Egle: Mikrouzņēmumiem ir attīstības potenciāls arī saistībā ar eksportu
Lai gan pagājušajā gadā mikrouzņēmumu kopējais apgrozījums audzis par 18%, šogad rezultāts nebūšot tik labs, tomēr jau pēc pāris gadiem segmentam ir potenciāls uz nozīmīgu izaugsmi, "Firmas.lv" un aģentūras LETA rīkotajā diskusijā "Latvijas biznesa gads - izaugsme vai stagnācija" atzina biedrības "Latvijas Biznesa savienība" prezidente Elīna Egle.
Viņa norādīja, ka Latvijā no vidējiem un mazajiem uzņēmumiem apmēram 17 000 ir mikrouzņēmumi, no kuriem savukārt lauvas tiesa ir tikai ar 100 000 eiro gada apgrozījumu.
"Tā ir milzīga masa. Turklāt vidējais nodarbinātības rādītājs - divi vai trīs cilvēki. Vienlaikus šis segments nav tikai ģimenes bizness, bet gan nozīmīgs pienesums tautsaimniecībā, kur var radīt jaunas darbvietas. Līdz ar to izšķirošais jautājums - kā šiem mazajiem palīdzēt kļūt aktīvākiem," sacīja Egle.
"2012.gadā, kad sākas mazo uzņēmumu bums, likās, ka iekšējais tirgus ir ļoti ierobežots un neļaus šim segmentam attīstīties. Tomēr tagad redzam, ka pērn salīdzinājumā ar 2013 gadu mikrouzņēmumu segmentā bija 18% pieaugums pēc apgrozījuma," sacīja Egle.
Tāpat viņa akcentēja, ka mikrouzņēmumi nenozīmējot tikai amatniekus vai mājražotājus, bet gan aptver pieaugošu uzņēmējdarbības loku, kas paplašina darbības jomas un sāk pievērsties arī eksportam.
"Mēs vairs nerunājam par ierobežotā Latvijas tirgus pirktspēju, bet gan jau par eksportu, kur ir iespējas pat tiem mazajiem uzņēmumiem, kuri vēl nav sasnieguši "apetītlīgo" divu miljonu apgrozījumu. Piemēram, īpaši kiberdrošības jomā ir lielas iespējas attīstīties, jo šīs nozares mikrouzņēmumi būs eksportspējīgi. Jau tagad redzam vairākus labus projektus, kur stāsts ir par integrāciju citu valstu piegādes ķēdēs, tā ka šiem uzņēmumiem ir labas attīstības perspektīvas," sacīja Egle.
Savukārt saistībā ar mazo uzņēmumu nākotnes izredzēm viņa norādīja, ka tās būšot labas jau pēc pāris gadiem.
"Kas attiecas uz šo gada rezultātiem, tie noteikti nebūs labi, jo no valsts puses nekas nav izdarīts par solīto investēšanu ekonomikā, īpaši struktūrfondu jautājumos. Vienlaikus šis ir gads, kad ir skaidrs - mikrouzņēmumi gatavojas straujākai izaugsmei 2016. un 2017.gadā. Tikmēr no politikas veidotāju puses būtu jāliek fokuss palīdzēt pelnīt, eksportēt, nevis veikt izdarības, piemēram, ar nodokļiem, jo šāds represīvais aparāts šim segmentam ir pārāk smags," rezumēja Egle.
Biedrība "Latvijas Biznesa savienība" tika izveidota šā gada martā, apvienojoties Latvijas Mazo un vidējo uzņēmumu forumam un Latvijas Mazo un vidējo uzņēmumu konfederācijai. Organizācijas mērķis - līdzsvarot ekonomiskās politikas izaugsmi, nodarbinātību un stabilitāti, stiprināt industriālo bāzi un uzlabot finansējuma pieejamību.
Uz sarakstu