Ar kādiem izdevumiem jārēķinās, iegādājoties privātmāju?
• Privātmājas iegāde ir salīdzinoši dārga. Plānojiet savu budžetu iepriekš. Mājas iegādes procesu sadārdzinās bankas, notāra, zemesgrāmatas un īpašuma apdrošināšanas izdevumi.
• Ja māju iegādāsieties, izmantojot bankas kredītu, jums būs vajadzīga pirmā iemaksa. Visbiežāk naudas summa ir atkarīga no mājokļa tipa, sērijas, nolietojuma un atrašanās vietas. Tiks ņemta vērā arī jūsu maksātspēja un kredītvēsture.
• Gadījumos, ja nevarēsiet veikt pirmo iemaksu, ir iespējama ķīla. Noformējot bankas kredītu, varēsiet iesniegt papildus ķīlu.
• Pirms mājas iegādes veiciet īpašuma novērtēšanu. Tas palīdzēs noteikt bojājumus, remonta izmaksas, kā arī novērtēt mājokli tā pirkšanas un pārdošanas summas noteikšanai.
• Svarīgi, lai privātmājā būtu noliktavu telpas, riteņu novietnes, atbilstošs skaits guļamistabu un visam pietiktu vietas.
• Iegādājoties mājokli, veiciet tā novērtēšanu. Tas palīdzēs noteikt īpašuma tirgus vērtību. Aizņemoties naudu bankā, nekustamā īpašuma vērtējums ir obligāts. Ja neaizņemsieties naudu no bankas, arī ir ieteicams novērtēt mājokli tā pirkšanas un pārdošanas summas noteikšanai.
• Izvērtējiet savu budžetu. Mājas iegāde un uzturēšana nav lēta. Rūpīgi aprēķiniet visas izmaksas, kā arī komunālos maksājumus. Savs īpašums sniedz brīvību, tomēr tā uzturēšana nereti prasa lielas pūles un ieguldījumus.
• Pērciet māju tikai no uzticama īpašnieka un neiesaistieties krāpnieciskās darbībās. Pirms mājas iegādes uzmanīgi iepazīstieties ar visiem dokumentiem un līgumu. Pārbaudiet mājas pārdevēja īpašumtiesības Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas sistēmā.
• Pirms līguma parakstīšanas un mājas iegādes pārliecinieties, vai izvēlētais īpašums nav ieķīlāts, izīrēts vai iznomāts kādai citai personai. Nebaidieties konsultēties ar juristu, notāru vai mājas īpašnieku. Jums ir jābūt pārliecinātam par godīgu attieksmi no pārdevēja puses.
• Pārskatiet mājas energoefektivitāti. Energoefektivitāti veido enerģijas patēriņš, lai māju apsildītu, apgaismotu, ventilētu, dzesētu, kā arī nodrošinātu ar karsto ūdeni. Ja ēka ir energoefektīva, iedzīvotājiem tiek nodrošināti augstas kvalitātes dzīves apstākļi un ir salīdzinoši mazākas izmaksas. Svarīgi ir aprēķināt visas izmaksas un izvēlēties piemērotāko privātmāju.
• Nodrošiniet ventilācijas sistēmu. Iebūvējiet ventilācijas iekārtas ar siltuma atgūšanas un gaisa filtrācijas funkciju. Tas nodrošinās patīkamu gaisa apmaiņu un cirkulāciju.
• Pārdomājiet darījuma drošību. Pārrunājiet visus līguma nosacījumus, kā arī maksājumu veikšanas kārtību. Kliedējiet savas bažas un neziņu, parakstiet abpusēju vienošanos par visiem noteikumiem.
Kā nopirkt privātmāju droši? Ar šo jautājumu saskaras daudzi. Izvēlieties uzticamus darījumu partnerus un vienmēr iepazīstieties ar līguma nosacījumiem.
Piepildiet savu sapni un iegādājieties īpašumu, ko saukt par savu. Esiet prātīgi, pērciet māju pārdomāti un tikai tad, ja varēsiet segt visas izmaksas. Mājas iegāde ir lielisks ieguldījums nākotnē, taču īpašuma pirkšana nav viegls process un nereti var sagādāt problēmas. Svarīgi ir pārdomāt visus riskus un savas finanses. Nesabojājiet savu kredītvēsturi un neradiet liekus parādus. Ja rīkosieties gudri, privātmājas iegāde sniegs gandarījumu un brīvību.