Vai kredīts un tā izsniegšana ir viena no senākajām profesijām?

Foto: Freerangestock.com
Foto: Freerangestock.com

Katram pašam vislabāk zināms, ko viņam vajag, kad un kāpēc. Vistiešāk tas attiecas uz finanšu jomu. Neviens labāk par jums nepārzina jūsu vajadzības, vēlmes un iespējas. Kā arī – jūsu finanses skar galvenokārt tikai jūs. Un tikai jūs zināt, vai ātrais kredīts ir tas, kas jums konkrētajā brīdī var noderēt tā ērtuma un parocīguma dēļ.

Lasiet tālāk, lai uzzinātu 5 interesantus faktus par to, kā kredīts vēsturiski ir veidojies un kā saņemt labāko piedāvājumu.

5 fakti no vēstures – kā radies kredīts
• Ziņas par pirmajiem kredītiem atrodamas pat visvecākajos rakstos, kas datējami vairākus gadu tūkstošus pirms mūsu ēras. Daži no pirmajiem kredītiem (tad gan tos tā vēl nesauca) minēti arī Bībelē.
• Kredīts ir bijis plaši izplatīts jau senajā Romā un Grieķijā.
• Visvecākie ieraksti, kuros kredīts ir minēts, stiepjas vēsturē līdz pat Asīrijai un Babilonijai, kur tā laika uzņēmēji izsniedza aizdevumus zemniekiem un tirgotājiem.
• Ideja par to, ka par aizņēmumu būtu jāmaksā procenti, pieder mezopotāmiešiem.
• Eiropā kredīts savu popularitāti ieguva 13. gadsimtā, kad baznīcas sāka apzināties, kādas finansiālas priekšrocības sniedz iespēja gūt peļņu, iekasējot procentus.

Tik tiešām, kredīts un kredītu izsniegšana ir nozare, kas augusi un attīstījusies līdz ar cilvēkiem, klātesot teju visos laikmetos. Kredīts mūsdienu izpratnē nāk no Viduslaiku Itālijas.
• Itālijā tirgos tika uzstādīti galdi, pie kuriem sēdēja aizdevēji. Ikviens tā laika kredīts tika noformēts tur.
• Kredīts tika izskatīts uzreiz, tam tika piemērota procentu likme un tika sagaidīts, ka šie procenti tiks nomaksāti noteiktā termiņā.
• Vārds "banka" nāk no šiem soliem, pie kuriem sēdēja pirmie aizdevēji – itāliski "banca".
• Galvenā šādu aizdevumu problēma – nebija nevienas institūcijas, kas tos regulētu. Procentu likmes tika piemērotas ļoti dažādi.
• Ja aizdevējam šķita, ka viņš nepelna pietiekami daudz, tad viņš salauza savu solu ("banca rupta") un devās meklēt citu darbu. No šī vārda radies arī mūsdienu termins "bankrots", kaut gan tā nozīme ir nedaudz mainījusies.

Ilgus gadus kredītu izsniegšana bija lielākoties privātas uzņēmējdarbības forma. Vēlāk sāka veidoties pirmās bankas un uzņēmumi, kas ar kredītu izsniegšanu nodarbojās jau profesionāli. Un tā pamazām nozare attīstījās, līdz pieņēma mūsdienās redzamo veidolu.

Modernais kredīts
Mūsdienu kredīts krietni atšķiras no saviem priekštečiem pirms dažiem simtiem gadu. Tagad tā ir regulēta nozare, kurā kredīts vairs netiek izsniegts pēc "garastāvokļa" principa.

Galvenās mūsdienu kreditēšanas nozares iezīmes
• Naudas aizdošana ir stingri kontrolēta nozare. Vairākumā valstu ir īpašas finanšu institūcijas, kas kontrolē kredītu jomu – centrālā banka vai kāda cita finanšu institūcija.
• Tiek regulēts kredīta apjoms, kas ir pieejams vienai personai.
• Ātro kredītu nozarē tiek centralizēti noteiktas procentu likmes, kas nozīmē, ka tās vairs nevar sasnieg "mežonīgo laiku" apmērus, kur procenti varēja būt pat 4000 %. 
• Kreditēšanas vēsture – no dzimtbūšanas līdz ātrajiem kredītiem – ir daudz mācījusi mūsdienu finanšu institūcijām. Šī vēsturiskā pieredze ir ļāvusi mūsdienās izveidot drošu un stabilu sistēmu, kas pieejama ikvienam, tajā pašā laikā aizsargājot arī indivīda intereses.

Ikvienam pašam ir tiesības izlemt, kā rīkoties ar savām finansēm. Arī kredīts pieder pie indivīda finanšu jomas. Ja kādā dzīves situācijā tas ir nepieciešams, to var saņemt ērti un īsā laikā. Lai uzzinātu vairāk par to, kāds kredīts ir pieejams pie "Kredīts7", atveriet vietni un iepazīstieties ar piedāvājumu! Ja jums ir nepieciešams neliels īstermiņa aizdevums, tad šī ir vieta, kur to saņemt.