Banner 980x90

Kultivatori: kas jāņem vērā, tos iegādājoties

Dārza un āra darbu sezona aktīvi turpinās vēl arī rudenī, jo tieši tas ir brīdis, kad sagatavot augsni pavasarim un jaunajai ražas sezonai. Lai to varētu izdarīt gana ātri, efektīvi un bez pamatīgas piepūles, jāņem talkā kvalitatīva lauksaimniecības tehnika – kultivators vai zemes frēze. Raksta turpinājumā noskaidro, ko ir svarīgi zināt par kultivatoriem un kā izvēlēties savām vēlmēm un vajadzībām piemērotāko darbarīku, neapjūkot plašajā piedāvājuma klāstā!

Kultivators – universāls palīgs āra darbos 

Zemes apstrāde ar lāpstu un kapli ir ļoti laikietilpīgs un nogurdinošs process, kas patērē daudz spēka un citus resursus. Tieši tāpēc, lai paveiktu šo darbu gana naski un bez neērtībām, noderēs kultivatori, ar kuru palīdzību iespējams gan uzirdināt augsni, gan iestrādāt tajā mēslojumu, gan arī atbrīvoties no nezālēm. 

Ja jūsu sirdslieta ir ziedu un krāšņumaugu audzēšana, dārza kultivators būs lieliska izvēle, kas noderēs ne tikai augsnes struktūras uzlabošanai un sēklas gultnes sagatavošanai, bet arī virskārtas izlīdzināšanai, lai neveidotos “garoza”. Augsnes kultivators veicina labāku ūdens un barības vielu iekļūšanu zemē, stiprinot augu sakņu sistēmu. 

Noderīgi ieteikumi, ja plānojat iegādāties kultivatoru

 

Foto: Husqvarna.com

Nolemjot par labu kultivatora iegādei, pirms pirkuma veikšanas būtu rūpīgi jāizvērtē un jāapdomā vairāki nozīmīgi faktori. 

Kāda ir apstrādājamā zemes platība? 

Patiesībā šis ir viens no svarīgākajiem aspektiem, kam vajadzētu  pievērst uzmanību, jo no tā ir atkarīgs tas, cik jaudīgu kultivatoru būs nepieciešams iegādāties. Ja ir jāapstrādā neliels zemesgabals, kas platības ziņā nepārsniedz 1000 kvm, vajadzētu pirkt tādu kultivatoru, kas aprīkots ar 1 līdz 3,5 zirgspēku jaudu. Turpretī, ja platība ir lielāka, ieteicams izvēlēties jaudīgāku darbarīku.

Mazsvarīga nav arī kultivatora frēžu mehānisma platums. Jo šaurāks būs paša kultivatora platums, jo ilgāk nāksies apstrādāt zemi tā iemesla dēļ, ka vairākas reizes būs jāpārvietojas turp un atpakaļ. No ekonomiskā un finansiālā viedokļa tas nav izdevīgi, jo tiek patērēts vairāk laika un degvielas. Lai arī lielāka izmēra kultivators dārzam būs dārgāks, tomēr, ja ar tā palīdzību darbu iespējams paveikt ātrāk un efektīvāk, tas kļūst par neatsveramu ieguvumu. 

Kāda ir apstrādajamā augsne? 

No augsnes veida ir atkarīgs tas, kādu kultivatoru iegādāties. Ja pamatā ir irdena melnzeme, var izvēlēties arī svara ziņā vieglāku ierīci, savukārt, ja nākas apstrādāt cietu, mālainu zemi, kas pie tam atrodas kalnainā vietā, vislabāk iegādāties jaudīgāku kultivatoru ar lielāku svaru. 

Kāda veida kultivatoru izvēlaties? 

Ir pieejami vairāki kultivatori: benzīna, elektriskie, manuālie jeb ar roku darbināmie. Dārza rokas kultivators ir ļoti parocīgs, un ar to ir viegli strādāt jebkuros apstkāļos, īpaši tad, ja jāapstrādā salīdzinoši neliela platība. Elektrisko kultivatoru var izvēlēties tad, ja apstrādājamais zemes gabals atrodas salīdzinoši tuvu mājām un strāvas avotam (piemērots platības apstrādei līdz 100 kvm). Benzīna kultivatoru galvenā priekšrocība – tos ir iespējams izmantot jebkur, tomēr jārēķinās, ka būs jāveic regulāri ierīces apkopes darbi, kas ietver eļļas, aizdedzes sveču, gaisa filtru maiņu. 

Vai ir nepieciešama papildu funkcionalitāte? 

Vajadzības gadījumā dārza kultivatori var tikt aprīkoti vēl ar dažādiem piederumiem, kas paredzēti, piemēram, kartupeļu rakšanai, zāles pļaušanai, ecēšanai un vēl citu darbu veikšanai. Piederumi ir nopērkami atsevišķi, tomēr būtu vērts izvērtēt nepieciešamību pēc tiem. Ja kultivatoru izmanto tikai 2 līdz 3 reizes gadā, iespējams, šāda investīcija ilgtermiņā neatmaksāsies un radīs vairāk zaudējumu nekā ieguvumu. 

Kādas ir optimālās izmaksas? 

Arī finansiālais ieguldījums ir aspekts, kas būtu jāņem vērā, plānojot pirkumu, tāpēc jau laikus apdomājiet, kas būtu summa, par kādu jūs būtu ar mieru iegādāties kultivatoru. Ierīču cenu veido zīmols, darbarīka veids, tehniskā specifikācija un vēl citi faktori.   

Kas labāks – zemes kultivators vai tomēr frēze? 

Neatkarīgi no tā, ka abi darbarīki ir paredzēti augsnes apstrādāšanai, to funkcionalitāte atšķiras. Zemes vai dārza frēze tiek izmantota, lai apstrādātu zemi līdz pat 30 cm dziļumam, savukārt kultivatori ir paredzēti tikai virskārtas apstrādei, jo ar tiem var strādāt aptuveni 10 līdz 15 cm dziļumā. 

Lai izdarītu pareizo izvēli par to, kuru no ierīcēm iegādāties, jābūt skaidram mērķim par sasniedzamo rezultātu. Piemēram, ja plānojat veikt smagākus darbus uz atklāta lauka, labāk izvēlēties augsnes frēzi ar pretēji rotējošiem zariem, kas novietoti aizmugurē. Savukārt puķu dobju, zāliena vai mazdārziņa augsnes sagatavošanai piemērots būs augsnes kultivators. 

Husqvarna zemes kultivators un frēzes ir ļoti izturīga lauksaimniecības tehnika, kuras ražošanā tiek izmantoti tikai augstākās kvalitātes materiāli. Pateicoties lielajam dzinēja apgriezienu skaitam, tiek nodrošināta vajadzīgā jauda, vienlaikus saglabājot zemu emisiju līmeni. Kultivatoram ir jaudīgs dzinējs, to ir viegli vadīt, pārvietot un uzglabāt. Pateicoties lieliem piedziņas riteņiem, tiek nodrošināta laba saķere uz jebkuras virsmas. 

Kultivatori ir noderīgas ierīces ikvienā mājsaimniecībā. Izvēlieties mūsdienīgo Husqvarna tehniku – vēl ērtākai un ātrākai zemes apstrādei! 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)