Kāds ir vislabākais veļas žāvētāja veids, un kā izvēlēties īsto preci?
Mūsdienās pastāv divas ierīces, kas mums ikdienā nodrošina tīras drēbes – veļasmašīna, kas tās izmazgā, un veļas žāvētājs, kas tās ātri izžāvē. Žāvētāja nozīme nes lielāku nozīmi, nekā sākumā var likties, jo tas drēbes pavisam ātri padara sausas un gatavas vilkšanai. Taču, lai tas vienmēr strādātu savu uzdevumu augstumos, ir nepieciešams izvēlēties vislabāko preci. Tāpēc šajā rakstā ieskicēsim, kādi ir vislabākie veļas žāvētāji un kā izvēlēties jaunu!
Kādi veļas žāvētāju veidi pastāv?
Mūsdienās vispopulārākie ir četri veļas žāvētāju veidi – veļas žāvētājs ar siltumsūkni, kondensāciju, gāzes piegādi un ventilāciju.
Veļas žāvētājs, kas aprīkots ar kondensāciju, drēbes žāvē augstās temperatūrās – tas veļas tvertnē caur apkures spoli laiž karstu gaisu. Izlaistais gaiss no drēbēm izgaro mitrumu, kas vēlāk tiek nogādāts īpašā konteinerī un kondensēts ūdenī. Šis konteineris pārsvarā ir pievienots tavas mājas kanalizācijas sistēmai un tiek automātiski iztukšots, bet vecākiem modeļiem nereti ir nepieciešama manuāla apkope.
Savukārt žāvētājs, kas savienots ar siltumsūkni, arī iztvaiko mitrumu no tajā ievietotajām drēbēm, taču, lai saglabātu silto gaisu un novērstu tvaiku kondensēšanos, tas dzesē tvaikus. Izgarotais gaiss tiek atkārtoti uzsildīts un pārstrādāts atpakaļ veļas tvertnē, tādējādi patērējot mazāk elektroenerģijas.
Gāzes veļas žāvētājs elektrības vietā izmanto gāzi, lai saražotu drēbju žāvēšanai nepieciešamo siltumu. Šīs ierīces patērē mazāk elektroenerģijas un drēbes izžāvē ātrāk nekā žāvētāji, kas darbināti ar elektrību. Taču šim žāvētājam arī ir nepieciešama ventilācijas sistēma, tāpēc pirms tā iegādes izvērtē, vai tavās mājās ir papildu brīva vieta tās turēšanai.
Žāvētāji ar ventilāciju, iespējams, ir visbiežāk sastopamie no visiem žāvētājiem, kas uzskaitīti šajā rakstā. Tie uzsilda gaisu, ievada to veļas tvertnē, un pēc tam, kad siltais gaiss kļūst pārāk mitrs, tas tiek izdalīts ārā no sistēmas un tiek aizstāts ar svaiga gaisa piegādi. Šie žāvētāji parasti maksā lēti, bet to uzturēšana ilgtermiņā var izmaksāt daudz. Turklāt ir jāņem vērā, ka lielais mitrā gaisa daudzums veļas istabu var padarīt piesmakušu.
Kurš veļas žāvētāja veids ir vispiemērotākais tev?
Ja nevēlies savās mājās blakus žāvētājam ierīkot atsevišķu ventilācijas sistēmu, tad vislabāk iegādāties veļas žāvētāju ar kondensāciju, jo tam nav nepieciešama ārēja ventilācija. Taču tas patērē lielu daudzumu elektroenerģijas, tāpēc pirms tā iegādes iesakām sagatavoties uz augstākiem elektrības rēķiniem. Izvēloties kondensācijas žāvētāju, būs nepieciešams pievērst uzmanību tā ūdens konteinera tilpumam, jo tas nosaka, cik bieži nāksies to iztukšot.
Savukārt veļas žāvētājs ar siltumsūkni būs vislabākais variants, ja vēlies ietaupīt energoresursus. Tas arī žāvē drēbes mazliet zemākā temperatūrā, tāpēc nebūs jāuztraucas par to saraušanos vai pārāk ātru novalkāšanos. Turklāt, tāpat kā iepriekš minētais žāvētāja tips, arī šī ierīce ir piemērota šaurākām telpām, jo tai nav nepieciešams ierīkot ventilācijas sistēmu. Taču pirms iegādes ir jāņem vērā viens būtisks faktors – no visiem šajā rakstā uzskaitītajiem žāvētājiem šis ir visdārgākais.
Elektrības taupītājiem ļoti piemērots būs arī gāzes žāvētājs. Ja vēlies ietaupīt elektrību, vienlaikus ātrāk izžāvējot drēbes, tad iesakām izvēlēties tieši to. Taču, tāpat kā iepriekš minētais žāvētājs, arī šis būs dārgāks. Taču to ir vieglāk un lētāk uzturēt, tāpēc, visticamāk, ilgtermiņā iztērētie līdzekļi atmaksāsies.
Savukārt, ja vēlies iegādāties ko lētāku, veļas žāvētājs ar ventilāciju būs vislabākais variants. Tas no visiem šajā uzskaitītajiem žāvētājiem arī ir visietilpīgākais, tāpēc varēsi vienlaicīgi izžāvēt lielu drēbju daudzumu. Taču, pirms iegādājies to, ierīko veļas istabā atsevišķu ventilācijas sistēmu un sagatavojies tērēt vairāk naudas enerģijas rēķinos, jo tas patērē daudz elektrības.
Kas jāņem vērā, izvēloties veļas žāvētāju?
Kad esi sapratis, kurš veļas žāvētāja veids tev ir vispiemērotākais, ir pienācis laiks veikt atlasi starp vairākiem kandidātiem. Šajā nodaļā īsi izstāstīsim, kuriem faktoriem visvairāk pievērst uzmanību, izvēloties īsto veļas žāvētāju.
Tvertnes ietilpība
Šis aspekts ir jāizvērtē, vadoties pēc mājinieku skaita un mazgāšanas apmēra. Visdrošāk ir iegādāties žāvētāju ar tādu pašu tvertnes tilpumu kā veļasmašīnai, taču var iegādāties arī lielāku tvertni, pirms tam gan precizējot, vai tajā būs iespējams žāvēt mazāku veļas daudzumu, piemēram, pusi no veļasmašīnas tvertnes tilpuma.
Izmērs
Pārdošanā ir pieejami dažādi veļas žāvētāji: 45 centimetri līdz 65 centimetri plati un no 44 līdz 80 centimetriem dziļi. Pirms iegādes izmēri žāvētāja novietošanas vietu un izvērtē, cik platu ierīci vari tajā novietot.
Energoefektivitātes klase
Visekonomiskākā klase ir A+++, standarta klase ir A, savukārt visneekonomiskākā ir G klase. Lielākā daļa žāvētāju iederas starp šīm divām klasēm – visbiežāk B un C klasē –, bet dārgāki modeļi arī ir A un A+++ klasē. Ventilācijas un kondensācijas veļas žāvētājiem ir nepieciešams īpaši daudz elektrības, tāpēc tie, visticamāk būs C klasē vai zemāk.
Ražotājs
Ja vēlies ergonomisku un inovatīvu žāvētāju, tad vislabākais variants ir Miele veļas žāvētājs, kas gan maksās dārgi – vismaz 1500 EUR. Savukārt tikpat ergonomisks un lētāks, taču, iespējams, mazāk advancēts būs Samsung veļas žāvētājs, kam būs jāatliek vismaz 500 EUR. Vēl viena opcija šāda veida žāvētājam ir Bosch veļas žāvētājs, kas gan reizēm nebūs tik ergonomisks – dažas no šīm ierīcēm arī ir ierindotas B energoefektivitātes klasē.
Ielāde
Pastāv divi veļas ielādes veidi – no priekšas un no augšas. Ielādējot veļu no priekšas, jāatver īpašas durtiņas un jāieliek drēbes. Veļas žāvētājs ar šādām durtiņām būs ietilpīgs un arī izmantojams kā, piemēram, plaukts, taču tam būs jāatvēl vairāk vietas. Savukārt žāvētāji, kuros veļu var ielādēt no augšas, ir lieliski piemēroti maza izmēra telpām, taču arī ir mazāk ietilpīgi.
Funkcijas
Pieejamo funkciju klāsts ir atkarīgs no izvēlētā modeļa, bet lielākoties tās ir šādas:
- autožāvēšana – žāvētājā atrodamie sensori automātiski nosaka tvertnē ievietotā apģērba mitrumu un to regulē žāvēšanas procesa laikā;
- saburzījuma mazināšana – lai izžāvētās drēbes nebūtu saburzītas, pēc žāvēšanas beigām tvertnē tiek ielaists aukstāks gaiss, kas tās izlīdzina;
- aizkavētais starts – ļauj pielāgot žāvētāja ieslēgšanās laiku, piemēram, pēc vienas stundas;
- tvertnes divpusējā darbība – lai mazāk saburzītu apģērbu, veļas tvertne rotē vienu reizi uz labo pusi un vienu reizi uz kreiso pusi;
- tvaika programma – nodrošinās, ka drēbes netiek deformētas, novērsīs sliktu smaku un nodrošinās mazāku saburzīšanos.
Ņem vērā – jo vairāk funkciju, jo lielāka iespēja, ka žāvētājs būs dārgāks.
Trokšņa līmenis
Jo mazāk decibelu, jo klusāka ierīce. Ja mājā nav laba skaņas izolācija, tad vislabāk izvēlēties pēc iespējas klusāku žāvētāju.
Īsāk sakot, nav viena pareizā veļas žāvētāja veida, jo katram no tiem ir savi ieguvumi un trūkumi. Ja esi sapratis, kāda veida ierīce ir vispiemērotākā tev un vēlies iegādāties kādu konkrētu modeli, noteikti ieskaties 1a.lv mājaslapā, kur ir atrodami populārākie veļas žāvētāji no zināmiem ražotājiem visā pasaulē!