Kam jābūt mājas aptieciņā?
Marles, plāksteri, pārsēji
Šie priekšmeti noderēs situācijās, kad radusies kāda brūce un nepieciešams pārtraukt asiņošanu. Tā kā situācijas mēdz būt dažādas, ieteicams iekļaut gan nelielas marles un plāksterus, gan biezākus pārsējus. Ja brūce ir dziļa un patstāvīgi asiņošanu nevarat pārtraukt, jārēķinās, ka šie priekšmeti nelīdzēs, tādēļ jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
Brūču dezinficējošs līdzeklis
Brūču dezinficēšanai noderēs briljantzaļā spirta šķidrums, ūdeņraža pārskābe vai joda spirta šķīdums. Visbiežāk aptieciņā ir tieši ūdeņraža pārskābe, tomēr jārēķinās, ka tā paredzēta vien nelielām brūcēm. Dziļākām brūcēm labāk piemēroti agresīvāki dezinfekcijas līdzekļi.
Šķēres un vienreizējās lietošanas cimdi
Lai arī vairumā gadījumu aptieciņās šo priekšmetu nav, tos tomēr vajadzētu iekļaut. Šķēres palīdzēs gadījumos, kad būs nepieciešams izmantot marles un pārsējus, savukārt cimdus vajadzētu izmantot vienmēr, kad tiek apkopta kāda cita cilvēka brūce – tā nodrošināsiet, ka brūcē neiekļūst infekcija, kā arī neinficējaties pats.
Termometrs
Vispopulārākie ir dzīvsudraba termometri, taču dzīvsudrabs ir toksisks, tādēļ šādi termometri aptiekās netiek pārdoti. Lieliska opcija ir bezkontakta termometrs, kas temperatūras mērījumu veic pāris sekunžu laikā – tos iespējams iegādāties interneta veikalā 220.lv!
Pretsāpju medikamenti
Mājas aptieciņā svarīgi iekļaut universālus pretsāpju medikamentus, kas palīdzēs galvai, vēderam, muskuļiem. Pretsāpju medikamenti satur paracetamolu jeb acetaminofēnu vai ibuprofēnu, un visbiežāk tie piemēroti gan bērniem, gan pieaugušajiem – atšķiras vien medikamentu deva. Tomēr atcerieties, ka sāpes ir nopietns simptoms! Ja nezināt sāpju iemeslu, esiet uzmanīgs un, ja nepieciešams, vērsieties pie ārsta!
Speciāli medikamenti
Ja jums vai kādam citam ģimenes loceklim ir kāda hroniska slimība, tad mājas aptieciņā noteikti jāiekļauj arī speciāli medikamenti. Tomēr esiet uzmanīgs – šādus medikamentus vajadzētu glabāt atsevišķā nodalījumā un rūpēties, lai tie nav pieejami bērniem, kā arī netiktu sajaukti ar citiem medikamentiem!
Mājas aptieciņas veidošana ir atbildīgs uzdevums, tādēļ ievērojiet šādus drošības noteikumus:
• neuzglabājiet nezināmas izcelsmes medikamentus, kā arī medikamentus, kuriem nezināt pielietojumu – noskaidrojiet, kam tie paredzēti vai izmetiet tos;
• medikamenti jāuzglabā to oriģinālajā iepakojumā kopā ar to lietošanas instrukciju;
• katra medikamenta devas atšķiras atkarībā no cilvēka vecuma, simptomiem, blakus slimībām.
Mājas aptieciņu nav iespējams izveidot vai pārskatīt vienā dienā – pirms tam konsultējieties ar ārstu vai aptiekāru, kurš palīdzēs piemeklēt piemērotākos priekšmetus un medikamentus.
Uz sarakstu