RTA studiju programmas "Mehatronika" studenti aizstāvēja savus diplomprojektus
Piektdien, 15.janvārī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (RTA) savus diplomprojektus aizstāvēja profesionālās bakalaura studiju programmas "Mehatronika" studenti.
Par saviem izgudrojumiem un to, kā dzīvē noder mehatronika, kā arī par nākotnes plāniem pēc akadēmijas absolvēšanas stāsta divi topošie RTA absolventi Andris Balodis un Kaspars Vaivods.
Andris Balodis: "Mana projekta nosaukums ir "Delta robota stacija ar tehnisko redzi preču sortēšanai". Stacija, izmantojot tehnisko redzi, veic priekšmetu pozīcijas, pagrieziena leņķa, krāsas un platības noteikšanu. Atkarībā no izvēlētā uzdevuma priekšmeti no pirmā konveijera tiek pārvietoti uz otru konveijeri dažādos veidos, piemēram, tie tiek saliekti divās rindās, no kurām pirmajā rindā tiek salikti zaļās krāsas priekšmeti, bet otrajā – baltās. Priekšmetu pārvietošanu veic delta robots ar satvērēja palīdzību. Visa stacija tiek vadīta no datora speciāli izstrādātajā datorprogrammā. Investējot papildu līdzekļus, staciju varētu pielāgot darbam rūpniecībā. Mehatronikas galvenais mērķis ir atvieglot cilvēkiem darbu. Mūsdienās rūpniecībā ir ļoti daudz procesu, kur notiek vienveidīgs, smags un dažreiz bīstams darbs. Aizvietojot cilvēkresursus ar automatizētām iekārtām, tiek paaugstināta darba ražība un samazināti ražošanas izdevumi. Mehatronika ir tieši tā nozare, kas veic šādu automatizēto iekārtu izstrādi. Pašlaik strādāju IT uzņēmumā, kurā es nodarbojos ar datorprogrammu izstrādi. Saņemot maģistra grādu, plānoju turpināt darbu IT jomā, kā arī kļūt par pasniedzēju Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā."
Kaspars Vaivods: "Robots ir paredzēts bīstamu uzdevumu veikšanai vietās, kur nav vēlama cilvēku klātbūtne. Tas ir vadāms ar tālvadības palīdzību, izmantojot Wi-Fi tehnoloģiju. Līdz ar to pie robota iespējams pieslēgties, izmantojot klēpjdatoru, kurā ir uzstādīta robota vadības programma. Robots ir aprīkots arī ar video izlūkošanas kameru un manipulatoru. Pateicoties kāpurķēdēm, robots spēj pārvietoties pa nelīdzenām virsmām. Robots ir viegls, tas sver tikai 2,2 kg, un to var viegli pārnēsāt mugursomā. Robota izgatavošanas process sākās ar 3D modeļa izgatavošanu rasēšanas programmā. Tam tika veltīti vairāki mēneši, līdz tika rasts vispiemērotākais konstrukcijas risinājums. Vadoties pēc rasējumiem, tika izgatavotas visas nepieciešamās detaļas robota prototipam, kā arī vairāki mēneši tika veltīti robota programmēšanai. Robota vadības platei tika pievienots Wi-Fi modulis, kas nodrošina sakaru funkciju starp robotu un datoru. Pateicoties zināšanām mehatronikas jomā, iespējams izprast automatizētu mehānisku iekārtu darbības principus. Nav noslēpums, ka arī elektroniskas iekārtas mēdz iziet no ierindas jeb vienkārši salūzt, līdz ar to kādam ir jāprot to visu saremontēt. Tehnoloģijām attīstoties, novecojušas mehāniskas iekārtas ir iespējams modernizēt, un arī šajā ziņā zināšanas mehatronikā var noderēt. Šobrīd es strādāju savā uzņēmumā lauksaimniecības sfērā, konkrēti – nodarbojos ar graudkopību. Jāatzīst, ka tā ir cita nozare, bet RTA iegūtās tehniskās zināšanas noder ikdienā. Es izvēlējos studēt mehatroniku, jo vēlējos kļūt par inženieri. Pēc RTA absolvēšanas noteikti turpināšu strādāt lauksaimniecības sfērā."
RTA Sabiedrisko attiecību nodaļa
Uz sarakstu