Latvija ES sanāksmē uzsvērs, ka bēgļu uzņemšana valstij būs liels izaicinājums
![Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG](http://img.pilseta24.lv/media/816x610/users/article/galleries/141/933/14193398.jpg)
Latvijas delegācija par teritoriālās kohēzijas un pilsētu attīstības jautājumiem atbildīgajai Eiropas Savienības (ES) Ministru padomei izklāstīs pašvaldību izaicinājumus, kas saistīti ar bēgļu uzņemšanu. Otrdien valdībā apstiprinātajā Latvijas pozīcijā šai padomei norādīts, ka paralēli cīņai ar migrācijas spiediena radītajām sekām ir nepieciešams risināt destabilizācijas, piespiedu pārvietošanas un nelegālās migrācijas pamatcēloņus.
Citu ES valstu ministri tiks informēti, ka Latvija līdz šim nav saskārusies ar patvēruma meklētāju pieplūdumu, kā arī nav piedalījusies ne iekšējās pārvietošanas, ne pārvietošanas no trešajām valstīm programmās, kā rezultātā nacionāli nav izveidota ne tiesiska, ne praktiska sistēma, kas kalpotu par pamatu minēto pārvietošanas programmu īstenošanai. Līdz ar to Latvija un tās pašvaldības ir liela izaicinājuma priekšā, lai izveidotu pilnvērtīgu sistēmu, kas nodrošinātu efektīvu patvēruma meklētāju uzņemšanas, kā arī bēgļu un alternatīvo statusu ieguvušo personu integrācijas sistēmu, tai skaitā vietējās pašvaldībās.
Latvija informēs, ka nozīmīgs izaicinājums, kas prasīs virkni koordinētu darbību starp dažādām iesaistītajām pusēm dažādos pārvaldes līmeņos, būs bēgļu sociālā un ekonomiskā integrācija, tostarp sekmējot valodas apguvi vismaz saziņas līmenī, iesaisti darba tirgū, nepieciešamo pakalpojumu sniegšanu un infrastruktūras nodrošināšanu. Citu ES valstu ministru uzmanība tiks vērsta uz to, ka Latvijā bēgļu jautājums lielākoties attiecas uz ekonomiskās aktivitātes centriem, jo Latvijā sociālekonomiskās iekļaušanas pamatā paredzēta pēc iespējas ātra iesaiste darba tirgū. Tas nozīmē, ka sasaiste veidosies ar to pašvaldību, kurā darbvieta tiks atrasta.
Latvija centīsies izvairīties no situācijas, ka bēgļi tiek novietoti vienkopus, lai veicinātu ātrāku sociālekonomisko iekļaušanu. Tomēr paredzams, ka pašvaldībām būs papildu izdevumi saistībā ar bēgļu uzņemšanu, tostarp gadījumos, kad būs nepieciešams sociālās palīdzības atbalsts vai finansiāls atbalsts visu īres izmaksu nosegšanai.
Būtisks izaicinājums, tostarp arī pašvaldību līmenī, būs saistībā ar valdošo stereotipu un negatīvās nostājas pret patvēruma meklētājiem un bēgļiem laušanu. Lai to panāktu, būs jāatrod mehānismi, kā veicināt sadarbību starp uzņemtajām personām un Latvijas pilsoņiem. To ir iespējams attīstīt kopīgos forumos un starpkultūru dialogā, sniedzot informāciju par uzņemtajām personām, par viņu kultūru, paražām, teikts pozīcijā.
Diskutējot par pārrobežu sadarbības uzlabošanu, Latvija norādīs, ka tā atzīst pārrobežu reģionus kā vienu no galvenajām mērķa grupām reģionālās sadarbības jomā visos pārvaldes līmeņos. Tāpēc diskusijām par pārrobežu jautājumiem būtu jānotiek gan ES, gan nacionālajā līmenī, kas dotu iespēju izmantot efektīvāk jau esošās iespējas, kā arī apsvērt iespējas jauniem, atbilstošākiem instrumentiem Eiropas pārrobežu reģionu attīstībai.
Vienlaikus gan Latvija akcentē, ka jauns regulējums pārrobežu sadarbībai ES līmenī ir jāizstrādā ciešā sadarbībā ar ES dalībvalstīm un attiecīgajiem reģioniem. Latvija uzskata, ka lēmumam par nepieciešamību piemērot specifisku normatīvo regulējumu, lai pārvarētu šķēršļus pārrobežu sadarbībā, ir jāpaliek katras dalībvalsts ziņā, balstoties uz nepieciešamību vai pieprasījumu no attiecīgajām dalībvalstīm.
Padomes sanāksme notiks 26.novembrī un 27.novembrī.