Pagājušais gads – darbīgs un Ventspils augstskolai veiksmīgs
Kā pilsētas informācijas portālu Ventspils24.lv informēja Ventspils Augstskolas Speciālistes sabiedrisko attiecību jautājumos p.i. Agnese Jēkabsone, aizvadītajā gadā tika paveikts liels darbs studiju jomā. Tika uzsākta unikāla dubultā grāda maģistra programma kopā ar Kremsas Lietišķo zinātņu universitāti Austrijā, kopā ar Latvijas Jūras akadēmiju izveidota jauna studiju programma "Kuģu navigācijas elektronika", kas izmanto Latvijas Jūras akadēmijas resursus jūrniecības jomā un Ventspils Augstskolas pieredzi un resursus elektronikas jomā, kā arī izveidota bakalaura studiju programma "Tulkošana", apvienojot tulkošanas programmas angļu un vācu valodā.
Izmaiņas ir piedzīvojusi maģistra studiju programma "Datorzinātnes", kas ir papildināta ar jauniem, aktuāliem studiju kursiem, piemēram datordrošībā, sagatavojot studentus reālam darbam informācijas tehnoloģiju kompānijās.
Lai gan visā valstī jauno studentu skaits ir samazinājies, Ventspils Augstskolai ir izdevies reflektantu skaitu saglabāt līdzīgu kā iepriekšējos gados, vairākās programmās pat studentu skaitu palielināt. Nemainīgi vispopulārākās studiju programmas ir Tulkošana, Biznesa vadība un Datorzinātnes. Visi studiju virzieni Ventspils Augstskolā akreditēti uz maksimālo termiņu.
Otro gadu Ventspils Augstskola darbojās kā atsevišķa zinātniska institūcija, pilntiesīgi iekļaujoties Latvijas zinātnisko institūtu sadarbībā, uzsākot dalību 4 Latvijas valsts pētījumu programmās:
* Informācijas komunikāciju tehnoloģiju valsts pētījumu programmā (NexIT);
* Nanofizikas valsts programmā (IMIS);
* Ekonomikas valsts programmā (EKOSOC_LV);
* Letonikas valsts pētījumu programmā.
Kopumā dalība projektos nodrošina apmēram pusi no Ventspils Augstskolas budžeta. 2015.gadā uzsākti un turpināti realizēt kopumā 24 dažāda līmeņa projekti, tai skaitā arī trīs Eiropas Savienības finansēti zinātnes ietvarprogrammas projekti; Latvijas Zinātnes padomes finansēts projekts; 6 ERAF līdzfinansēti projekti; 3 pārrobežu sadarbības programmas projekti, 5 kompetenču centru projekti sadarbībā ar uzņēmējiem. Kopumā projektos iegūtais finansējums 2015.gadā ir bijis 3 892 356 eiro apmērā.
2015.gada sākumā tika iegūts arī ERAF finansējums projektam "Ventspils Augstskolas kā zinātniskas institūcijas ekselences un kapacitātes stiprināšana", kura ietvaros izstrādāta Ventspils Augstskolas attīstības stratēģija, izremontētas un aprīkotas telpas akadēmiskajam personālam augstskolas A korpusā, iekārtotas 2 laboratorijas un iegādāti jauni datori akadēmiskajam personālam. Projekta ietvaros iekārtota satelītu Zemes stacija, iegādātas zinātniskam darbam nepieciešamās iekārtas, datu bāzes un programmas, izveidota moderna sapulču telpa. Projekta ietvaros veikta arī VeA struktūrvienību reorganizācija, atsakoties no katedrām, pārveidojot Lietišķās valodniecības centru un izveidojot jaunu Viedo tehnoloģiju institūtu, lai labāk reaģētu uz Ventspils IKT stratēģijas izaicinājumiem.
2015.gadā Ventspils Augstskola, izmantojot ERAF līdzekļus, atbalstīja projektu pieteikumu sagatavošanu inovācijas un pētniecības programmā "Horizon 2020", kā arī starptautisku konferenšu YERAC 2015 un BAASP 2015 organizēšana.
Pagājušajā gadā noslēdzās arī vērienīgais turpat četrus gadus ilgušais infrastruktūras modernizācijas projekts zinātnisko pētījumu attīstībai informācijas, komunikāciju un signālapstrādes tehnoloģiju (IKST) valsts nozīmes pētniecības centra (VNPC) ietvaros. IKSA- CENTRS projekta ietvaros tika modernizēts Irbenes radioteleskopu komplekss, kurā renovētas radioteleskopu RT-32 un RT-16 antenas.
Ventspils Augstskolā notiek arī aktīva personāla attīstība. 2014./2015.gadā 4 Ventspils Augstskolas akadēmiskā personāla pārstāvji ieguvuši doktora zinātnisko grādu: Agnese Dubova, Guntars Dreijers, Raita Rollande un Egita Proveja. Darbu uzsācis jauns Zinātņu prorektors Masačūsetas Tehnoloģiju institūta beidzējs Dr.Vrubļevskis un vairāki jauni darbinieki, kā arī piesaistīti ārvalstu vieslektori no tādām valstīm kā Lielbritānija, ASV, Somija, Lietuva, Spānija u.c. VeA akadēmiskā personāla pārstāvji publicējuši 108 zinātniskās publikācijas, t.sk. pirmo reizi vairākas publikācijas publicētos žurnālos ar augstu ietekmes faktoru, snieguši vairāk kā 50 ziņojumus konferencēs un izdotas 4 grāmatas un žurnāli.
2015.gadā Ventspils Augstskolā izveidota starptautiska zinātnes padome, kurā darbojas tādi pasaulē pazīstami un atzīti zinātnieki, ka Cissis (IEEE izdevniecības vicedirektors, Tulūzas universitātes profesors), Verts (Maincas Universitātes profesors), Gurvits (JIV-ERIC vadošais pētnieks), Draviņš (Lundas Universitātes astronomijas profesors, Zviedrijas zinātņu akadēmija), Bankrofts (Deloitte & Touch starptautiskais konsultants (ASV)) un Felkere (Mičiganas universitātes profesore (ASV)).
VeA arī aktīvi veidoja jaunas sadarbības arī Latvijas mērogā – noslēgti sadarbības līgumi ar Daugavpils Universitāti, Transporta sakaru institūtu, LU Matemātikas un informātikas institūtu, ISMA, RTU, Ziemeļkurzemes reģionālo slimnīcu, SIA "Aviatest" un Fizikālās enerģētikas institūtu.
Veidojot augstskolas tēlu, ir uzņemtas 2 jaunas reklāmas, dažādos pasākumos informēti jaunieši par studiju iespējām VeA, tas darīts tādos pasākumos kā RT-32 un RT-16 antenu modernizācijas pasākumos, "Karjeras nedēļa", "Skola 2015", "Ēno Ventspils Augstskolā", "Izglītības tūre", kuras laikā apmeklētas ap 70 skolas un citos pasākumos. Tika izveidotas jaunas Ventspils Augstskolas brošūras un fakultāšu bukleti, kā arī organizētas dažāda veida vizītes un skolēnu, kā arī dažādu viesu ekskursijas Ventspils Augstskolā un modernajās laboratorijās.
2015.gadā VeA saņēma būtisku Ventspils pilsētas domes atbalstu gan mārketinga aktivitātēm, gan atalgojot speciālistus, nodrošinot studiju vides uzlabošanu, dalību starptautiskās izglītības tūrēs, nodrošinot studentiem iespēju bez maksas apmeklēt pilsētā esošās sporta bāzes, piemēram, peldbaseinu, vieglatlētikas manēžu, slidotavu, basketbola halli u.c. sporta infrastruktūru individuālajiem un komandu treniņiem. Ventspils pašvaldība arī nodrošina iespēju studentiem Ventspils Augstskolas dienesta viesnīcā izmantot bezmaksas bezvadu internetu (WiFi).
2015.gadā Ventspils Augstskola saņēma trešo lielāko IZM piešķirto snieguma finansējumu, kas 2016.gadā ļaus uzlabot studiju kvalitāti un pilnveidot algu samaksas sistēmu, ņemot vērā katra darbinieka individuālo sniegumu.
Augstskola daudz strādājusi pie atpazīstamības starptautiskā vidē – uzsākta darbība ERASMUS + programmā, ārējo sakaru nodaļa ir pārstāvējusi augstskolu daudzās starptautiskās izstādēs, noslēgti vairāki jauni sadarbības līgumi ar ārvalstu universitātēm, piemēram Veliko Turnovo Universitāti un Konstatntīna Preslavska Šūmenas universitāti Bulgārijā, Starptautisko Melnās Jūras Universitāti Gruzijā un daudzām citām universitātēm. Tas devis arī ievērojamus rezultātus, jo ārvalstu studentu skaits Ventspils Augstskolā arvien pieaug. Šādu sadarbību rezultātā ieguvēji ir arī vietējie studenti, kuriem ir iespēja apmeklēt ārvalstu vieslektoru lekcijas un piedalīties dažādās sadarbības programmās.
Jaunajā gadā plānots turpināt jau iesāktos uzdevumus, kā arī attīstīt un paplašināt darbības virzienus. Viens no galvenajiem uzdevumiem būs piesaistīt jaunus studentus, tiks veidota ciešāka sadarbība ar koledžām, lai Ventspils Augstskolā piesaistītu jaunus studentus, kuri jau koledžās guvuši priekšstatus par profesiju un nozari, kurā vēlas iegūt diplomu. Tiks izveidoti tālmācības kursi, uzsāktas studijas jaunās studiju programmās. Viens no pašiem galvenajiem uzdevumiem ir VeA VSRC kā pilnvērtīgiem dalībniekiem iesaistīties Eiropas antenu tīklā un citos lielas nozīmes projektos. Daudz darba tiek un tiks ieguldīts sadarbībā ar reģiona uzņēmējiem, lai studentiem būtu nodrošināts prakses vietas, kā arī iespēja pēc studijām sevi pierādīt kā labus speciālistus. Tiks strādāts pie studentu mērķtiecīgas iesaistes pētniecībā un dažādos projektos. Turpināsies aktīva darbība, lai piesaistītu ārvalstu studentus un veicinātu gan Latvijas, gan Ventspils Augstskolas atpazīstamību starptautiskā vidē.
Augstskolai ir svarīgi strādāt kā vienai komandai, lai nodrošinātu uzstādīto Ventspils Augstskolas stratēģisko redzējumu, kļūt par starptautiski konkurētspējīgu Eiropas līmeņa universitātes tipa augstskolu, kas garantē absolventu nodarbinātību, attīsta izcilu zinātni savās darbības jomās un dod būtisku ieguldījumu sava reģiona un valsts attīstībā.
Ventspils Augstskola jau šobrīd ir viena no modernākajām augstskolām Baltijā ar ļoti augstu studiju kvalitāti. Augstskolas personāls jaunajā studiju gadā turpinās strādāt pie augstskolas attīstības visās darbības jomās.
Uz sarakstu