Banner 980x90

Nosaka formulu diferencētā neapliekamā minimuma aprēķināšanai

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Sakarā ar to, ka ar 2016.gadu tiek ieviests diferencētais neapliekamais minimums, valdība šodien apstiprināja formulu diferencētā neapliekamā minimuma aprēķināšanai.

Šogad minimālais mēneša neapliekamais minimums saglabāsies līdzšinējo 75 eiro apmērā un to piemēros visiem strādājošajiem. Iedzīvotājiem ar zemākām algām - līdz 380 eiro mēnesī - diferencētais neapliekamais minimums šogad būs 100 eiro mēnesī, un šie nodokļu maksātāji pārmaksāto nodokli, ko pārrēķinās, piemērojot gada diferencēto neapliekamo minimumu, varēs saņemt, Valsts ieņēmumu dienestā iesniedzot ienākumu deklarāciju par taksācijas gadu. Savukārt strādājošajiem, kuriem atalgojums ir no 380 līdz 1000 eiro mēnesī, neapliekamais minimums, piemērojot Ministru kabineta formulu, pakāpeniski samazināsies, un pie darba algas virs 1000 eiro mēnesī neapliekamais minimums paliks 75 eiro apmērā mēnesī.

Turpmāk visām personām tiks piemērots nevis vienāds neapliekamais minimums, bet gan tiks piemērots gada diferencētais neapliekamais minimums, kura apmērs atšķirsies atkarībā no maksātāja gūto ar nodokli apliekamo ienākumu apmēra. Apliekamo ienākumu kopsummā tiks ieskaitīti gan ar vispārējo likmi apliekamie ienākumi, gan arī ienākumi, kurus ar nodokli apliek pēc samazinātas likmes, kā arī no nodokļa atbrīvotie ienākumi, kuri nav minēti likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 9.pantā kā ar nodokli neapliekami ienākumi.

Apliekamo ienākumu kopsummā neieskaitīs patentmaksas maksātāju gūtos ieņēmumus, jo šajā gadījumā tiek uzskaitīti tikai bruto ieņēmumi, bet nav zināmi ienākumi un attiecīgi - gūtais ienākums.

Tāpat apliekamo ienākumu kopsummā nav uzskaitāmi ienākumi, kurus maksātājs gūst no mikrouzņēmuma, jo šajā gadījumā maksāts tiek cits nodoklis - mikrouzņēmumu nodoklis - no citas nodokļa bāzes. Personām, kuru gada apliekamā ienākuma apmērs nepārsniegs Ministru kabineta noteikto slieksni, tiks piemērots maksimālais ar nodokli neapliekamais minimums, savukārt gada apliekamajam ienākumam pārsniedzot maksimālo Ministru kabineta noteikto slieksni, maksātājam tiks piemērots tikai minimālais ar nodokli neapliekamais minimums.

Maksātājiem, kuru gada apliekamie ienākumi iekļausies intervālā starp abiem Ministru kabineta noteiktajiem gada apliekamā ienākuma sliekšņiem, tiks piemērots gada diferencētais neapliekamais minimums, kura apmēru noteiks noteikumu projektā noteikta formula. Gada diferencētais neapliekamais minimums tiks aprēķināts un piemērots rezumējošā kārtībā, maksātājam iesniedzot taksācijas gada ienākumu deklarāciju.

Pamatojoties uz likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" noteikto, gada diferencēto neapliekamo minimumu nodokļa maksātājam piemēro reizi gadā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, jo tikai taksācijas gada beigās ir iespējams noteikt nodokļa maksātāja gada kopējos apliekamos ienākumus, kuri ietekmē gada diferencētā neapliekamā minimuma apmēru. Gada diferencētā neapliekamā minimuma piemērošana rezumējošā kārtībā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, atbilst likumā noteiktajiem principiem, ka nodokļa maksātājam papildus individuāli piemērojamos nodokli samazinošos atvieglojumus (piemēram, attaisnotos izdevumus par izglītību un medicīnas pakalpojumiem) piemēro rezumējošā kārtībā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Savukārt taksācijas gada laikā maksātājiem ienākuma gūšanas vietā, kur iesniegta algas nodokļa grāmatiņa (VID EDS izdarīta atzīme), tiks piemērots minimālais mēneša neapliekamais ienākums.

Noteikumi paredz, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja minimālais mēneša neapliekamais minimums 2016.gadā ir 75 eiro, 2017.gadā - 60 eiro, 2018.gadā - 40 eiro, 2019.gadā - 20 eiro, savukārt 2020.gadā - 0 eiro. Nodokļa atvieglojuma apmērs par apgādībā esošu personu no 2016.gada tiek paaugstināts par 10 eiro līdz 175 eiro.

Jau ziņots, ka šogad tiek ieviests diferencētais neapliekamais minimums un tiek atcelti IIN atvieglojumi par pilngadīgām un darbspējīgām personām. Neapliekamo minimumu gan varēs atgūt, tikai iesniedzot ienākumu deklarāciju, kas licis izteikt bažas, vai iedzīvotāji pilnvērtīgi izmantos šīs iespējas un nezaudēs šo naudu par labu valstij.

Diferencētais neapliekamais minimums tiek ieviests ar 1.janvāri. Iepriekš Finanšu ministrija norādīja, ka fiskālā ietekme no diferencētā neapliekamā minimuma ieviešanas 2016.gada 1.janvārī, ņemot vērā maksāšanas kārtību, 2017.gadā būs papildu 5,86 miljoni eiro - no tiem valsts budžetā 1,17 miljoni eiro, bet pašvaldību budžetā - 4,69 miljoni eiro.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)