Jelgavā nav ziņu par pārkāpumiem skolu ēdnīcās; ēdienkartes kontrolē arī skolas
Jelgavas izglītības pārvaldei Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) nav sniedzis informāciju, ka Jelgavas izglītības iestādēs būtu konstatēti pārkāpumi ēdināšanas jomā. Ēdienkaršu atbilstību uzrauga arī skolas speciālisti, aģentūru LETA informēja Jelgavas izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza.Viņa skaidroja, ka par ēdināšanas pakalpojuma sniegšanu Jelgavas pilsētā tiek noslēgts līgums starp pašvaldības iestādi kā pasūtītāju un izpildītāju, ievērojot iepirkuma rezultātus. Līgumā ir noteikts, ka izpildītājs var mainīt ēdienkarti, to saskaņojot ar izglītības iestādi.
Līdz šim Jelgavas pilsētas izglītības iestādēm nav nācies lauzt līgumu ar ēdinātāju. Pēc līguma, pakalpojuma neatbilstību kvalitātes prasībām apliecina divpusēji sastādīts akts, kuru paraksta izglītības iestādes pārstāvis vai PVD pārstāvis, skaidroja Auza.
Tāpat Jelgavā izglītības iestādes plāno un organizē iekšējo pārraudzību ēdināšanas pakalpojuma kvalitātes un atbilstības iepirkuma prasībām kontrolei. Izglītības iestādes medmāsa, vadītājs vai viņa nozīmēta persona saskaņo ēdienkartes, iniciē nepieciešamās korekcijas, pārliecinās par produktu kvalitāti un pārbauda pavadzīmes, pārbauda kontrolporcijas un seko gatavā ēdiena kvalitātei un atbilstībai veselīga uztura prasībām atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, kā arī komunicē ar vecākiem - izzina viedokli, uzklausa ieteikumus.
Izglītības iestādes apliecina vecāku padomes līdzdalību ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanas kvalitātei. E-žurnālā tiek ievietota ēdienkarte, kas nodrošina vecāku informētību. Tāpat izglītības iestāžu vadītāju darba sanāksmēs tiek apspriesti jautājumi par ēdināšanas pakalpojuma kvalitāti, informēja Jelgavas izglītības pārvaldes vadītāja.
Arī Tukuma novada pašvaldības pārstāve Anda Andžāne aģentūrai LETA pastāstīja, ka arī viņas pārstāvētajā novadā PVD nav sniedzis informāciju, ka izglītības iestādēs būtu ēdināšanas pārkāpumi.
Kā ziņots, PVD aprīlī veicis kārtējās pārbaudes skolu ēdināšanas uzņēmumos, 96 uzņēmumos no pārbaudītajiem 166 konstatējot dažādus pārkāpumus, tostarp uztura normu ievērošanā, aģentūru LETA informēja PVD pārstāve Anna Joffe.
Lielākoties konstatēts, ka ir nepietiekama ēdienreizes enerģētiskā vērtība vai uzturvielu daudzums, nav pietiekams nedēļas ēdienkartē iekļautais produktu daudzums, galvenokārt trūkst svaigu augļu, dārzeņu, piena olbaltumvielām bagātu produktu - siera, biezpiena, retāk piena produktu un kartupeļu.
Pārbaužu laikā 23 uzņēmumos konstatēts, ka uzturā iekļauti produkti, kas neatbilst noteiktajām prasībām, piemēram, pelmeņi un desa, kuru sastāvā ir nepietiekams gaļas daudzums, vai nav informācijas par sāls saturu.
Higiēnas prasību pārkāpumi konstatēti 87 uzņēmumos. Galvenokārt tas ir nolietojies, bojāts vai netīrs virtuves inventārs un iekārtas, neatbilstoša trauku un inventāra uzglabāšana, personāla higiēnas pārkāpumi.
Pārbaužu laikā izglītības iestāžu ēdināšanas uzņēmumos konstatēti produkti, piemēram, olas, cīsiņi, karbonāde, skābēti kāposti, saldumi un citi produkti, kuriem nav norādīts, vai ir beidzies derīguma termiņš, ir bojāti produkti, kā arī nav nodrošināta produktu izsekojamība.
Par pārbaužu laikā konstatēto deviņos gadījumos noformēti akti par pārtikas produktu izplatīšanas apturēšanu vai izņemšanu no apgrozības, bet sešos gadījumos sākta administratīvā lietvedība.
Pēc PVD uzņēmumu reģistrācijas datiem, pamata un vispārējās izglītības iestādēs ēdināšanu nodrošina 912 PVD reģistrēti uzņēmumi, pirmsskolas izglītības iestādēs - 807 uzņēmumi. Uz sarakstu