Daudzevā būs pieejamas bezmaksas urologa konsultācijas

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Decembrī noslēgsies 2015.gada ziemas sezonas bezmaksas urologu vizītes Latvijas lauku reģionos. Latvijas Urologu asociācijas (LUA) speciālisti viesosies Preiļos, Ērgļos un Daudzevā – vīrieši tiek aicināti izmantot iespēju un bezmaksas saņemt konsultāciju vīriešu prostatas veselības jautājumos, pilsētas informācijas portālam Aizkraukle24.lv pavēstīja LUA komunikācijas konsultante Kristīne Bambe.

Kopš 2014.gada nogales Latvijas Urologu asociācija iniciē vīriešu veselības atbalsta kampaņu reģionos, kuras ietvaros speciālisti dodas uz lauku rajoniem, lai vīriešiem sniegtu iespēju pārbaudīt savu veselību bez maksas. Kā liecina pēdējā "Slimību profilakses un kontroles centra" (SPKC) pētījuma dati par 2014.gadu, no ielaista prostatas vēža Latvijā dzīvību zaudēja 409 vīrieši, bet tika diagnosticēti 1114 jauni prostatas vēža gadījumi, no kuriem lielākā daļa jauno pacientu tika atklāti tieši lauku reģionos, kur vīriešiem ikdienā ir limitēta iespēja nokļūt pie urologa un veikt nepieciešamās veselības pārbaudes. Viena no izplatītākajām vīriešu veselības problēmām, kas saistīta ar hormonālājām izmaiņām, vīrietim novecojot, ir palielināta prostata jeb labdabīga prostatas hiperplāzija (LPH). Labdabīga prostatas palielināšanās nav prostatas vēzis, un tā par tādu arī nevar attīstīties, tajā pašā laikā dažkārt simptomi ir ļoti apgrūtinoši, negatīvi ietekmē dzīves kvalitāti un tiem nepieciešama atbilstoša ārstēšana.

"Pēdējos gados praksē ir vērojams jauno pacientu skaita pieaugums, kas patiesībā ir ļoti pozitīva tendence, jo tiek atklātas reālas diagnozes, kurām varam palīdzēt. Prostatas vēzis ir visnotaļ viltīga slimība, no kuras nav pasargāts neviens vīrietis, taču ar mūsdienu medicīnas tehnoloģijām to ir iespējams ārstēt. Speciālistu izbraukumi uz lauku reģioniem ir lieliska iespēja, kuru vīriešiem ir jāizmanto," komentē medicīnas zinātņu doktors, asociētais profesors un "Latvijas Urologu asociācijas" prezidents Dr. Egils Vjaters.

Lai risinātu šo problēmu, Latvijas Urologu asociācija sadarbībā ar Latvijas Lauku Ģimenes ārstu asociāciju un "MFD veselības grupu" decembrī turpinās reģionālās vizītes, kurās ikvienam vīrietim būs iespēja konsultēt speciālistus un noskaidrot savu veselības stāvokli.

Decembrī speciālistu izbraukumi norisināsies šādos reģionos:

* 4.decembrī, Preiļos, sākot no plkst.11.00 urologs Sergejs Beketovs pieņems vizītes "Preiļu slimnīcā", Raiņa Bulvārī 13. Tālrunis pierakstam – 65307750; 65307757.

*  9.decembrī, Ērgļos, sākot no plkst.10.00 uroloģe Egita Deine pieņems vizītes Ainas Braķes ģimenes ārstu praksē. Tālrunis pierakstam – 29441625. Ērgļos būs pieejami arī MFD Mobilās diagnostikas vienība.

* 11.decembrī, Daudzevā, sākot no plkst.11.00 urologs Atis Karulis pieņems vizītes Daudzevas "Pagastmājā". Tālrunis pierakstam – 26407767.

Vizītes ir jāpiesaka iepriekš, zvanot uz norādītajiem tālruņiem attiecīgajā reģionā.

"Atskatoties uz līdz šim paveikto un sasniegto, šī brīža rezultāti jau ir vērtējami kā labi, jo reģionālo izbraukumu laikā ir sasniegti daudzi pirmreizējie pacienti. Reģionos pārsvarā urologu pakalpojumi ir ierobežoti, tādēļ šāda iniciatīva ir ļoti apsveicama. Pacientu interese joprojām nerimstas, un pēc vizīšu skaita var secināt, ka vīrieši tiešām ir sākuši apjaust problēmas nozīmi. Ja viņiem tiek dota iespēja apmeklēt speciālistu savas dzīves vietas tuvumā, tad tā arī parasti tiek izmantota," stāsta "Latvijas Lauku Ģimenes ārstu asociācijas" prezidente Līga Kozlovska.

Urologu bezmaksas konsultācijas lauku reģionos turpināsies arī 2016.gadā.