Banner 980x90

Aktīvā atpūta netālu no Rīgas – dabas parks Ogres zilie kalni

Ogres un Ikšķiles novadu teritorijā atrodas Ogres Zilie kalni, kas ir Ogres Lielo Kangaru osu grēdas sastāvdaļa ar izteiksmīgu reljefu; 312 hektārus plašās un īpaši aizsargājamās dabas teritorijas lielāko daļu aizņem skujkoku meži. Vasarā skrējējiem, velobraucējiem un citiem atpūtniekiem ir pieejams plašs taku tīkls, savukārt ziemas sezonā dabas parkā darbojas izgaismota distanču slēpošanas trase. 2013. gadā parkā atklāts 30 metrus augsts skatu tornis.

Vēsture

Tiek uzskatīts, ka Zilajos kalnos senos laikos atradies lībiešu pilskalns – Zilais kalns, no kura paveras iespaidīgs skats uz mūsdienu Ogres pilsētu. Pēc pētnieka Ernesta Brastiņa ziņām, 1907. gadā atklātais pilskalns ir izveidots kalna kauprē: tas ir 60 metrus garš un 25 metrus plats, tā aptuvenais augstums – 27 metri. Pastāv arī uzskats, ka pilskalns bijis patvēruma vieta, kur cilvēki nav dzīvojuši pastāvīgi, bet devušies tikai briesmu gadījumos. Pilskalnam pāri gājis sens ceļš no Ogres uz Tīnūžiem, kas vēlāk novirzījies uz ziemeļiem, uz kalna nogāzes piekāji. Diemžēl plaši arheoloģiskie pētījumi, kas sniegtu detalizētākas ziņas, pilskalnā nav veikti.

I Pasaules kara laikā Ogrē, Ikšķilē un to apkārtnē norisinājusies aktīva karadarbība, skarot arī Ogres Zilos kalnus; par to liecina centrālajā un rietumu daļā saglabājušies ierakumi, satiksmes ejas, zemnīcu kontūras un citas liecības.

Ogres Zilo kalnu dabas parks tika izveidots 2003. gadā, lai saglabātu teritorijas augsto bioloģisko vērtību. Kopš 2004. gada dabas parks 312 hektāru platībā ir īpaši aizsargājama dabas teritorija, jo lielāko tās daļu aizņem Eiropas nozīmes aizsargājamais biotops – skujkoku mežs uz osiem. Osi ir veidojušies ledus laikmetā: ledāja kušanas ūdeņu zemledāja tuneļos un ledāju kušanas ūdeņu straumēs.

Te sastopamas dažādas floras un faunas vērtības: astoņpadsmit augu, sešas putnu un vairākas kukaiņu aizsargājamās sugas. Sešas no aizsargājamām augu sugām raksturīgas tieši mežiem uz osiem vai osveida vaļņiem: meža silpurene, smiltāju esparsete, šaurlapu lakacis, Ruiša pūķgalve, pundurbērzs un pļavas silpurene.

Ko parkā pasākt?

 

Ogres Zilajos kalnos ir izveidoti vairāki pastaigu maršruti ar informatīvām un izzinošām norādēm, takas velobraucējiem, skrējējiem un nūjotājiem, un citiem aktīvās atpūtas cienītājiem; ziemas sezonā daļa no šīm takām tiek pārveidotas par distanču slēpošanas trasēm. Tāpat dabas parka teritorijā esošajā Dubkalnu ūdenskrātuvē ir īpaši tīrs un dzidrs ūdens; pie ūdenskrātuves izveidotas vairākas atpūtas un piknika vietas, volejbola laukums, ir labiekārtota peldvieta ar laipu, ģērbtuvi un tualeti. Uz ūdenskrātuvi ved koka kāpnes.

Interesentiem ir iespēja pārlūkot parka reljefu arī no augstāka punkta, proti, 2013. gadā Ogres Zilajos kalnos pašā augstākajā vietā (apmēram 90 metrus virs jūras līmeņa) ir izveidots skatu tornis. Tā augstums ir 30 metru, tādējādi sniedzot iespēju aplūkot gan meža ieskauto Ogres pilsētu, redzēt Ikšķiles virzienā esošo Svētā Meinarda salu, un skaidrā laikā saskatīt arī Rīgu un Zaļusalas televīzijas torni. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)