"Latvijas attīstībai": Izglītības ministram Latvijas bērnu konkurētspējas celšanai jāseko Igaunijas piemēram
Partija "Latvijas attīstībai" savā vēstulē Šadurskim vērš uzmanību uz biedrību "Latvijas Nākotnes forums" un "Ekonomistu apvienība 2010" organizētajā diskusijā "Skolu reforma - Latvijas iespēja" izskanējušo Igaunijas pieredzi izglītības sistēmas reformēšanā.
Pie izmaiņām vispārējās izglītības sistēmā, skolu tīklā un mācību saturā Igaunija konsekventi strādā jau vairākus gadus, kā rezultātā tika sākta Skolu tīkla programma 2015.-2020.gadam. Investējot 241 miljonu eiro, programmas īstenošanas laikā paredzēts radikāli uzlabot esošo vidējās izglītības sistēmu Igaunijā, mainot valsts un pašvaldību atbildību sadalījumu skolu tīkla uzturēšanā, kā arī veicot skolu tīkla optimizāciju, tā rezultātā uz pusi samazinot kopējo vidusskolu skaitu. Igaunijas reformu mērķis ir panākt, ka igauņu bērni ir viskonkurētspējīgākie Eiropā.
Skolotāju algu jautājums, par kuru Latvijā jau ilgstoši tiek lauzti šķēpi, kādu laiku arī ir bijis karstu diskusiju temats Igaunijā, taču panākti ievērojami uzlabojumi - pašlaik vidējā skolotāja alga Igaunijā ir 1060 eiro, līdz 2020.gadam to paredzēts palielināt līdz 120% no vidējās algas tautsaimniecībā.
"Ir redzams, ka igauņi mērķtiecīgi domā par to, kā celt savu bērnu konkurētspēju, veicot ambiciozas reformas, kas likumsakarīgi noved pie vēlamā rezultāta - mūsdienīgu mācību programmu izstrādes, pedagogu kvalitātes palielināšanās un iespējas tiem maksāt adekvātas algas," skaidro partijas vadītājs Juris Pūce.
"Latvija attīstībai" lūdz Šadurski sniegt informāciju par iecerētajām vispārējās izglītības sistēmas reformām Latvijā, tostarp par termiņu, kurā tiks apstiprināta Latvijas skolu tīkla optimizācijas programma, kurā tiks pabeigta speciālas izglītības sistēmas reforma, kad un kādā veidā tiks izvirzīti izglītības sistēmai tādi sasniedzamie mērķi, kas nodrošinās Latvijas bērnu konkurētspēju vismaz Igaunijas bērnu sasniegumu līmenī.
Uz sarakstu