Ceļvedis – kā diagnosticēt un atrisināt RAM problēmas?
Optimālai datora darbībai ir nepieciešams, lai visas komponentes būtu darba kārtībā – ja būs problēma ar RAM vai kādu citu komponenti, tad dators būs lēns vai vispār nestrādās. RAM jeb operatīvā atmiņa ir datora komponente, kurā tiek īslaicīgi uzglabāti tie dati, kurus konkrētajā brīdi izmanto operētājsistēma vai programmas. RAM ir ātra atmiņa, kas ļauj mums izmantot vairākas programmas vienlaicīgi, izvairoties no datora “uzkāršanās”.
Tomēr nereti ar RAM mēdz notikt problēmas – sākot no nepareiza RAM moduļa uzstādīšanas līdz pat operatīvās atmiņas pārkaršanai. Turpini lasīt šo rakstu, kur paskaidrosim, kā diagnosticēt un atrisināt izplatītākās problēmas ar RAM!
Kas ir RAM un kāpēc tas ir tik svarīgs?
Izdzirdot vārdu “atmiņa”, bieži vien iedomājamies par SSD vai HDD cietajiem diskiem, kas nav nepareizi, jo gan cietie diski, gan RAM ir atmiņa. Tomēr ir būtiski nošķirt šos atmiņas veidus – RAM ir paredzēts īstermiņa datu uzglabāšanai, lai centrālais procesors varētu ātri piekļūt svarīgākajai informācijai. Izslēdzot datoru, RAM atmiņa tiek izdzēsta, savukārt cietie diski ir paredzēti ilgtermiņa datu uzglabāšanai, tāpēc SSD un HDD saglabā datus arī pēc datora izslēgšanas.
Daudziem varētu rasties jautājums, kāpēc operatīvā atmiņa vispār ir nepieciešama, ja jau datorā ir cietais disks. Operatīvā atmiņa (RAM) ir daudz ātrāka nekā cietais disks, tāpēc RAM rūpējas par to, lai operētājsistēma un programmas ieslēgtos ātri. Mūsdienās datoram 8 GB RAM ir minimums, tomēr arvien straujāk datori ar 16 GB RAM kļūst par standartu.
Izplatītākās operatīvās atmiņas problēmu pazīmes
Nav noslēpums, ka nereti ir grūti atrast, kura tieši komponente ir pie vainas datora problēmām. Lai palīdzētu tev saprast, vai problēma ir meklējama RAM modulī, tālāk rakstā uzskaitīsim dažus izplatītākos simptomus, kas liecina par RAM problēmu.
- Dators regulāri “uzkaras” vai izslēdzas. Ja dators bez jebkāda iemesla izslēdzas vai “uzkaras”, tad ir pamats domāt, ka ir problēma ar kādu no RAM moduļiem. Ja dators pats uz savu galvu restartējas, tad tā arī ir pazīme, ka kaut kas nav kārtībā ar operatīvo atmiņu.
- Zilais nāves ekrāns. Iespējams, ka no bērnības atceraties “zilo nāves ekrānu”, kas vecākajās Windows versijās mēdza parādīties diezgan bieži. Tomēr, ja mūsdienās regulāri parādās zils ekrāns ar kļūdas paziņojumu, tad ir ļoti liela iespējamība, ka problēmas cēlonis ir operatīvā atmiņa.
- Lēns dators. Ja dators ir palicis neierasti lēns, tad ir liela iespēja, ka ir problēma ar RAM. Iespējams, ka dators vienkārši izmanto visu RAM ietilpību, bet arī nevar izslēgt to, ka ir piemetusies kāda nopietnāka problēma.
- Bojāti faili. Ja pēkšņi nevarat atvērt kādu no saglabātajiem Word dokumentiem vai citiem failiem, tad ir pamats aizdomām, ka datoru ir piemeklējušas problēmas ar operatīvo atmiņu.
- Dators neieslēdzas, bet izdod “pīkstienus”. Ja dators pilnībā neieslēdzas, tomēr izdod “pīkstienus”, tad ir iespējams diagnosticēt problēmu. Pēc pīkstienu skaita ir iespējams noteikt, vai problēma ir saistīta ar RAM vai kādu citu datora komponenti, tomēr jāņem vērā tas, ka katram ražotājam ir sava sistēma. Visbiežāk gan 2 vai 3 secīgi “pīkstieni” norāda uz to, ka ir operatīvās atmiņas problēma.
Kā atrisināt RAM problēmas?
- Izmanto programmas, kas veic RAM testus. Windows operētājsistēmā ir iebūvēta “Memory Diagnostic” programma, kas veic testu, lai diagnosticētu problēmas ar RAM. Arī Mac datoriem ir pieejams “Apple Diagnostics”, kas identificēs RAM problēmas.
- “Pārsēdini” RAM moduļus. Dažreiz ir iespējams atrisināt problēmas ar operatīvo atmiņu, vienkārši izņemot RAM moduli un ievietojot to atpakaļ. Šis risinājums strādās, ja vienam vai vairākiem RAM moduļiem ir bijis slikts savienojums ar mātesplati.
- Notīri operatīvo atmiņu. Putekļi un citi netīrumi var uzkrāties uz operatīvās atmiņas un radīt problēmas, tāpēc iesakām putekļainu RAM notīrīt ar saspiestu gaisu.
- Pārbaudi katru RAM moduli atsevišķi. Svarīgi norādīt, ka RAM datorā parasti sastāv no vairākiem moduļiem, piemēram, 8 GB RAM mēdz sastāvēt no diviem atsevišķiem 4 GB RAM moduļiem. Pastāv iespēja, ka problemātisks ir tikai viens modulis, savukārt otrs ir vesels. Lai šo pārbaudītu, vajadzētu atstāt tikai vienu moduli un ieslēgt datoru – ja viss ir kārtībā, tad jāizmēģina arī pārējie moduļi, lai noteiktu problemātisko moduli.
- Pārbaudi, vai RAM ir saderīgs ar tavu datoru. Eksperti iesaka kombinēt tikai identiskus RAM modeļus no viena ražotāja. Lai gan dažādu ātrumu RAM kombinēšana ir teorētiski iespējama, tā var izraisīt problēmas. Noteikti jāņem vērā, vai tava datora mātesplati var savienot ar konkrēto RAM moduli. Piemēram, vecākas mātesplates neatbalstīs DDR4 RAM. Tāpēc, lai izmantotu RAM DDR4, ir nepieciešams pārbaudīt, vai tas derēs tava datora mātesplatei.
- Iegādājies jaunu RAM. Ja viens vai visi RAM moduļi ir savu laiku nokalpojuši, tad ir laiks domāt par jaunas operatīvās atmiņas iegādi. Savukārt, ja dators ir par lēnu, tad iesakām iegādāties papildus RAM – tas noteikti padarīs datoru daudz ātrāku!
Kur ir iespējams iegādāties RAM?
Vai esošais RAM savu laiku ir nokalpojis vai vēlies uzlabot datora veiktspēju ar papildus RAM? Iesakām ielūkoties 1a.lv interneta veikalā, kur atradīsi plašu klāstu ar jaunākajiem DDR4 un DDR5 RAM moduļiem! 1a.lv ir Latvijā lielākais interneta veikals ar vairāk nekā 15 gadu pieredzi.
Uz sarakstu