Kā iemācīties ekonomēt naudu ģimenē?
Bieži vien iemesls šādai problēmai ir neprasmīga finanšu līdzekļu pārvaldība ģimenē vai tās neesamība, proti, budžeta neveidošana, naudas nekrāšana, finanšu mērķu neizvirzīšana un tamlīdzīgi. Protams, ņemot vērā dzīves dārdzību un citus aspektus, ir jāsaprot, ka cilvēki vēlas dzīvot labākos apstākļos, taču, iespējams, viņi nezina, kā to izdarīt. Tādēļ šajā rakstā esam apkopojuši noderīgus ieteikumus, kas var palīdzēt ģimenēm ekonomēt naudu ikdienā.
Plānojiet ēdienreizes
Centrālās statistikas pārvaldes rīcībā esošā informācija parāda, ka Latvijas mājsaimniecībās vidēji 26% visu izdevumu veido tieši pārtikas iegāde. Pēc tam ar gandrīz 20% seko transporta un sakaru izdevumi un mājokļa izdevumi ar 15%. Ņemot vērā šos skaitļus, jāsecina, ka paradumu maiņa pārtikas produktu iegādē un maltīšu gatavošanā var ievērojami ietekmēt kopējo ģimenes budžetu.
Ēdienreižu plānošana ir viens no efektīviem veidiem, kā ietaupīt naudu ikdienā un izvairīties no pārtērēšanās pārtikas iegādes procesā. Plānošanu var veikt sev ērtākā periodā, taču parasti vienkāršāk to darīt nedēļas griezumā. Internetā pieejamas dažādas pamācības un iedvesmas avoti, ko piedāvā arī vairāki dzīvesstila blogeri (piemērus varat atrast šeit un šeit).
Izvairieties no tāliem un dārgiem atvaļinājumu braucieniem
Tā vietā, lai notriektu naudu ceļojumā uz Disnejlendu Parīzē, naudas ekonomēšanas nolūkos ir vērts izpētīt, kādas izklaides iespējas ģimenei pieejamas tepat, Latvijā. Arī pie mums ir dažādas izklaides vietas, piemēram, mini zoo dārzi, dabas takas, apskates vietas un citi objekti, ko apmeklēt, neiztērējot lielas naudas summas. Turklāt atcerieties, ka svarīgāks ir kopīgi pavadītais laiks, nevis aktivitātes, ar ko visi kopā nodarbojaties.
Ieguldiet līdzekļus atkārtoti izmantojamās precēs
Mūsdienās daudzas preces, kuras izmantojam ikdienā, ir lietojamas vienu vai dažas reizes, un pēc tam tās nonāk atkritumos, negatīvi ietekmējot ne tikai mūsu maciņus, bet arī apkārtējo vidi. Ļoti iespējams, ka arī Jūsu ģimene ikdienā izmanto daudz papīra produktus, piemēram, virtuves dvieļus. Taču tā vietā, lai katru nedēļu vai mēnesi pirktu jaunus ruļļus, gudrāk ir nopirkt mazgājamus auduma dvieļus un drāniņas slaucīšanai, kuras var izmazgāt un izmantot atkārtoti. Līdzīgi ir arī ar ūdens pudelēm. Dodoties ārpus mājas, daudzi cilvēki iegādājas ūdeni, taču tā vietā ieteicams nopirkt pudeli, kuru var atkārtoti uzpildīt.
Iegādājieties lietotas preces
Nepareizs ir stereotips, ka lietotas mantas nav kvalitatīvas. Daudzi noteikti piekritīs, ka ir iespējams iegādāties arī mazlietotas un pat lietotas preces ļoti labā stāvoklī, un šeit nav runa tikai par apģērbiem. Mūsdienās iespējams iegādāties arī lietotu sadzīves tehniku, automašīnas, mēbeles un daudz ko citu. Protams, atsevišķos gadījumos jaunu preci iegādāties var palīdzēt patēriņa kredīts, jo ir lietas, kuras nav ieteicams pirkt lietotas, piemēram, matrači, auto riepas.
Runājiet par naudas jautājumiem
Viens no iemesliem, kādēļ daudzām ģimenēm nav viegli stabilizēt finansiālo situāciju, ir komunikācijas trūkums. Par naudas jautājumiem ir jārunā, turklāt ne tikai vecākiem savā starpā, bet arī vecākiem ar bērniem, kad tie vēl ir mazi, jo tādā veidā viņos tiek ieaudzināta izpratne par to, no kurienes nāk nauda, kādēļ tā ir jātaupa un kā to prasmīgi tērēt.