Kas jāņem vērā un jāapdomā, pirms kļūt par pašnodarbināto?
Tagad, kad neatkarība ir viena no pamata vērtībām, arvien vairāk cilvēku izvēlas kļūt par pašnodarbinātām personām. Pirmajā mirklī tas, protams, liekas ļoti vilinoši, jo tā ir iespēja kļūt pašam par savu priekšnieku un patstāvīgi plānot savu darba laiku, tomēr ir arī dažādi citi aspekti, kas būtu rūpīgi jāizvērtē. Plānojat kļūt par pašnodarbināto? Turpiniet lasīt šo rakstu, lai zinātu, kas pirms tam jāņem vērā un jāapdomā!
Klientu bāze un pieprasījums
Vai jūsu pakalpojumam/precei būs pieprasījums? Vai jums jau ir potenciālie klienti? Standarta darba vietā jau ir gatava klientu bāze un jums nav jāuztraucas par pieprasījumu, savukārt pašnodarbinātajam sava klientūra jānodrošina pašam. Pašnodarbinajam jaunus klientus var nākties meklēt mēnešiem ilgi, pirms vēl pabeigti iepriekšējie projekti.
Atalgojums un garantijas
Kļūstot par pašnodarbināto, jārēķinās, ka jums vairs nebūs viena noteikta mēnešalga, kā tas ir standarta darba vietā. Kādu mēnesi jums, iespējams, būs darba kalni un jūs pelnīsiet teju vai dubultā, savukārt citā mēnesī, iespējams, jums nebūs darba un nāksies savilkt galus.
Pašnodarbinātā statuss ne vienmēr nodrošina stabilus ienākumus, turklāt pašnodarbinātajiem pašiem jāparūpējas par garantijām, kā apdrošināšana, pensijas uzkrājums, atvaļinājums, prēmija. Ja jums parasti ir grūti kontrolēt savas finanses pat ar pastāvīgiem ienākumiem, tad pašnodarbinātais pavisam noteikti nav labākā opcija.
Darba apjoms
Varētu likties, ka būt pat pašnodarbināto ir pavisam vienkārši, jo tā ir iespēja pašam plānot savu darba laiku, strādāt, kur un kad vēlas. Tomēr jāņem vērā, ka no darba apjoma atkarīgi pašnodarbinātā ienākumi, un bieži vien pašnodarbinātais strādā daudz vairāk nekā standarta darba vietas darbinieks, īpaši sākuma periodā. Vai esat gatavs atteikties no brīvdienām un atvaļinājumiem? Vai esat gatavs strādāt vakaros un naktīs?
Nodokļi
Pašnodarbinātajiem pašiem jāseko līdzi saviem ienākumiem, izdevumiem, rēķiniem, klientu informācijai, līgumiem un jebkādai citai informācijai un datiem, kas saistīta ar finansēm. Pašnodarbinātajiem arī regulāri jāpierāda savi ienākumi un godprātīgi jāmaksā nodokļi, un jāņem vērā, ka nodokļi bieži mēdz sastādīt diezgan pamatīgu summu.
Nodokļu izmaiņas 2021. gadā paredz vairākas būtiskas lietas arī pašnodarbinātajiem, līdz ar to regulāri jāseko līdzi izmaiņām. Par šo jautājumu lasīt vairāk varat šai tēmai veltītos rakstos un VID informatīvajos materiālos.
Vai protat kontrolēt savu budžetu un nodarboties ar grāmatvedību? Ja ne, iespējams, jums būs jāpiesaista savai komandai papildu cilvēki, un tas radīs papildu izmaksas.
Kļūšana par pašnodarbināto nenotiek vienas dienas laikā – tas pieprasa plānošanu, analizēšanu un pielāgošanos. Būs nepieciešams laiks, lai izveidotu stabilu klientu bāzi un nodrošinātu stabilus ienākumus, kas kompensē visas izmaksas. Ja patiesi vēlaties kļūt par pašnodarbināto, dariet to lēnām un uzmanīgi. Jo lēnāk iesiet – jo tālāk tiksiet. Lai izdodas!
Uz sarakstu