēknis Bogdans Kvecko pēc tehnikuma beigšanas dosies strādāt uz veterināro klīniku "Mazo brāļu hospitālis" Rīgā, kur jaunietis bijis praksē. Pirms tam Bogdans divus gadus ar portāla prakse.lv starpniecību meklējis prakses vietu, bet nevienu uzaicinājumu šajā laikā tā arī nesagaidījis. Tas devis mācību – neviens tavā vietā neko nedarīs, ja vēlies kaut ko sasniegt, jācīnās pašam. Praksi jaunietis uzskata par labāko veidu, kā sevi parādīt darba devējam. "Ja strādāsi ar patiesu ieinteresētību, pēc labākās sirdsapziņas, iespējams, tevi pēc tam uzaicinās darbā, kā tas notika ar mani."
Bogdans ir pateicīgs pedagogiem par tehnikumā gūtajām zināšanām. Viņš uzskata, ka ieguvis pietiekami labu starta kapitālu, lai būtu konkurētspējīgs darba tirgū. "Vienīgi varēja būt vairāk mācību stundu par mazajiem dzīvniekiem." Par ļoti tālu nākotni jaunietis pagaidām nedomā. Viņš vispirms vēlas pastrādāt un tad jau laiks rādīs, vai turpinās studijas Lauksaimniecības universitātē vai arī pamēģinās pavisam ko citu. Piemēram, izmēģinās savus spēkus militārajā jomā.
Bogdana kursabiedrene Līga Šarpio uzskata, ka portāls prakse.lv un tajā pieejamās izglītojošās spēles ir labs palīgs tad, ja īsti nezini, kādu profesiju izvēlēties. Viņa pati pēc tehnikuma beigšanas vēlas paceļot pa dažādām valstīm, strādājot par veterinārārsta asistenti. "Vispirms atgriezīšos savā prakses vietā Maltā. Gribu iekrāt naudiņu un aizbraukt arī uz Austrāliju. Pēc tam varbūt turpināšu studijas Lauksaimniecības universitātē. Vēl labprāt pastudētu arī uzņēmējdarbību, jo nevēlos visu mūžu realizēt tikai kāda cita ieceres." Par svarīgāko sava veiksmes stāsta veidošanā Līga uzskata - labi sevi parādīt prakses vietā. "Tajā vari iegūt gan pieredzi, gan tikt pie darba un labām rekomendācijām. Sākumā nevajag tik ļoti iespringt uz atalgojumu. Būtiskākā ir pieredze - to gaida visi darba devēji." Uz sarakstu