Banner 980x90

Vai sievietes par savu veselību rūpējas pietiekami?

Publicitātes foto
Publicitātes foto
Lai gan vairāk nekā puse Latvijas sieviešu ginekologu apmeklējušas šī gada laikā, gandrīz 17 % sieviešu pēdējā vizīte pie speciālista bijusi pirms pieciem un vairāk gadiem, savukārt 1 % sieviešu pie ginekologa nav devušās vispār. Šie dati nav dramatiski, taču liek aizdomāties par to, cik daudz uzmanības veltam savai veselībai un kā tas ietekmē sievietes organismu un reproduktīvo sistēmu.

"Mana Aptieka" un "Apotheka" veselības indeksa dati kopumā norāda uz to, ka lielākā daļa Latviešu sieviešu rūpējas par savu veselību un atšķirībā no vīriešiem pie atbilstoša speciālista dotas visai regulāri, un ievēro veselības profilaksi. Pēdējā gada laikā pie ginekologa visbiežāk devušas sievietes vecumā no 25 līdz 34 gadiem, savukārt visretāk dāmas vecumā no 55 līdz 74 gadiem. Aptaujas dati norāda uz to, ka aktīvākas rūpēs par savu veselību ir sievietes ar augstāko izglītību un salīdzinoši lieliem ienākumiem, lai gan par savu veselību gana aktīvi rūpējas arī mazāk izglītotas sievietes ar vidējiem un zemiem ienākumiem. 

Lai popularizētu rūpes par savu veselību un ļautu speciālistus apmeklēt arī tad, ja ikmēneša budžets to īsti neļauj, katrai sievietei reizi trīs gados ir iespēja saņemt valsts apmaksātu ginekologa vizīti. Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dr. Dace Matule informē, ka speciālu uzaicinājumu ginekologa apmeklējumam un dzemdes kakla skrīninga veikšanai vienu reizi trīs gados saņem sievietes vecumā no 25 līdz 70 gadiem. Šāda vēža skrīninga programma Latvijā ieviesta kopš 2009. gada, jo dzemdes kakla vēža pirmsvēža stāvokļus ir iespējams diagnosticēt un efektīvi ārstēt. 

Diemžēl ne visas sievietes, kurām izsūtīts aicinājums valsts apmaksātam izmeklējumam, to apmeklē. 2015. gadā uz šo uzaicinājumu atsaucās vien 25 % sieviešu, kas ir zemākais rādītājs pēdējo 5 gadu laikā. Sievietēm bez sūdzībām par savu veselības stāvokli ginekologs būtu jāapmeklē reizi 3 gados, neskatoties uz to, vai ir vai nav saņemts speciāls uzaicinājums. Ja radušās sūdzības vai iestājusies grūtniecība, ginekologs ir jāapmeklē daudz biežāk. Dr. Dace Matule uzsver, ka pēdējo piecu gadu laikā Latvijā ir palielinājusies saslimstība ar dzemdes kakla vēzi un tās savlaicīgai diagnosticēšanai būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība. Viņasprāt, lai uzlabotu skrīninga efektivitāti, Latvijas sievietes būtu plašāk jāinformē par šo problēmu un jāveic izmaiņas veidā, kā dāmas tiek aicinātas veikt šos izmeklējumus. 

Lielākoties sievietes ir apzinīgas un pie ginekologa vēršas uzreiz, kā radušās kādas ginekoloģiska rakstura problēmas, taču ir izklaidīgākas tad, ja runa ir par slimību profilaksi. "Mana Aptieka" farmaceite Anita Ozoliņa norāda, ka farmaceiti jautājumus par ginekoloģiskām problēmām saņem visai reti. Pēc padoma pie farmaceita sievietes vēršas gadījumos, kad nav iespējams nekavējoties tikt pie sava speciālista un vizīte gaidāma vien pēc vairākām dienām. Pēdējos gados arī esot vērojams, ka arvien vairāk sieviešu cenšas izmantot valsts apmaksāto ginekologa vizīti reizi trijos gados un arvien vairāk interesējas par veselības profilaksi.

"Mana Aptieka" un "Apotheka" veiktais veselības indekss norāda uz to, ka Latvijas sabiedrība arvien vairāk pievērš uzmanību kopējai veselībai un visai labi zina gan veselīga dzīvesveida pamatprincipus, gan arī darbības, kuras būtu jāveic veselības profilaksei. Lielākā daļa jeb 56 % savu dzīvesveidu vērtē kā kopumā veselīgu. Lai gan procentuāli liels skaits respondentu norāda, ka to ikdienā veikto fizisko aktivitāšu daudzums varētu būt lielāks, kā arī min vairākus citus veselību veicinošus faktorus, kurus velētos uzlabot. 70 % aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, tajā skaitā arī sievietes, pēdējā gada laikā ir apmeklējuši ģimenes ārstu, kas ir visai pozitīvs rezultāts un norāda uz sabiedrības pieaugošo interesi par veselības profilaksi. 

Veselības indekss, no kura ņemtie dati izmantoti šajā rakstā, ir "Mana Aptieka" un "Apotheka" 2016. gada maijā veikts pētījums, kurā aptaujāti 1000 respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Pētījums un aptaujas veiktas sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru "SKDS".

Avots: http://aptiekas.apotheka.lv/petijums-pedeja-gada-laika-ginekologu-apmeklejusas-50-sieviesu-2/

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)