Banner 980x90

PVD: Latvija var pretendēt uz no klasiskā cūku mēra brīvas valsts statusu

Rīga, 11.apr., LETA. Latvija var pretendēt uz no klasiskā cūku mēra brīvas valsts statusu, aģentūrai LETA sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga.

Pēc viņas teiktā, šogad martā apritēja divi gadi kopš Latvijā nav konstatētas ar klasisko cūku mēri inficētas cūkas. Iepriekš PVD veica vakcināciju pret klasisko cūku mēri, trīs reizes gadā vakcinējot meža cūkas noteiktā inficētā teritorijā, kas sakrīt ar vakcinācijas teritoriju. Taču pagājušajā gadā vakcinācija nenotika un arī šogad tā nav iecerēta. "Plānojam gatavot dokumentu kopumu iesniegšanai Eiropas Komisijā (EK), lai valsti varētu atzīt par brīvu no klasiskā cūku mēra," sacīja Lamberga.

Viņa piebilda, lai arī šis statuss Latvijai pagaidām nedos plašākas eksporta iespējas, jo valstī vēl aizvien plosās Āfrikas cūku mēris, taču šādus statuss apliecinās, ka klasiskais cūku mēris valstī ir oficiāli izskausts. "Ja tiec vaļā no kādas slimības, tad, paldies Dievam, dokumenti ir kārtībā un dzīvo tālāk. No klasiskā cūku mēra brīvas valsts statusa jēga ir eksporta tirgu pavēršanās. Taču, kamēr Latvijā ir Āfrikas cūku mēris, šis statuss nepaplašina eksporta iespējas," pauda PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore.

Pēc Lambergas teiktā, lai gan Latvijā divus gadus nav konstatēts klasiskais cūku mēris, nepastāv 100% drošība, ka slimība valstī neatgriezīsies - tā turpina plosīties kaimiņvalstīs. Ja slimība atgriezīsies, PVD oficiāli atsāks vakcināciju. Neraugoties uz to, ka klasiskais cūku mēris Latvijā nav konstatēts divus gadus, PVD joprojām turpina veikt izmeklējumus Āfrikas cūku mēra inficētajā zonā, kur visas meža cūkas izmeklē arī uz klasisko cūku mēri. "Sekojam līdzi pa vecuma grupām, kādas cūkām ir antivielas. Pret klasisko cūku mēri vakcinētiem dzīvniekiem veidojas antivielas, tāpēc pēc paraugu noņemšanas var profesionāli izsekot, vai infekcija ir svaiga vai cūkas organismā ir antivielas no vakcīnas," pauda Lamberga.

Kā ziņots, klasiskais cūku mēris Latvijā nav konstatēts kopš 2015.gada. Togad meža cūku populācijā tika konstatēti seši klasiskā cūku mēra gadījumi. Tas ir piecas reizes mazāk nekā 2014.gadā, kad Latvijā tika konstatēti 30 klasiskā cūku mēra gadījumi. 2013.gadā klasiskā cūku mēra vīruss (ierosinātājs) tika konstatēts 46 gadījumos, veicot nomedīto meža cūku laboratorisko pārbaudi. Turpretī 2012.gada beigās infekcijas slimība tika konstatēta Latgales reģiona mežos mītošajām meža cūkām, kā arī triju saimniecību mājas cūkām.

Klasiskais cūku mēris ir lipīga infekcijas slimība, ar kuru slimo gan meža, gan arī mājas cūkas. Slimības pazīmes ir augsta ķermeņa temperatūra (40°C), konjunktivīts, kustību koordinācijas un centrālās nervu sistēmas darbības traucējumi. Uz saslimušā dzīvnieka ādas - īpaši uz ausīm, astes, vēdera un kāju iekšpusē, novērojami asins izplūdumi. Slimās sivēnmātes var abortēt, sivēni piedzimt vārgi, atsevišķos gadījumos - nedzīvi. Saslimšana parasti beidzas ar cūku nobeigšanos. Klasiskais cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)