Kā zināt, ka jāmaina auto akumulators, un kā izvēlēties īsto
Akumulatori ir vienas no tām automašīnu detaļām, kuru mūžs nav pārāk garš. Ik pēc dažiem gadiem akumulatoru nepieciešams nomainīt. Tas, cik ilgi akumulators kalpos, atkarīgs no vairākiem faktoriem – braukšanas paradumiem un apstākļiem, auto tehniskā stāvokļa, auto vadīšanas stila un strāvas patērētāju lietojuma, protams, arī no akumulatora kvalitātes.
Par to, ka pienācis laiks mainīt akumulatoru, var liecināt vairākas pazīmes. Uzziniet par šīm pazīmēm un arī par to, kā izvēlēties savai automašīnai atbilstošāko akumulatoru.
Pazīmes, kas var liecināt par akumulatora nolietojumu
Ne vienmēr šīs pazīmes liecinās, ka akumulators ir nokalpojis un jāmaina. Tas var signalizēt arī pat citām tehniskām problēmām vai to, ka akumulators vienkārši ir izlādējies kādu apstākļu ietekmē un ir jāveic uzlāde. Izlādēšanos var veicināt neizslēgts auto apgaismojums, pārmērīga strāvas patērētāju lietošana, automašīnas ilgstoša stāvēšana, braukšana tikai īsās distancēs un citi faktori. Jebkurā gadījumā, konstatējot kādu no šīs pazīmēm, jāveic akumulatora pārbaude. To var darīt pašu spēkiem vai uzticēt darbu autoservisam. Labākajā gadījumā pietiks ar akumulatora uzlādi vai apkopi, bet sliktākajā – būs nepieciešama tā nomaiņa.
- Panelī parādījies akumulatora brīdinājuma signāls
Akumulatora brīdinājuma signāls var liecināt par izlādējušos akumulatoru vai problēmām uzlādes sistēmā. Ja konstatējat brīdinājuma signāla iedegšanos, esiet piesardzīgi un meklējiet tuvāko iespēju pārbaudīt akumulatoru, jo tas var liecināt, ka akumulatora baterija ir tukša vai netiek pienācīgi lādēta, kas savukārt var novest pie automašīnas apstāšanās. - Grūtības iedarbināt dzinēju
Vēl viena skaidri pamanāma pazīme ir grūtības iedarbināt auto jeb akumulatora enerģijas nepietiekamība, kas traucē iedarbināt dzinēju. Tas var liecināt par būtisku akumulatora nolietojumu vai akumulatora darbības problēmām. Arī tad, ja tomēr auto izdodas iedarbināt, labāk pēc iespējas ātrāk veikt akumulatora pārbaudi. - Traucēta elektronikas un apgaismojuma darbība
Akumulators darbina tādas automašīnas elektroniskās ierīces kā apgaismojums, logu tīrītāji, radio, apsildes sistēma un centrālais dators. Ja ir traucējumi šo sistēmu darbībā, tas var liecināt par problēmām ar spriegumu un akumulatora jaudu. Vēlams veikt pārbaudi. - Korozija uz akumulatora savienojumiem
Ārējās vides ietekmes rezultātā uz akumulatora savienojumiem var veidoties korozija, kas traucē elektroenerģijas apmaiņu, kā rezultātā nenotiek akumulatora uzlāde un izlāde, tāpēc ieteicams ik pa laikam pārbaudīt akumulatora savienojumu stāvokli un vajadzības gadījumā drošā veidā veikt to tīrīšanu. - Lietošanas laiks tuvojas 5 gadiem
Vidējais akumulatora kalpošanas laiks ir 3–5 gadi, to ietekmē tādi individuāli faktori kā lietošanas apstākļi un braukšanas paradumi. Ja esošais akumulators pirkts pirms 4–5 gadiem, tad pirms nākamās ziemas būtu ieteicams akumulatoru mainīt, lai aukstumā tas nepieviltu visnepiemērotākajā brīdī.
Kas veicina akumulatora ātrāku nolietošanos
Akumulatori nekalpo mūžīgi, pat ideālos apstākļos veiktspēja ar laiku mazinās, un tie vienā brīdī ir jānomaina. Tomēr ir starpība, vai jūsu auto akumulators darbojas trīs vai piecus gadus. Ir tādi apstākļi un faktori, kas rada akumulatoram papildu slodzi un saīsina tā kalpošanas laiku. Pēc iespējas izvairoties no šiem faktoriem, varat sava auto akumulatora kalpošanas mūžu paildzināt:
- auto ilgstoša dīkstāve;
- tikai īsu pārbraucienu veikšana;
- auto atstāšana ārā aukstā laikā;
- neizslēgts auto apgaismojums;
- strāvas patērētāju lietošana pie zemiem apgriezieniem;
- nepietiekamas akumulatora apkopes.
Kas jāņem vērā, pērkot akumulatoru
Lai nopirktu savai automašīnai piemērotu akumulatoru, jāpievērš uzmanība dažiem akumulatora un auto parametriem.
- Akumulatora izmērs. Dažādiem automašīnas modeļiem var atšķirties arī akumulatoru izmēri (platums, augstums, garums). Tiem ir nepieciešams pievērst uzmanību, lai pēc iegādes akumulatoru varētu uzstādīt tam predzētajā vietā bez problēmām. Vislabāk vadīties pēc iepriekšējā akumulatora izmēriem.
- Skavu novietojums. Pievērsiet uzmanību akumulatora novietojumam Jūsu automašīnā, jo mēdz gadīties, ka, piemēram, Japāņu automašīnām skavu novietojums var atšķirties no Eiropā ražotajām automašīnām, līdz ar to akumulatoru pēc iegādes nevar uzstādīt plusa un mīnusa klemmju novietojuma dēļ.
- Akumulatora jauda jeb ietilpība. Maldīgs ir uzskats, ka galvenais ir nopirkt akumulatoru ar lielāku ietilpību. Patiesībā ikdienā vidusmēra braucējam tas lielu atšķirību nerada. Svarīgāk ir izvēlēties optimālas ietilpības akumulatoru, kas atbilst konkrētā auto modeļa vajadzībām un ražotāja rekomendācijām. Par lielāku ietilpību var domāt, ja ir specifiski izmantošanas nosacījumi, piemēram, operatīvais transports, taksometri, apsardze. 55–70 Ah – standarts maziem un vidējiem automobiļiem, 70–90 Ah īpaši jaudīgiem vai apvidus, 90 + Ah lieljaudas automašīnām.
- Auksta motora iedarbināšanas strāva. Lai Latvijas ziema neradītu bažas par auto veiktspēju, būtiski ir izvēlēties akumulatoru ar lielāku auksta motora iedarbināšanas strāvu. Ja automašīna atvesta no Centrāleiropas, tad ir iespēja, ka tā aprīkota ar akumulatoru, kam ir zemāks šis rādītājs. Šeit tāds akumulators var nespēt pilnvērtīgi veikt savu darbu. Pērkot jaunu akumulatoru, tas jāņem vērā.
Kvalitatīvi akumulatori internetā – riepugaraza.lv
Uzticamu zīmolu kvalitatīvi akumulatori pieejami “Riepu Garāžas” interneta veikalā riepugaraza.lv. Izvēlieties akumulatoru atbilstoši sava auto parametriem, veiciet pirkumu un saņemiet preci ar piegādi jebkurā vietā Latvijā.
Uz sarakstu