Banner 980x90

Ministrs: Lietuva varētu sākt gāzes eksportu uz Latviju pirmajā pusgadā

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Pēc Latvijas Augstākās tiesas (AT) lēmuma, kas atkal paver iespēju importēt gāzi no alternatīviem piegādātājiem, Lietuva varētu sākt dabasgāzes eksportu uz Latviju pirmajā pusgadā, bet tas būs atkarīgs no Krievijas koncerna "Gazprom" daļēji pārvaldītās AS "Latvijas Gāze" (LG) nostājas, trešdien paziņojis Lietuvas enerģētikas ministrs Roks Masjulis.

"[Tiesas] lēmumu vērtējam atzinīgi, bet saprotam, ka vēl jāpaveic vesela virkne darbu, lai gāzi fiziski varētu sākt piegādāt Latvijai. Pirmkārt, uzņēmumam "Latvijas Gāze" būtu jāapstiprina noteikumi attiecībā uz pieeju sadales tīklam, un tad jau process varētu sākties. Mēs ceram, ka tas tiks nokārtots pēc iespējas ātrāk, tomēr uz īpaši drīzām pārmaiņām mēs neceram. Mēs gribētu, lai viņi to izdara pirmajā pusgadā," viņš sacījis ziņu aģentūrai BNS.

"Tie lielākoties ir procedūras jautājumi. Tehniski gāze var brīvi plūst no Lietuvas uz Latviju. Ja "Latvijas Gāze" centīsies novilcināt laiku, viss būs atkarīgs no tā, (..) kā viņiem tas izdosies, bet varbūt viņi to tomēr nevilks garumā. (..) Viņiem tas jādara, bet, ja viņi meklēs juridiskus ieganstus nedarīšanai, varbūt arī atradīs," spriedis ministrs.

Latvijas AT otrdien atcēla novembrī pieņemto Administratīvās apgabaltiesas lēmumu apmierināt LG lūgumu par pagaidu aizsardzības piemērošanu lietā par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) apstiprinātajiem dabasgāzes infrastruktūras lietošanas noteikumiem, kuri ļauj Latvijas lietotājiem gāzi piegādāt no alternatīviem avotiem, tostarp no Lietuvas.

Līdz ar šo AT lēmumu LG lūgums par pagaidu aizsardzības piemērošanu noraidīts. AT lēmums nav pārsūdzams.

Kā ziņots, SPRK septembrī pieņēma gāzes pārvades sistēmas un Inčukalna pazemes gāzes krātuves lietošanas noteikumus, kas ļauj Latvijas lietotājiem gāzi piegādāt no alternatīviem avotiem, bet Administratīvā apgabaltiesa 17.novembrī apmierināja LG lūgumu par pagaidu aizsardzības līdzekļa piemērošanu šajā lietā. SPRK šo Administratīvās apgabaltiesas lēmumu pārsūdzēja.

Uzņēmums "Latvenergo" lūdza LG rast iespēju pagājušā gada nogalē izmantot dabasgāzes pārvades infrastruktūru, lai Inčukalna pazemes gāzes krātuvē varētu nogādāt gāzes izmēģinājuma partiju no Lietuvas sašķidrinātās gāzes termināļa. LG šo lūgumu noraidīja.

Latvija un Lietuva pērn oktobrī parakstīja saprašanās memorandu par atvērta dabasgāzes tirgus veidošanu.

Kā skaidro LG, tai saskaņā ar privatizācijas līgumiem ir ekskluzīvas tiesības piegādāt gāzi Latvijā līdz 2017.gada 3.aprīlim.

Lielākais LG akcionārs ir Vācijas "E.ON Ruhrgas International GmbH", kam pieder 47,2% akciju, vēl 34% pieder Krievijas kompānijai "Gazprom", bet 16% - SIA "Itera Latvija".

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)