Banner 980x90

Āboliņš, cenšoties piesaistīt investoru, plānoja iegūt papildu līdzekļus novadam

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Lielvārdes novada bijušais priekšsēdētājs Jānis Āboliņš (Vidzemes partija), cenšoties piesaistīt pašvaldībai investoru, kā pašvaldības priekšsēdētājs paudis savu labo gribu, ka pašvaldībai naudas līdzekļi ir nepieciešami un ka tā tos patiešām var arī apgūt un izlietot atbilstoši mērķiem.

Kā aģentūru LETA informēja Āboliņš, viņš no amata atkāpies, lai neradītu papildu ažiotāžu attiecībā uz visiem šī brīža notikumiem. Lēmums tika pieņemts, to pārrunājot ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvjiem, kā arī lai netraucētu iespējamajai izmeklēšanai, ja tāda būs no domes puses, lai viss notiktu objektīvi.

"Jau rīt visus apgalvojumus, ko Finanšu ministrija pret mani ir izvirzījusi, mēģināšu atspēkot, pierādīt pretējo, ka ministrijas bažas bijušas nevietā," atklāja Āboliņš.

Darījums paredzēja, ka Lielvārdes novada pašvaldība, to noslēdzot, iegūtu papildu līdzekļus, kas tiktu investēti novada attīstībā. Darījumam nav nekādu nosacījumu, nebūtu nepieciešams ņemt aizdevumus, jo, ja vekselis tiktu parakstīts, tam klāt būtu līgums ar finansēšanu jeb alternatīvā finansējuma piesaistīšanu.

"Visticamāk, rīt no kompānijas iegūšu apliecinājumu tam, ka pašvaldība nav uzņēmusies nekādas parādsaistības un nekādi finansiāli zaudējumi pašvaldībai nav nodarīti," viņš uzskata.

Kā atklāja bijušais priekšsēdētājs, novada investīciju plāns ir vismaz uz 120 miljoniem eiro, un tajā pat vēl nav aptverts viss. Investīciju plānā iekļauta siltumtrašu izbūve, kanalizācijas izbūve, sporta laukumu, baseinu izbūve, viss aktuālais pašvaldībai, kur naudu bija plānots ieguldīt.

Minētie 200 miljoni būtu pašvaldības kontā kā nodrošinājums tam, ka finansējumu varēju veikt. Pašvaldībai tiktu piešķirts atsevišķs finansējums, kuru realizētu investīcijās. Līdz ar to 200 miljoni būtu kā depozītnodrošinājums tam, ka pašvaldība veiktu darbus. Ja darījums tiktu noslēgts, šie 200 miljoni būtu pašvaldības depozītkontā, lai tiktu piešķirti iepriekš minētajām investīcijām.

"Es to darīju vienpersoniski tikai tāpēc, ka šis darījums nebija noslēdzies, jo tas jebkurā brīdī varēja nerealizēties. Līdz ar to, ja līgums par investīciju piesaisti tiktu parakstīts, tad jebkurā gadījumā, kā to paredz likums, es dotos uz domi un lūgtu tur parakstīt līgumus. Šobrīd tās bija tikai līguma sastāvdaļas, pirmie soļi tika izdarīti, jo šobrīd šis vekselis nekur nav aizceļojis, nav arī iesniegts investoram," atklāja Āboliņš.

"Šis vekselis kalpoja arī tam, ka mēs tiešām esam pašvaldība, kam šie līdzekļi tiek piešķirti, nevis, piemēram, es, Jānis Āboliņš, kā privātpersona šos līdzekļus izsaimniekotu. Investoriem ir svarīgi šie investīciju mērķi, kas tiešām tiek realizēti."

Lai gan Āboliņš no priekšsēdētāja amata atkāpies, deputāta mandātu viņš neplāno nolikt, lai gan viss esot atkarīgs no tā, vai viņš spēs iesniegt pašvaldības domei un Finanšu ministrijai pierādījumu par to, ka nekādas parādsaistības, nekādus aizdevumus pašvaldība nav uzņēmusies.

LETA jau ziņoja, ka 1.decembrī saistībā ar Āboltiņa rīcību, parakstot 200 miljonu eiro vērtu vekseli kompānijai "Riverside HK Ltd.", Lielvārdes novada dome anulēja viņam paraksta tiesības, lai viņš nespētu veikt vēl kādas manipulācijas kredītiestādēs, aģentūru LETA informēja domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja Vita Volonte (RA).

Lielvārdes dome nolēmusi tiesībsargājošajām iestādēm lūgt izvērtēt bijušā priekšsēdētāja rīcību.

Volonte pavēstīja, ka vakar pašvaldībai tapa zināms, ka Āboliņš iesniedzis iesniegumu Valsts kasē, kam pievienots vekselis par naudas summu 200 miljoni eiro. Pašvaldībā par to netika informēts neviens darbinieks vai deputāts. Bijušais domes priekšsēdētājs to darījis vienpersoniski.

"Pašvaldība šo ziņu no Valsts kases un Finanšu ministrijas saņēma uzreiz, un mēs ļoti ātri uz to reaģējām, sasaucot ārkārtas domes sēdi. Tajā piedalījās speciālisti no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Finanšu ministrijas un Valsts kases. Tajā mēs cerējām saņemt sīkāku informāciju par konkrēto darījumu, ja tāds vispār ir," atklāja Volonte.

Tā kā daļa informācijas, kā uzsvēra Āboliņš, bija konfidenciāla, informāciju, kas kļuva zināma domes sēdē, bijusi virspusēja. No tās īpaši daudz skaidrāka situācija nekļuva.

Taču speciālisti no ministrijas atzina, ka darījums neatbilst Latvijas likumdošanai, un to, ka priekšsēdētājs ir pārkāpis savas pilnvaras, kā arī nav rīkojies tiesiski. Līdz ar to Āboliņš pats iesniedza iesniegumu par atkāpšanos no amata.

Domes sēdē tika pieņemta virkne lēmumu, ar kuriem pašvaldība mēģina samazināt iespējamos riskus, kas varētu būt saistīti ar izsniegto parādzīmi. Tostarp kompānija tiks informēta, ka pašvaldība par darījumu neko nezināja. Pašvaldība arī kategoriski norobežojas no rīcības, ko Āboliņš veicis līdz šim kā priekšsēdētājs. Viņam ir anulētas paraksta tiesības, lai nespētu veikt vēl kādas manipulācijas kredītiestādēs.

Āboliņam pašvaldība pieprasījusi iesniegt visus dokumentus, kas ir viņa rīcībā saistībā ar darījumu. Tos izvērtēs gan pašvaldības juridiskais dienests, gan arī tiesībsargājošās instances.

Āboliņš par Lielvārdes novada domes priekšsēdētāju tika ievēlēts 7.jūlijā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)