Smiltenes tehnikuma psiholoģe: Reizēm jau problēma nav nemaz tik liela
Vija Zvirgzdiņa ir Smiltenes tehnikuma dienesta viesnīcas skolotāja un arī skolas psiholoģe. Daudziem pirmkursniekiem viņa ir bijusi tā, kura palīdzējusi iejusties jaunajā vidē un kliedēt ilgas pēc mājām, pilsētas informācijas portālam Smiltene24.lv raksta Smiltenes tehnikuma pārstāve Baiba Vahere.
Pie Vijas durvīm visbiežāk tiek klauvēts, kad sirdssāpes ņēmušas virsroku pār dzīvesprieku.
Vija ļoti mīl jauniešus un no sirds priecājas, ja izdodas viņiem palīdzēt. "Reizēm jau problēma nav nemaz tik liela – jaunietis izstāsta savu sāpi un otrreiz nākt vairs nav nepieciešams - runājot, viņš ir arī atbrīvojies no negatīvajām emocijām, kas parasti traucē dzīvot visvairāk.
Neskaitāmi pētījumi apliecina, ka neizrunātās problēmas uzkrājas ķermenī un laika gaitā sevi piesaka kā dažādi veselības traucējumi. Savukārt pēc atklātas sarunas par ilgstoši sasāpējušiem jautājumiem cilvēkam parasti uzlabojas ne tikai garastāvoklis, bet arī smadzeņu darbība.
Kāds varbūt teiks: "Kam tad domāti draugi, ja grūtā brīdī jāiet pie psihologa?"
Vija Zvirgzdiņa draudzību uzskata par vienu no skaistākajām dāvanām, ko cilvēkam šajā dzīvē lemts piedzīvot. Taču savā praksē vairākkārt pārliecinājusies arī par to, ka emocionāli pietuvinātam cilvēkam palīdzēt daudz grūtāk. Viņš var uzklausīt, bet šāds viedoklis parasti ir ļoti subjektīvs. Tāpēc situācijās, kad svarīgi pieņemt objektīvu lēmumu, drošāk problēmas izrunāt ar speciālistu. Turklāt – jaunībā draugi bieži mēdz mainīties un, kad attiecības iegājušas nevēlamā virzienā, brīžiem aizmirstas arī kādreiz dotais solījums – citiem ne vārda. Uzticot savu problēmu speciālistam, nav jāuztraucas par konfidencialitāti.
"Jauniešiem dzīvē svarīgi iemācīties gan, kā būt laimīgiem, gan kā izdzīvot savas dzīves mācību stundas, kad viss nenotiek, kā to gribētos. "Dabā tā, diemžēl, iekārtots, ka cilvēks visvairāk mācās tieši no neveiksmēm. Tāpēc arī ļoti priecājos par visiem, kuri atnāk pie manis un ir gatavi pacīnīties, lai justos kā savas dzīves saimnieki, nevis tikai nelaimīgi upuri, kuram katrs, kam nav slinkums, var nodarīt pāri. Katram cilvēkam, bet jo īpaši jaunietim, kuram visa dzīve priekšā, ļoti būtiski nonākt līdz atziņai, ka problēmas domātas, lai tās risinātu, nevis iznīcinātu. Izaugsme iespējama tikai tad, ja esi gatavs uzņemties atbildību par savu dzīvi pats. Tad tā vairs nav kāda cita, bet tevis paša rokās. Psihologa konsultācija lielā mērā ir cilvēka ceļš pašam pie sevis, kurā lielākais ieguvums ir apziņas paplašināšana.Tiklīdz iemācāmies atpazīt un kontrolēt emocijas, kuras saskarsmē ar apkārtējiem traucē visvairāk, uzreiz jūtamies brīvāki, atgriežas zaudētā pašapziņa un līdz ar to iespējams arī radošāk izpausties," min Zvirgzdiņa.
Ja kāda nepatīkama saruna vai konflikts ilgstoši traucē koncentrēties mācībām vai darbam, tad daudz labāk par to parunāties ar speciālistu, nevis mocīt sevi un citus. Gandrīz visu lielāko problēmu pamatā ir tas, ka cilvēki nespēj par sev svarīgiem jautājumiem līdz galam izrunāties un rezultātā katrs notikušo interpretē, ņemot vērā savu līdzšinējo, parasti – ne to labāko pieredzi. Taču bieži ļaudis līdz lielākiem sarežģījumiem nemaz nenonāktu, ja spētu viens otram pajautāt: "Ko tu ar teikto domāji?"
Tāpat Zvirgzdiņa norāda: "Reizēm cilvēkam pirmajā brīdī šķiet, ka viņš ar savām problēmām tiks galā pats. Taču ieilgusi nomāktība, tuva cilvēka zaudējums, konflikts, kas izsitis no ierastā līdzsvara – tie visi ir gana nopietni iemesli, lai kaut reizi aizietu pie speciālista un savu sāpi izrunātu. Pie psihologa var doties arī, lai iemācītos labāk izprast savas emocijas, izzinātu kognitīvos procesus un noskaidrotu savu intelekta koeficientu jeb IQ."
Vija Zvirgzdiņa savu darbu uzskata par aicinājumu mūža garumā. "Lai spētu palīdzēt citiem, nepārtraukti jāmācās arī pašai." Katru klupienu dzīvē viņa uzskata par izaicinājumu iet dziļumā, jo nekas šajā pasaulē nenotiek nejauši. Arī citiem palīdzēt vieglāk, ja ko līdzīgu esi piedzīvojis pats. Brīvajā laikā Vija apmeklē jogas nodarbības, ada džemperus, kleitas, zeķes un dekoratīvus "mētelīšus" puķupodiem. Garajos ziemas vakaros uzticama sabiedrotā viņai vienmēr bijusi laba grāmata.
Uz sarakstu