Priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai būs pieejami 39,8 miljoni eiro
Minētā summa ietver 33,8 miljonu eiro līdzfinansējumu no Eiropas Sociālā fonda, kā arī nacionālo līdzfinansējumu 5,9 miljonu eiro apmērā.
Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka 2015.gadā Latvijā skolu nepabeigušo jauniešu vecumā 18-24 gadi īpatsvars bija 9,9%. Lai mazinātu priekšlaicīgu mācību pārtraukšanu, līdz ar to arī vēlākas negatīvas sekas, ir paredzēts Eiropas Sociālā fonda atbalsts specifiskā atbalsta mērķa "Samazināt priekšlaicīgu mācību pārtraukšanu, īstenojot preventīvus un intervences pasākumus" gaitā.
Identificēti nepieciešamie preventīvie un intervences pasākumi, kas vērsti gan uz individuāliem, gan institucionāliem faktoriem. Preventīvo pasākumu vidū nepieciešams izstrādāt valstī vienotas vadlīnijas, ieteikumus koordinētai priekšlaicīgas mācību pamešanas risku mazināšanai, pašvaldības un izglītības iestādes līmenī regulāri apzināt riskam pakļautos izglītojamos katrā izglītības iestādē un pašvaldībā un, balstoties uz informācijas visaptverošu analīzi, izstrādāt risku mazināšanas plānu pašvaldībā, tajā ietverot daudzveidīgus pasākumus individuālā, skolas un pašvaldības līmenī risku mazināšanai.
Tāpat nepieciešams nodrošināt visaptverošu ar priekšlaicīgu mācību pārtraukšanu saistīto datu nodrošinājumu, tostarp regulāru un pilnīgu informācijas apmaiņu skolas, pašvaldības un valsts līmenī, kā arī veicināt atbalstošas mācību vides veidošanu riska mazināšanai, tostarp stiprinot skolas personāla kompetenci darbam ar riska audzēkņiem, stiprinot skolas un vecāku sadarbību, savstarpēju uzticēšanos, īstenojot uz vecākiem vērstas sociālās kampaņas.
Būtiski tāpat ir veidot pašvaldībā labvēlīgu vidi jauniešu iniciatīvām, atbalstot jauniešu organizāciju, nevalstisko organizāciju (NVO) projektus, tādējādi iesaistot jauniešus, īpaši priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas riskam pakļautos, projektu īstenošanā un vadībā, veicinot viņu izpratni par viņiem aktuālām tēmām, par projektu vadību, lēmumu pieņemšanu utt., tāpat arī veicinot pašvaldības un izglītības iestāžu sadarbību ar krīzes centriem, NVO un vecāku organizācijām risku mazināšanas kontekstā.
Situācijas izmainīšanas pasākumos nepieciešams regulāri apzināt riskam pakļautos izglītojamos katrā izglītības iestādē un pašvaldībā un izstrādāt un īstenot individuālus risku mazināšanas plānus riska grupas izglītojamiem, individuālajos risku mazināšanas plānos paredzēt daudzveidīgus un konkrētajam jaunietim piemeklētus atbalsta pasākumus.
Atbalsts, kas vērsts uz indivīdu, novirzāms izglītojamiem, kam novērojamas priekšlaicīgas mācību pamešanas riska pazīmes, piemēram, neattaisnota mācību kavēšana, grūtības mācību vielas apguvē un zemas sekmes, un izglītojamiem, kuri ir pakļauti apstākļiem, kas var veicināt minētā riska iestāšanos, piemēram, mācību vides vai izglītības iestādes maiņa, zems izglītojamā ģimenes sociāli ekonomiskais stāvoklis, vecāku ilgstoša prombūtne vai bērnu atstāšana novārtā.
Plānots, ka projektu īstenos Izglītības kvalitātes valsts dienests. Projekts tiks īstenots sadarbībā ar republikas pilsētu un novadu pašvaldībām un valsts profesionālās izglītības iestādēm, kā prioritāti nosakot profesionālās izglītības kompetences centru (PIKC) iesaisti projektā. PIKC iesaiste noteikta kā prioritāte, lai veicinātu Izglītības attīstības pamatnostādnēs 2014.-2020.gadam noteiktās izglītojamo proporcijas 50:50 sasniegšanu, kā arī ņemot vērā, ka PIKC ir koncentrēti resursi mūsdienīgai profesionālās izglītības programmu apguvei plašākam izglītojamo lokam, tādējādi arī projekta laikā piedāvātais atbalsts būs pieejams lielākam mērķa grupas izglītojamo skaitam.
Plānots, ka sadarbības partneri varēs iesaistīties projektā, izstrādājot un iesniedzot Izglītības kvalitātes valsts dienestā pašvaldības (vai izglītības iestādes) priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas mazināšanas rīcības plānu. Plāna sagatavošanai Izglītības kvalitātes valsts dienests izstrādās vadlīnijas un nodrošinās nepieciešamo informatīvo atbalstu pašvaldībām un izglītības iestādēm par to iesaistes iespējām un nosacījumiem. Pašvaldības varēs iesaistīties projekta īstenošanā visā projekta īstenošanas laikā.
Atbalsta mehānisma ieviešanas rezultātā tiks nodrošināta sistēmiska pieeja koordinētai priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas prevencijai un intervencei - 665 vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu būs izveidots un turpmāk patstāvīgi nodrošināts sistēmisks atbalsts riska grupas izglītojamiem.
Ir paredzēts atbalsts riska grupas izglītojamo iesaistei jaunatnes organizāciju un biedrību vai nodibinājumu, kas veic darbu ar jaunatni, organizētās jauniešu ārpus formālās izglītības aktivitātēs un iniciatīvās, kas vērstas uz riska grupas izglītojamo motivācijas palielināšanu turpināt izglītību un viņu aktīvas līdzdalības veicināšanu ikdienas dzīvē. Šim mērķim iezīmēti 3,294 miljoni eiro no programmas kopējā finansējuma, un līdz 2022.gadam plānots atbalstīt ap 700 jaunatnes iniciatīvu projektus.
Atbalsta mehānismu plānots īstenot no 2017.gada 1.ceturkšņa līdz 2022.gada 4.ceturksnim. Atbalsta ieviešana notiks pakāpeniski, sagatavojot vadlīnijas pašvaldībām, kas ietvers jauniešu identificēšanas kritērijus, priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas mazināšanas plānu, atbalsta piešķiršanas metodiku.
Sistēmisks atbalsts šādu risku mazināšanai Latvijā tiek plānots pirmo reizi, tāpēc, lai izvērtētu projektā paveikto un sniegtu priekšlikumus izglītības politikas veidošanai šajā jomā, projekta noslēgumā tiks veikts minēto risku mazināšanas pasākumu rezultātu noslēguma pētījums.
Uz sarakstu