Pētersone: Jebkuri nodokļu likmes samazinājumi rūpīgi jāvērtē budžeta iespēju kontekstā
Jebkuri nodokļu likmes samazinājumi, arī attiecībā uz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izmaiņām pārtikai, ir rūpīgi jāvērtē budžeta iespēju kontekstā, aģentūrai LETA atzina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ināra Pētersone.
"Jebkādas nodokļu likmju izmaiņas ir nodokļu politikas veidotāju, nevis izpildītāju kompetences joma, un attiecīgi tikai un vienīgi valdības lēmumi jebkurā gadījumā būs tie, kas noteikts tās vai citas izmaiņas. Tādēļ lēmums par samazinātā PVN piemērošanu kādai preču grupai ir valdības rokās," sacīja Pētersone.
Trešdien, 23.septembrī, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ikmēneša sēdē, komentējot zemnieku aicinājumu samazināti PVN svaigai pārtikai, Pētersone arī atzina, ka personīgi kā iedzīvotāja atbalstītu šādu ideju, taču tā jāskata nodokļu politikas kontekstā.
"Tā ir valsts nodokļu politika, kur VID nav teikšanas. Tomēr es kā iedzīvotāja būtu priecīgāka, jo tas pozitīvi ietekmētu maku," sacīja VID vadītāja.
Tāpat viņa atzina, ka no nodokļu administrēšanas viedokļa VID saistībā ar to nebūtu gaidāmas lielas izmaksas.
"Mums jau ir vairākas kategorijas ar samazinātu PVN, tādēļ viena grupa vairāk vai mazāk nekādas lielas izmaksas neradītu," atzina Pētersone.
Februārī valdība neatbalstīja ideju piemērot pārtikai samazināto PVN. Finanšu ministrija, kas iepriekš kategoriski iestājās pret šo ieceri, norādīja, ka, izvērtējot iespēju samazināt PVN likmi pārtikas produktiem no standarta likmes 21% uz samazināto likmi 12%, fiskālā ietekme uz valsts budžeta ieņēmumiem 2015.gadam ir novērtēta negatīvi - budžeta ieņēmumi samazinātos par 194,8 miljoniem eiro. Lielāko fiskālo ietekmi uz valsts budžeta ieņēmumiem veido PVN ieņēmumi no gaļas, piena, siera un olu, kā arī dārzeņu, maizes un graudaugu izstrādājumu realizācijas - budžeta ieņēmumi samazinātos par 142,5 miljoniem eiro.
LOSP apvieno 58 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk nekā 12 345 ražojošos lauksaimniekus.
Uz sarakstu