Saeima nosaka vienotu tiesu ekspertīžu veikšanas kārtību
Saeima ceturtdien, 11.februārī, trešajā, galīgajā lasījumā pieņēma jaunu Tiesu ekspertu likumu, kas nosaka vienotu tiesu ekspertīžu veikšanas kārtību visās ekspertīžu iestādēs, kā arī novērš līdz šim praksē konstatētās nepilnības.
Jaunais regulējums aizstās līdzšinējo Tiesu ekspertu likumu, kas ir spēkā no 2007.gada, aģentūru LETA iepriekš informēja Saeimas Preses dienestā.
Jaunais likums regulēs tiesu eksperta sertifikāta piešķiršanas kārtību un tiesu ekspertu darbību, noteiks tiesu ekspertu padomes veidošanas un darbības principus, kā arī regulēs tiesu eksperta atbildības jautājumus.
Likums nosaka, ka tiesības veikt tiesu medicīnisko ekspertīzi un tiesu psihiatrijas ekspertīzi eksperts iegūst pēc ārstniecības personas sertifikāta saņemšanas tiesu medicīnas pamatspecialitātē vai tiesu psihiatrijas eksperta apakšspecialitātē. Tādējādi ārstniecības personai turpmāk nebūs jākārto tiesu eksperta sertifikācijas eksāmens.
Tiesu ekspertīzi Latvijā ir tiesīgi veikt valsts un privātie tiesu eksperti, bet atsevišķos gadījumos - arī citas personas, kurām ir atbilstošas speciālās zināšanas. Precizēts arī tiesu ekspertu reģistra darbības tiesiskais regulējums, tostarp reģistrā iekļaujamās ziņas un to dzēšanas kārtība. Reģistru un grozījumus tajā publicēs Tiesu administrācijas mājaslapā internetā.
Tāpat likums precizē tiesu eksperta kandidātam profesionālajā jomā izvirzāmās prasības, cita starpā nosakot papildu prasības kandidātiem tiesu psiholoģiskās ekspertīzes specialitātē. Viņiem būs nepieciešams arī maģistra grāds specialitātei atbilstošā akreditētā studiju programmā un vismaz piecu gadu profesionālā darbība psihologa specialitātē.
Likumā arī precizēta tiesu ekspertu eksaminācijas komisijas darbība, tās sastāvs, kā arī tiesu eksperta eksāmena norise.
Mēneša laikā pēc likuma spēkā stāšanās tieslietu ministram būs jāapstiprina jauns Tiesu ekspertu padomes, kā arī tiesu ekspertu eksaminācijas komisijas personālsastāvs.
Uz sarakstu