4 padomi portatīvo datoru pirmajā neatliekamajā palīdzībā
Mūsdienās, kad jāspēj pielāgoties darbam kā mājās, tā ofisā, tā arī braucot starppilsētu autobusā, lielākā daļa cilvēku dod priekšroku tādam darba instrumentam kā portatīvais dators. Tas neaizņem daudz vietas, un to var paņemt līdzi teju jebkur.
Tomēr portatīvajiem datoriem, kā jebkurai citai ierīcei, ir savas vājās vietas. Tos var sabojāt, piemēram, nejauši aplejot ar tēju, aizmirstot par kiberdrošību, sērfojot internetā vai vienkārši pārkarsējot vai par daudz atvēsinot.
Ja kaut kas atgadījies ar portatīvo datoru, galvenais – nekrist panikā! Lasi rakstu un uzzini padomus, kas var noderēt, lai pareizi rīkotos negadījuma situācijā.
Ja portatīvais dators apliets ar šķidrumu, nekavējoties izslēdz to
Pirmais, kas jādara, ja uz portatīvā datora izlijis šķidrums – dators jāizslēdz. Ja tas tiks atstāts ieslēgts pārāk ilgi, pastāv risks, ka uzlietais šķidrums radīs īssavienojumu.
Tālāk nepieciešams atslēgt visus pievienotos kabeļus no ierīces – lādētāju, peli, interneta vai citu kabeli, ja tāds ir, un atstāt klēpjdatoru kārtīgi nožūt. Izmantojot drānu, notīri izlijušo šķidrumu no datora tiktāl, cik tas iespējams.
Nākamais solis – atver datoru aptuveni 30 grādu leņķī un novieto to uz sāniem, lai no datora un tastatūras varētu izplūst tajā nonākušais šķidrums. Nekādā gadījumā neizmanto ierīci, kamēr tā vēl žūst – vissvarīgākā ir pacietība. Atstāj datoru žūstam vismaz diennakti, vēl labāk – vairākas dienas.
Šādā situācijā gan jāapzinās, ka pastāv visai liela iespēja, ka dators būs bojāts, un agrāk vai vēlāk tas var pārstāt strādāt. Tāpēc, ja pēc datora izžūšanas izdodas to ieslēgt, steidzies dublēt visus failus!
Restartē un iztīri datoru, ja tas sācis strādāt lēnāk
Lēns dators, programmas veras ar ilgu aizturi, internets strādā gaužām pieticīgi – šādas problēmas gadās visai bieži un attiecīgi tiek meklēti labākie risinājumi to novēršanai.
Ja pēdējā laikā datoru “noliec gulēt”, izmantojot Sleep režīmu vai aizverot portatīvo datoru kā grāmatu, ir pienācis laiks to restartēt. Šis solis ir obligāts pirms ķeršanās pie citiem risinājumiem – restarts ir process, kas var salabot daudzas datorsistēmas un programmatūras problēmas.
Tāpat lēns dators var būt pilns ar “interneta paliekām”. Mūsdienās, kad lielākoties izmantojam savu personālo datoru tieši sērfošanai internetā, pēc nerimtīgas tā lietošanas uz datora cietā diska sakrājas daudz īslaicīgu un nevajadzīgu failu. Tos būtu ieteicams tīrīt vismaz reizi nedēļā, šādā veidā atslogojot savu datoru no liekām, veikstpēju kavējošām darbībām. Otrs solis, ko paveikt, lai savu lēno datoru iztīrītu no nevajadzīgām interneta lietošanas pēdām, ir izmantotā interneta pārlūka kešatmiņas tīrīšana.
Cits no populārākajiem iemesliem, kāpēc dators kļūst lēns – fonā darbojas pārāk daudzas programmas, kuras nepieciešams izslēgt. Tāpat vēlams pārskatīt, kādas programmas tiek palaistas reizē ar datora ieslēgšanu – portatīvie datori mēdz kļūt sevišķi lēni, ja reizē ar ierīces ieslēgšanu jāpalaiž vesela rinda bieži vien nevajadzīgu programmu.
Bez šaubām, lēns dators ir arī tipisks rezultāts ļaunatūras jeb vīrusu apsēstai ierīcei. Izmanto antivīrusa programmu, lai atrastu un atbrīvotu datoru no kaitnieciskajām programmām.
Vienmēr pārbaudi portatīvā datora cieto disku
Gan gadījumos, kad dators vienkārši strādā pārāk lēni vai bieži “uzkaras”, gan arī tajos gadījumos, kad notikusi kāda fiziska ķibele, jānoskaidro, kādā stāvoklī ir cietais disks.
Noteikti nevajadzētu aizmirst atbrīvot vietu cietajā diskā. Ieteicams cietajā diskā atstāt vismaz vairākus desmitus brīvus gigabaitus, kas nav paredzēti aizpildīšanai ar failiem. Portatīvie un personālie datori šo vietu izmanto swap failam, ļaujot datoram ātrāk darboties.
Par ļaunu nenāks pārbaudīt arī to, vai cietajam diskam nav kādas fiziskas problēmas. Šim nolūkam datorā ar Windows operētājsistēmu iedarbini programmu ScanDisk vai citu līdzīgu. Savukārt, lai to izdarītu ar iOS operētājsistēmu, atrodi Disk Utility programmu un izmanto First Aid, lai pārbaudītu cietā diska veselību.
Arī lielisks ieteikums ir regulāri saglabāt cietā diska datu rezerves kopijas – gadījumā, ja nu tomēr atgadās sliktākais scenārijs, tavi faili vienmēr būs drošībā.
Lietojot portatīvo datoru, ievēro atbilstošas temperatūras režīmu
Nav noslēpums, ka paaugstināta temperatūra var bojāt datora komponentes – mātes plati, operatīvo atmiņu (RAM), cieto disku (HDD) un videokarti (GPU). Pārkaršanas rezultātā dators parasti kļūst lēns, regulāri “uzkaras” vai bieži un negaidīti izslēdzas.
Diemžēl pārkaršana ir tipiska portatīvo datoru problēma. Lietojot klēpjdatoru, vienmēr nodrošini piekļuvi ventilācijas atverēm – nenovieto datoru uz spilveniem, segas vai klēpī jeb vietās, kas traucē aktīvai gaisa plūsmai. Portatīvā datora temperatūras regulēšanai var izmantot arī ārējos ventilatorus, ko var ērti novietot zem portatīvā datora.
Ņem vērā arī to, ka problēmas portatīvajam datoram var būt saistītas ar temperatūras svārstībām. Ja izteikti karstā vai aukstā laikā esi devies ar portatīvo datoru ārpus mājām, pēc atgriešanās telpās nevajadzētu steigties to uzreiz slēgt iekšā, pretējā gadījumā datora iekšpusē izveidosies kondensāts jeb mitrums.
Tehnika, tāpat kā cilvēki, gadiem ejot, kļūst vecāka, nogurušāka un lēnāka
Lēns dators var būt arī dabiskas nolietošanās rezultāts – tehnika, tāpat kā cilvēki, gadiem ejot, kļūst vecāka, nogurušāka un lēnāka. Profilakses pēc ir ieteicams vismaz reizi gadā atrādīt savu uzticamo ierīci speciālistam. Tomēr reizēm vienkārši ir pienācis laiks iegādāties jaunu datoru.
Ja apsver šo domu, ieskaties Capital.lv interneta veikala portatīvo datoru sadaļā un iepazīsties ar piedāvājumu – iespējams, tieši šeit atradīsi savu jauno, uzticamo darba instrumentu.
Uz sarakstu