Kā ietaupīt elektrību birojā?

Par nepieciešamību taupīt elektrību dzirdam bieži, jo tas ļauj samazināt izdevumus par elektroenerģiju, tādā veidā rūpējoties par vidi, jo samazinās resursu patēriņš. Lai gan parasti elektrības taupīšanu saista ar paradumu maiņu mājsaimniecībās, tikpat veiksmīgi un efektīvi elektrības taupības pasākumus var ieviest arī uzņēmumu birojos. Lūk, vairāki padomi, kā to īstenot.

Izmantojiet dienas gaismu un siltumu
Plānojot biroja iekārtojumu un darba galdu novietojumu, vajadzētu ņemt vērā saules gaismas un siltuma ietekmi, lai maksimāli tos izmantotu savā labā. Piemēram, pietiekami labs apgaismojums no loga samazinās mākslīgā apgaismojuma patēriņu. Nevajadzētu novērtēt par zemu arī siltumu, kuru rada saule, jo pareiza tā izmantošana un "ielaišana" telpās var samazināt apkures izmaksas. Ierīkojiet biroja telpās tādas žalūzijas vai aizkarus, kuras var ērti regulēt, lai varētu maksimāli izmantotu saules gaismu un siltumu, bet vajadzības gadījumā – radītu barjeru saules stariem un nepieļautu telpu pārmērīgu uzkaršanu, kas varētu novest pie nepieciešamības izmantot kondicionieri.

Izvēlieties energotaupīgus apgaismojuma risinājumus
Biroja telpās, protams, vislabāk izvēlēties modernus un energotaupīgus apgaismojuma risinājumus. Tas ļaus samazināt elektrības patēriņu. Tāpat vajadzētu gudri plānot apgaismojuma izvietojumu. Labāk ierīkot atsevišķi regulējamus gaismas elementus dažādās zonās, jo tas dos iespēju radīt apgaismojumu tikai tajā vietā, kur tas nepieciešams, nevis nelietderīgi apgaismot visu telpu.

Neatstājiet ierīces gaidīšanas režīmā
Lai gan gaidīšanas režīmā patēriņš nav liels, ilgtermiņā un no daudzām ierīcēm tas veido vērā ņemamu apjomu, kā arī izdevumus, no kuriem pavisam viegli varētu izvairīties, ja pēc darba ierīces tiktu pilnībā atvienotas no elektrotīkla. Birojā ir diezgan daudz tehnikas – datori, printeri, kopētāji, faksi, mazā sadzīves tehnika un citas ierīces. Jāveido paradums tās visas pēc lietošanas izslēgt, neatstājot gaidīšanas režīmā. 

Izvēlieties energotaupīgu biroja sadzīves tehniku
Iegādājoties aprīkojumu un tehniku birojam, jādomā tālredzīgi un jāizvēlas ierīces, kas ir ar augstāku energotaupības klasi, jo tām būs ievērojami mazāks elektrības patēriņš. Šajā gadījumā ir vērts investēt nedaudz dārgākā ierīcē un ilgtermiņā samazināt izdevumus par elektrību. Lai uzzinātu, kāda ir ierīces energotaupības klase, jāpievērš uzmanība marķējumam uz iepakojuma. Vislabāk izvēlēties tādas ierīces, kurām ir A, A + un augstāka energotaupības klase. 

Samaziniet āra un iekštelpu temperatūras starpību
Izvēloties, kādu noregulēt temperatūru telpās, jāņem vērā – jo mazāka starpība starp āra un iekštelpu temperatūru, jo ekonomiskāk tiks patērēti apkures resursi. Tāpēc nevajadzētu aizrauties ar pārāk siltu telpu uzturēšanu, bet gan izvēlēties komforta temperatūru, kas ir no 18 līdz 22 ℃. Telpās, kurās neviens neuzturas, var samazināt temperatūru vēl par dažiem grādiem. Vislabāk, ja katrā telpā ir regulējamas sildierīces, ar kurām pēc vajadzības var regulēt temperatūru, nodrošinot arī apkures izdevumu samazināšanu.

Pārbaudiet apkures, ventilācijas un kondicionēšanas sistēmas
Regulāri jāveic birojā un visā uzņēmumā izvietoto apkures, ventilācijas un kondicionēšanas sistēmu apkope, lai pārliecinātos, vai tās strādā efektīvi, nav radušies kādi bojājumi, kas nemanīti varētu radīt elektrības patēriņa pieaugumu vai siltuma zudumus. Ja iekārtas ir novecojušas un neefektīvas, tās ir jānomaina pret modernākām un efektīvākām.

Izglītojiet un iesaistiet darbiniekus elektrības taupīšanas pasākumos
Lai elektrības taupības pasākumi birojā būtu sekmīgi, nepieciešams iesaistīt katru darbinieku un radīt apziņu arī par katra personīgo atbildību. Te noderīga būs darbinieku izglītošana un apmācība, varbūt arī motivējošs un veselīgs sacensību gars, piemēram, vai izdosies noteiktā laika periodā samazināt elektrības patēriņu. Tāpat varat aicināt darbiniekus ieteikt risinājumus, kā vēl varētu biroju paradīt energoefektīvāku.