Banner 980x90

Lībiešu muzejs Pivālind – senā Metsepoles novada vēsture

Lībieši jeb līvi ir Baltijas jūras somugru tauta Latvijas teritorijā, kas runājusi somugru grupas valodā, reiz apdzīvojot lielas platības Vidzemē un Kurzemē. Līvu senči dzīvojuši Kurzemes ziemeļos jau kopš vidējā neolīta perioda (3400.—2300. gadā p.m.ē.). Plašākas ziņas par Vidzemē dzīvojošajiem lībiešiem 12. gadsimta nogalē un 13. gadsimta sākumā sniedz Indriķa Livonijas hronika. Staiceles pilsētā atrodas īpašs muzejs, kas veltīts senā lībiešu Metsepoles novada vēstures izzināšanai.

Lībieši Latvijā un Vidzemē

Pamatojoties uz arheoloģiskajām liecībām un rakstītajiem dokumentiem, Latvijā ir izšķirami pieci lieli lībiešu apdzīvoti novadi: Ziemeļkurzeme, Daugavas lejtece, Gaujas lejtece, Metsepole un Idumeja. Metsepoles nozīmīgākie centri atradās tagadējās Skultes, Liepupes un Limbažu apkaimē, bet avotos minētās Metsepoles pils atrašanās vieta vēl nav uzieta.

Senajiem Vidzemes lībiešiem veltīts muzejs

Staiceles pilsēta atrodas Salacas upes labajā krastā. Ziņas vēsta, ka Staiceles vietā 19. gadsimta sākumā bijis vien krogs, zirgu stallis un pārcēlāja mājiņa Salacas krastā, tomēr ap 1846. gadu krogs un pārcēlāja māja tika apvienota pusmuižā. Jāsaka gan, ka apkārtne saistāma ar krietni vien senākiem notikumiem, proti, ar laiku, kad Staiceles apkārtnē ap Salacu mituši senie līvi, kas Atskaņu hronikā minēti kā “bezdievīgi, kaujā varen drošsirdīgi” ļaudis.

Staicele pieder pie senā Metsepoles novada, un tieši Staicelē atrodas lībiešu muzejs "Pivālind". 1999. gada 27. martā Staicelē tika atklāts Salacas novada lībiešu kultūras un informācijas centrs – muzejs „Pivālind”; tā nosaukums cēlies no lībiešu valodas: “svētais putns, stārķis”. Savukārt 2005. gadā tas ieguva jaunu statusu, kļūstot par Staiceles lībiešu muzeju „Pivālind”. Jāmin, ka stārķis kopš 1992. gada ir arī Staiceles pilsētas simbols.

Ko muzejā apskatīt?

Izzinot sava novada vēsturi, kultūru un tradīcijas, muzejs sadarbībā ar vietējiem iedzīvotājiem, vāc, glabā, pēta un popularizē Staiceles pilsētas un tās apkārtnes senāko vēsturi, kas saistīta ar seno lībiešu Metsepoles novadu. Pats muzejs iekārtots vienā no visvecākajām guļbūves ēkām, kas celta 1870.gadā, turklāt telpu iekšpusē saglabātas guļbūvei raksturīgās sienas un griesti.

Muzejā iespējams aplūkot senlaicīgus priekšmetus, ko agrākos laikos lietojuši Staiceles apkaimes ļaudis, dažādus darbarīkus un mūzikas instrumentus, kā arī novadnieku darinātas ainavu gleznas un rokdarbus. Muzeja viesiem tiek sniegta iespēja iepazīt lībiešu vēsturi un tradīcijas, kas vislabāk saglabājušās tieši Vidzemē. Tāpat interesenti varēs pašķirstīt “Lībiešu ābeci”, iepazīt Staiceles puses vietvārdus, kā arī to saistību ar lībiešu valodu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)