Kā rūpēties par bērna zobu veselību?
Tieši no vecākiem ir atkarīga bērna zobu veselība, tāpēc ir būtiski jau kopš bērna dzimšanas tai pievērst īpašu uzmanību, lai bērna zobiņi būtu veseli un skaisti, kā arī nākotnē mutes dobuma veselība nesagādātu problēmas. Nereti vecākiem bērna zobu kopšana var sagādāt reizes, tāpēc esam apkopojuši svarīgāko, kas būtu jāzina, rūpējoties par bērna mutes dobuma veselību.
Par bērna zobiem jārūpējas jau kopš dzimšanas
Rūpes par bērna mutes dobuma veselību sākas jau kopš dzimšanas. Lai arī pirmie piena zobi par sevi liks manīt tikai pēc vairākiem mēnešiem, bērna mutes dobums ir jākopj, sākot no mazuļa nākšanas pasaulē. Tā kā pēc zīdīšanas mutē uzkrājas piena atliekas, veidojot aplikumu gan uz smaganām, gan vaigu iekšpusē, tās nepieciešams notīrīt. Šim procesam var izmantot marles drāniņu vai speciālu aptiekā nopērkamu gumijas pirksta uzmavu. Ar maigām kustībām notīrot mutes dobumā uzkrājušos aplikumu, bērns savlaicīgi tiks radināts pie darbošanās mutē, kas vēlāk atvieglos zobiņu tīrīšanu ar zobu birsti.
Jāizvēlas uzticama bērnu zobārstniecība
Līdz ar piena zobu parādīšanos ieteicams ieplānot pirmo zobārsta vizīti. Pirmās vizītes galvenokārt ir vairāk informatīvas, palīdzot bērnam pierast pie zobārstniecības vides un sniedzot vecākiem noderīgu informāciju. Taču ir svarīgi jau laikus atrast labu un uzticamu bērnu zobārstniecību. Droša, uzticama un draudzīga bērnu zobārstniecība ir būtiska, lai mazais pacients pie speciālista varētu doties bez lieka stresa. Svarīgi jau laikus atrast savu īsto zobārstniecību, lai bērns pierastu un iepazītos ar vidi, kā arī atrastu kopīgu valodu ar speciālistiem. Tas palīdzēs mazināt stresu gan bērnam, gan vecākiem arī turpmākajās vizītēs.
Jāveic regulāras zobu pārbaudes un higiēna
Lai laikus pamanītu un novērstu zobu bojājumu riskus, kā arī sekotu līdzi zobiņu šķilšanās procesam, svarīgi uzsākt regulāras zobārsta vizītes jau ap viena gada vecumu. Zobārsts novērtēs mutes dobuma veselību, zobu šķilšanās procesu, kā arī ar vecākiem pārrunās aktuālos bērna zobu kopšanas jautājumus. Profilaktiskas zobārsta vizītes ir ieteicams ieplānot divas reizes gadā. Tas palīdz savlaicīgi pamanīt un novērst problēmas, tādējādi izvairoties no zobu sāpēm un bojājumiem.
Lai bērna zobiņi būtu veseli, nepieciešamas ne tikai profilaktiskas pārbaudes pie zobārsta, bet arī regulāras zobu higiēnista vizītes. To laikā no zobiem tiek noņemts cietais un mīkstais aplikums, kā arī rūpīgi iztīrītas grūti pieejamās vietas. Tāpat zobu higiēnists novērtē bērna zobu stāvokli un nepieciešamības gadījuma iesaka doties pie zobārsta. Šī speciālista pārziņā ir arī izglītojošs darbs – higiēnista apmeklējuma laikā bērnam tiek rādīts un stāstīts par to, kā pareizi jākopj zobiņi. Zobu higiēnistu ir ieteicams apmeklēt no divu gadu vecuma vismaz 1–2 reizes gadā.
Līdz 8–9 gadiem bērna zobi jāpārtīra
Zobu tīrīšanas prasmes bērnam ir svarīgi mācīt, tiklīdz tas vien ir iespējams. Jāiemāca, kā pašam pareizi lietot zobu suku un kā veikt pareizas tīrīšanas kustības. Un lai arī cik ļoti šķistu, ka bērns ar zobiņu tīrīšanu var tikt galā pats saviem spēkiem, šim procesam ir jāseko līdzi vismaz līdz 8–9 gadu vecumam. Līdz šim vecumam ir svarīgi bērna zobiņus vēlreiz pārtīrīt, lai pārliecinātos, ka tiek iztīrītas arī visas grūtāk aizsniedzamās vietas un virsmas.
Uz sarakstu