Banner 980x90

NSL rosina gāzes tirgus atvēršanu pabeigt līdz 2018.gada beigām

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Lai nodrošinātu tiesisku un pārdomātu gāzes tirgus atvēršanas procesu, neapdraudot valsts enerģētisko drošību, "No sirds Latvijai" (NSL) ir iesniegusi priekšlikumus Enerģētikas likuma grozījumiem, kas paredz, ka gāzes tirgus atvēršana ir jāpabeidz līdz 2018.gada beigām, aģentūru LETA informēja NSL pārstāvis Valdis Freidenfelds.

Politiskā spēka priekšlikums paredz, ka dabasgāzes uzglabāšanas sistēmas operatoram jānodrošina, ka vismaz trešā daļa no krātuves brīvās jaudas jāizmanto, lai krātuvē tiktu iesūknēta dabasgāze Latvijas galalietotāju patēriņam, un Ministru kabinetam jānosaka kārtība, kādā tiek nodrošināts, ka dabasgāzes tirgotāji iesūknē un uzglabā dabasgāzi Inčukalna pazemes gāzes krātuvē Latvijas galalietotāju patēriņam ziemas sezonas laikā.

NSL atbalsta gāzes tirgus atvēršanu, pildot Eiropas Savienības prasības, taču tam jānotiek pārdomāti, likumīgi, atbildīgi un profesionāli, rēķinoties gan ar valsts interesēm un pienākumu atvērt gāzes tirgu, gan iedzīvotāju un uzņēmumu vēlmi maksāt par gāzi mazāk, bet vienlaikus izvairoties no tiesvedības un izdevumiem, ja valsts tiesu zaudē, kā arī nodrošinot gāzes nepārtrauktas piegādes.

Viens no visbūtiskākajiem jautājumiem, par kuru ir jādomā, ir enerģētiskā drošība, tāpēc jau tagad ir jārod risinājums, kādas prasības tiks izvirzītas dabasgāzes uzglabāšanas sistēmas operatoram, lai nodrošinātu gāzes nepārtrauktu apgādi. Tas ir neatņemams priekšnoteikums enerģētiskās neatkarības nodrošināšanai, tostarp situācijās, kad jebkādu problēmu dēļ nav iespējams saņemt dabasgāzi no citiem avotiem. Tādēļ likumprojektā ir nepieciešams ietvert labojumus, nosakot Ministru kabinetam noteikt kārtību, kā tiek nodrošināta dabasgāzes uzglabāšana patēriņam ziemas sezonā, norāda NSL.

Jāņem vērā, ka atšķirībā no, piemēram, bankas "Citadele", kas investoru piesaistes/pārdošanas brīdī bija valsts īpašumā, "Latvijas Gāze" ir privāta kompānija, kuras akcionāri ir arī vairāki tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Turklāt pieredzes šādos gadījumos, kad tik liels uzņēmums pēc privatizācijas tiek sadalīts un daļa no sadalītā uzņēmuma jāpārdod, Latvijai nav. Tāpēc katrs solis ir rūpīgi, bez steigas jāizvērtē gan no tiesiskā, gan ekonomiskā aspekta un iespējamiem riskiem, bet tas prasa laiku. Tāpēc rosināts gāzes tirgus atvēršanai, kas ietver "Latvijas Gāzes" sadalīšanu divos uzņēmumos un vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora pārdošanu investoram, noteikt saprātīgu termiņu, pauž politiskais spēks.

Saeima oktobrī pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus Enerģētikas likumā, kas paredz dabasgāzes tirgus atvēršanas principus no 2017.gada 3.aprīļa, kā arī uzņēmuma "Latvijas Gāze" sadalīšanas nosacījumus.

Likumprojekts nosaka, ka līdz 2017.gada 3.aprīlim vertikāli integrētajam uzņēmumam AS "Latvijas Gāze" ir pienākums izveidot divus juridiski neatkarīgus uzņēmumus. Viens no uzņēmumiem pildīs pārvades sistēmas operatora un uzglabāšanas sistēmas operatora pienākumus, otrs īstenos dabasgāzes sadales sistēmas operatora un tirgotāja funkcijas.

Grozījumos Enerģētikas likumā paredzēti divi galvenie termiņi pilnai pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora īpašumtiesību nodalīšanai.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)