Banner 980x90

7 ieteikumi, kā cīnīties ar lapsenēm

Vasara ir augļu, ziedu un diemžēl arī lapseņu laiks. Lapsenes ir nepatīkami kaimiņi, turklāt savas mājvietas meklējumos tās nemaz nav izvēlīgas – pūzni tās var veidot gan dārzā, gan bēniņos, gan lodžijas stūrī. Lapsenes vienmēr pamanās uzrasties saldumu tuvumā, tāpēc, ja mājās ir apmetušās lapsenes, pastāvīgi nākas uzmanīt augļus, sulas un ievārījumus. 

Jāņem vērā, ka lapseņu dzēlieni ir ne vien ļoti sāpīgi, bet arī bīstami, jo var izraisīt ārkārtīgi spēcīgu alerģisko reakciju. Par laimi, ir dažas pārbaudītas metodes, kā atbrīvoties no nevēlamajiem lidoņiem!

Visa centrā – pūznis

Efektīvākais veids, kā uzveikt lapsenes, ir iznīcināt pūzni ar visām tā iemītniecēm. Apaļais, no papīram līdzīgas masas veidotais lapseņu pūznis ir viegli atpazīstams. Pūzni lapseņu mātīte sāk būvēt pavasarī, un kukaiņi to apdzīvo tikai vienu sezonu, tādēļ tukša pūžņa iznīcināšana rudenī cerēto labumu nenesīs. Tiek uzskatīts, ka piemērotākais laiks, lai likvidētu svaigi darināto lapseņu pūzni, ir maija beigas.

Piesardzība pirmajā vietā

Pūzni aizsargājot, lapsenes var uzbraukt iespējamajiem apdraudējumiem pat 25 metru attālumā, tāpēc, pirms tuvojies pūznim, atceries par aizsardzības pasākumiem! Lai pasargātu sevi no lapseņu dzēlieniem, ģērbies biezās drēbēs, kas pēc iespējas nosedz ādu – noderēs krekls garām piedurknēm, garās bikses, cimdi un bitenieka maska. Ja tāda nav pieejama, aizklāj seju un kaklu ar marli vai caurredzamu audumu. Turi pa rokai pretalerģijas zāles!

Uzbrukumā pūznim

Labākais brīdis, kad doties uzbrukumā lapsenēm, ir naktī pēc tumsas iestāšanās, kad kukaiņi ir atgriezušies pūznī, taču uzmanies, lai tās nepievilinātu ar spožu gaismu. Tev būs nepieciešama gara kārts un liels ūdens trauks (piemēram, spainis), kurā ietilpināms viss lapseņu pūznis. Pielej trauku ar verdošu ūdeni un novieto zem pūžņa, tad uzmanīgi ar kārti notrauc pūzni tā, lai tas iekristu ūdenī. Rūpīgi nosedz trauku ar vāku. Alternatīva metode, ja esi gatavs pavisam pietuvoties pūznim, ir to uzmanīgi aptvert ar blīva auduma maisu un tad noslīcināt vai sadedzināt. Ja izvēlies lapsenes sadedzināt, rūpējies par to, lai pūznis sadegtu uzreiz un neviens kukainis nepagūtu izbēgt. Tāpat, protams, ir pieejami arī speciāli līdzekļi lidojošo kukaiņu iznīcināšanai. Tad pirms apstrādes ar indi pūzni labāk pārsegt ar cieši noslēgtu polietilēna maisu, kurā pa nelielu iegriezumu iepūst aerosola saturu. Atliks vien kādu stundu pagaidīt, līdz visas lapsenes būs nobeigušās, un no pūžņa varēs mierīgi atbrīvoties. 

Zem zemes

Ja tev pieder lauku dārzs, tu, iespējams, zini, ka lapsenes var dzīvot arī zem zemes. Parasti lapsenes iemitinās pamestās peļu vai kurmju alās. Šāds pazemes pūznis īpaši nepatīkamus brīžus sagādā, pļaujot zāli, jo tieši tad sakaitinātās lapsenes bieži vien metas uzbrukumā.
Pamatā metodes, kā iznīcināt pazemes pūzni, ir tādas pašas kā iepriekšminētās: atrodi ieeju pūzni, pielej to pilnu ar verdošu ūdeni (daudz verdoša ūdens) vai piepūt ar kukaiņu indi un cieši aizblietē ieeju. 

Ievārījuma lamatas

Laukos bieži izmantots paņēmiens cīņā pret lapsenēm ir "ievārījuma lamatu" gatavošana. Tev būs nepieciešama parasta dzērienu pudele, salds ievārījums un ūdens. Sajauc ievārījumu ar ūdeni un piepildi pudeli ar šo šķidrumu līdz pusei. Ievārījuma vietā vari izmantot arī medu vai piepildīt pudeli ar rūgstošu sulu. Pēc tam piekar pudeli vietā, kurā bieži uzturas lapsenes, piemēram, pie ogu krūmiem. Lapsenes, saldās smaržas vilinātas, pa kakliņu ielīdīs pudelē, bet ārā vairs netiks.

Humānāks risinājums

Ja nevēlies lapsenes nogalināt, vari mēģināt tās aizbiedēt. Ir pieejami gan dažādi ķīmiskie kukaiņu atbaidīšanas līdzekļi, gan arī daudzveidīgi dabīgie risinājumi, no kuriem daži, piemēram, ēteriskās eļļas vai aromātiskas sveces turklāt vēl radīs patīkamu noskaņu istabā vai terasē. Lapsenēm nepatīk aizdedzinātas (gruzdošas) maltās kafijas, eikaliptu eļļas, piparmētru, citronu vai citronzāles aromāts.

Meklē palīdzību

Ja pūznis ir ļoti liels, tev ir spēcīga alerģija vai arī ja vienkārši nejūties gatavs uzsākt cīņu ar lapsenēm paša spēkiem, nekautrējies lūgt palīdzību! Lidojošo kukaiņu iznīcināšanā savus pakalpojumus piedāvā daudzas pieredzējušas dezinsekcijas firmas, tāpat vari vērsties glābšanas dienestā. Tad tev atliks vien norādīt pūžņa atrašanās vietu un ļaut speciālistiem darīt savu darbu.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)