Banner 980x90

Kas nepieciešams, ja mājās ir invalīds ratiņkrēslā?

Daudz tiek runāts par pārdomātas, ergonomiskas un dabiskas vides veidošanu, taču - vai tā patiešām tāda ir visiem no mums? Nedrīkst aizmirst, ka mūsu vidū ir daudz cilvēku, kas ikdienā pārvietojas ratiņkrēslā, un viņu izpratne par to, kas ir ergonomiska un pārdomāta vide, visticamāk, atšķiras no pārējiem vairuma sabiedrības locekļu domām. Protams, mūsdienās arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts tam, lai veidotu vidi draudzīgāku un piemērotāku arī cilvēkiem ratiņkrēslos. Taču, kā par to parūpēties mājas apstākļos, ja dzīvo kopā ar cilvēku, kuram ratiņkrēsls ir ikdiena?
Nokļūšana līdz mājoklim
Viena no lielākajām problēmām, ar ko sastopas invalīdi, kuri mitinās daudzdzīvokļu ēkās, ir nonākšana līdz savam dzīvoklim. Pirmkārt, joprojām ir daudz vietu, kur nav ierīkoti pandusi jeb uzbrauktuves. Labā ziņa ir tā, ka ar ievērojamu dokumentu kaudzi ir iespējams doties pie ēkas apsaimniekotāja vai pašvaldības un panākt, ka tiek ierīkota konkrētā uzbrauktuve. Tāpat arī ienākot dzīvokļu namā, ir vietas, kur ar ratiņkrēslu nav viegli piekļūt, pat tad, ja tie ir tikai daži pakāpieni, tādēļ arī šeit būtu nepieciešams panduss. Ir pieejami ne tikai stacionārie, bet arī pārvietojamie pandusi, kurus uzstāda un pārnēsā pēc vajadzības. 

Iekļūšana telpās
Šis ir sāpīgs jautājums ikvienai personai, kas pārvietojas ratiņkrēslā, kā arī viņu kopējiem. Viens no apstākļiem, kas apgrūtina pārvietošanos, ir sliekšņi pie durvīm. Un otra problēma ir durvju platums, kas ne vienmēr ir pietiekams, lai pa tām iekļūtu ar ratiņkrēslu. Sliekšņu problēmu iespējams risināt vairākos veidos, piemēram, tos likvidējot, taču, ja tas nav iespējams, atliek veidot lēzenākas, nelielas uzbrauktuves un nobrauktuves, kas atvieglos pārvietošanos pa telpām mājoklī un pārējo ēku, ja tas ir daudzdzīvokļu nams.

Protams, domājot par apkārtējās vides pielāgošanu cilvēkam ratiņkrēslā, mājā to izdarīt būs vieglāk nekā dzīvoklī, jo, kā jau minējām, jārēķinās arī ar nonākšanu no ēkas durvīm līdz dzīvoklim. Mitinoties mājā, šo situāciju var atrisināt, ierīkojot cilvēkam istabu ēkas pirmajā stāvā, kā arī nodrošinot to, lai viņš varētu iekļūt mājā ērtā veidā, piemēram, izmantojot uzbrauktuvi vai pat krēsla pacēlāju. 

Pārvietošanās pa mājokli, tualetes un vannasistabas apmeklēšana
Atsaucoties uz tēmu par durvju platumu, ko pieminējām iepriekš, daudzos mājokļos visšaurākās durvis ir tieši vannasistabās un tualetēs, un arī to pārveidošana ir diezgan sarežģīta. Ja persona no ratiņkrēsla ir spējīga piecelties, tualetes un vannas istabas apmeklēšanai var noderēt citi tehniski palīglīdzekļi, piemēram, staigāšanas rāmis, vai, ja cilvēks var tikai piecelties un paspert dažus soļus, izmantot var tualetes krēslu. Paaugstinājumi, rokturi un turētāji noderēs, lai vieglāk izmantotu tualetes podu, apsēstos uz tā un pieceltos. Šos visus un arī daudzus citus palīglīdzekļus vari iegādāties interneta veikalā Kid-man.lv. 

Lai cilvēkam ratiņkrēslā atvieglotu mazgāšanos, ir iespējams iegādāties dažādus dušas un vannas krēslus, kā arī citus palīglīdzekļus, kas palīdz vieglāk rūpēties par personīgo higiēnu. Viens no ērtākajiem veidiem, kā nodrošināt to, lai cilvēks ratiņkrēslā varētu nomazgāties, – ierīkot dušu, kurā var ieiet vai iebraukt ar ratiņiem. 

Mēbeļu izmantošana
Labā ziņa ir tā, ka mūsdienās iespējams iegādāties dažādas mēbeles, tehniskos palīglīdzekļus un piederumus, kas ievērojami atvieglo ikdienu cilvēkiem ratiņkrēslā. Ja runājam par gultām, pacientiem, kas lielāko dienas daļu pavada gulošā pozīcijā, iespējams iegādāties īpašas aprūpes gultas, kurām var mainīt ne tikai slīpumu, bet arī galvas un kājas daļas novietojumu. Attiecībā uz citām mēbelēm, labāk izvēlēties tādas, kurām nav rokturu un atvēršana notiek, uzspiežot uz skapīša durvīm vai atvilktnes. 

Esot virtuvē, cilvēkam ratiņkrēslā ir svarīgi, lai viņš ērti varētu aizsniegt galda un virtuves letes virsmu, plīti un izlietni. Tas nozīmē, ka šiem objektiem vajadzēs būt ierīkotiem krietni zemāk nekā standarta mājokļos. Protams, tas ir aktuāli tikai tādās situācijās, ja cilvēks ir aktīvs un pats arī gatavo ēst un veic citus mājas darbus. Tāpat vieglai piekļuvei vajadzētu būt visa veida tehnikai un elektrības kontaktiem. 

Vides pielāgošana cilvēkiem ratiņkrēslos nav vienkārša, taču tā ir iespējama. Gūsti vairāk informācijas un izpēti noderīgu tehnisko palīglīdzekļu sortimentu šeit – Kid-man.lv!

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)