Nākamo gadu KNAB pasludinās par uzņēmēju gadu
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 2016.gadu plāno pasludināt par uzņēmēju gadu, kurā notiks vairākas aktivitātes un informatīvie pasākumi tieši uzņēmējiem, trešdien, atklājot diskusiju par iekšējās kontroles mehānismiem uzņēmumos, sacīja KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks.
Starptautisko dimensiju uzņēmēju gadam piešķirs EPAC konference, kas nākamā gada novembrī notiks Rīgā. EPAC ir neatkarīgs un neformāls institūciju tīkls, kas apvieno vairāk nekā 60 pretkorupcijas institūcijas no Eiropas Padomes dalībvalstīm.
Katru gadu vienā no dalībvalstīm tiek rīkota ikgadējā konference. Nākamajā gadā konferenci rīkos KNAB un galvenais tās temats būs privātā sektora godprātības loma korupcijas novēršanā. Konferencē notiks diskusijas par valsts lomu, nosakot iekšējās kontroles un pretkorupcijas standartus publiskajām kapitālsabiedrībām un privātajiem uzņēmumiem.
Savukārt KNAB priekšnieka vietniece Ilze Jurča konferences dalībniekus informēja, ka patlaban izstrādes stadijā ir jauns likumprojekts, kura mērķis ir uzlikt par pienākumu publiskajām, kā arī privātajām kapitālsabiedrībām un to meitasuzņēmumiem ziņot par paveikto korupcijas novēršanas riskos.
"Kapitālsabiedrībām pievērsīsim īpašu uzmanību. Plānojam arī izstrādāt pilnīgi jaunu regulējumu, kura uzdevums būs noteikt kārtību, kā ziņot par korupciju un kā novērst tās riskus publiskajās kapitālsabiedrībās un to meitasuzņēmumos. Patlaban dažas normas atsevišķos likumos regulē kapitālsabiedrību darbību šo risku novēršanā, taču vienota likuma nav, kas traucē valstij ietekmīgā veidā realizēt pretkorupcijas pasākumus," sacīja Jurča.
Viņa arī norādīja, ka patlaban likuma izstrādei izveidota KNAB darba grupa kopā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju, Tirdzniecības un rūpniecības kameru, savukārt jaunais likumprojekts varētu tikt virzīts skatīšanai valdībā nākamā gada otrajā pusē.
Konferencē Streļčenoks arī norādīja, ka mūsdienās korupcijai ir nozīmīga ietekme uz visām cilvēka dzīves jomām un visām ekonomikas nozarēm. Korupcija visās tās izpausmēs rada būtiskus riskus uzņēmējdarbības veikšanai. Korupcija cieši saistīta ar nabadzību, tā rada sociālo nevienlīdzību un liedz sabiedrībai stabilu attīstību, kas vērsta uz nākotni.
Korupcija veido savus spēles noteikumus visai valstij, jau tagad tie neatbilst biznesa ētikai. "Izvēloties korumpantu spēles noteikumus kā vienīgo problēmu risināšanas veidu šodien, mēs liedzam sev izvēlēties iespējas nākotnē, un korupcija kļūs par vienīgo iespēju. Aktīvi piedaloties koruptīvās shēmās vienreiz, mēs kļūstam par pastāvīgiem mūsu pašu kļūdas ķīlniekiem," norādīja Streļčenoks.
KNAB vadītājs uzsvēra, ka godprātīga uzņēmējdarbība ir pamats valsts ekonomiskai izaugsmei un tādējādi būtiska jebkuram valsts iedzīvotājam.
KNAB aicina ikvienu uzņēmēju novērtēt korupcijas riskus un ieviest to novēršanas pasākumus, kā arī izstrādāt ētikas normas, kuras būtu saistošas visiem darbiniekiem.
Uz sarakstu