Banner 980x90

Ārvalstu investori rosina reformas darbaspēka, tiesību aizsardzības, izglītības jomās

Foto: Edijs Pālens/LETA
Foto: Edijs Pālens/LETA

Ārvalstu investori mudina Latvijā īstenot reformas darbaspēka, tiesību aizsardzības, maksātnespējas procesa, izglītības, veselības jomās.

Reformas vajadzīgas, lai Latvija virzītos uz ilgtspējīgu, strauju un visaptverošu izaugsmi. Šo reformu nepieciešamību apstiprina arī Ārvalstu investoru padomes Latvijā uzņēmējdarbības vides uztveres indekss.

Darbaspēja ražīguma, pieejamības un kvalitātes jomā ārvalstu investori rosina turpināt cilvēku un finanšu resursu koncentrēšanu, aicina optimizēt augstākās un profesionālās izglītības sistēmu, samazinot infrastruktūras vienību skaitu, uzlabojot kvalitāti un praktiskās prasmes. Ārvalstu investori rosina izstrādāt un ieviest viedu migrācijas politiku.

Reformas nepieciešamas efektīvas tiesību aizsardzības un piemērošanas sistēmas izveidei. Drošību garantējošas un efektīvas tiesību aizsardzības un piemērošanas sistēmas esamība valstī ir viens no galvenajiem kritērijiem investēšanas lēmuma pieņemšanā. Nepārskatāma uzņēmējdarbības vide un nestabilitāte kopumā kavē investīciju piesaisti. Šajā saistībā būtu turpināms ne tikai darbs pie darījumu un tiesiskās apgrozības drošības veicināšanas un tiesu sistēmas efektivizācijas, bet arī normatīvā regulējuma stabilitātes veicināšanas un plašākas ieinteresēto pušu, nozares profesionāļu un sabiedrības iesaistīšanas likumdošanas procesā, aicina ārvalstu investori.

Ārvalsta investoru padome Latvijā mudina uzlabot izglītības sistēmas kvalitāti, norādot, ka tā ir ļoti svarīgs ilgtspējīgas ekonomikas izaugsmes priekšnosacījums. Padome uzskata, ka jāveic augstākās izglītības sistēmas reformas, lai tā varētu konkurēt starptautiski un kļūt par Latvijas ekonomiskās attīstības dzinējspēku. Reformās galveno uzmanību vajadzētu pievērst augstākās izglītības finansējuma modeļa mainīšanai un augstākās izglītības sistēmas konsolidēšanas veicināšanai.

Ārvalstu investori mudina uzlabot maksātnespējas procesa uzraudzību un kvalitāti. Maksātnespējas likuma nepārtraukta pilnveidošana pati par sevi nenodrošina tiesisku un caurskatāmu maksātnespējas procesu norisi. Maksātnespējas procesu sistēmas kvalitāti nosaka arī likuma normu piemērošana, kuras ir tiesu, maksātnespējas procesa administratoru un Maksātnespējas administrācijas rokās. Būtiska ir maksātnespējas procesu uzraudzības funkcija, un vāja uzraudzība būtiski ietekmē gan parādnieku, gan ar procesu saistīto kreditoru intereses, norāda ārvalstu investoru organizācija.

Organizācija rosina pilnveidot veselības aprūpes un sociālās drošības sistēmu efektivitāti. Līdz šim veselības aprūpes nozares reformas nav nodrošinājušas vērā ņemamus Latvijas iedzīvotāju veselības rādītāju uzlabojumus. Reformu panākumu atslēga būtu ne tikai stingra politiskā griba, bet arī vērā ņemami, vienmērīgi un ilgstoši ieguldījumi. Izlēmīgai rīcībai, kuras pamatā var būt grūti pieņemami lēmumi, ir izšķiroša nozīme. Darbaspēka kvalitāte ir viens no nozīmīgākajiem priekšnoteikumiem, ko investori izvērtē, apsverot darbības sākšanu kādā konkrētā vietā. Būtiska loma ir darbinieku izglītībai, prasmēm un pieredzei, tomēr daudz lielāka ietekme uz lēmumu var būt bažām par stabilas sociālās aizsardzības un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību. Ir zināms, ka veselība ir svarīgs ražīgumu veicinošs faktors. Valdība ir nosaukusi veselību tās prioritāšu skaitā. Pārresoru sadarbība, adekvāts finansējums un atgriešanās pie reformu programmas veselības sistēmā ir vienīgas veids, kā valdībai to pierādīt arī darbos. Veselības sistēmai nepieciešamā finansējuma apjoms neizbēgami pieaugs, taču finansējuma palielināšanai jānotiek ciešā sasaistē ar reformu ieviešanu, aicina investori.

Ārvalstu investori rosina sniegt atbalstu inovācijām un inovāciju ekosistēmas attīstībai. Inovāciju attīstībai jākļūst par vienu no valsts ilgtermiņa ekonomiskajiem mērķiem, kam ir pienācīgs politiskais atbalsts, un jāveido vienota struktūra valsts paspārnē, kas atbild un koordinē inovāciju attīstību valstī.

Investori rosina novērst šķēršļus finansējuma ieplūšanai uzņēmējdarbības sektorā. Pašreizējā situācija ir ļoti labvēlīga finansējuma piesaistei, ņemot vērā zemās kredītprocentu likmes un augsto konkurenci kredītiestāžu vidū. Taču viens no šķēršļiem, kas mazina uzņēmēju pieprasījumu pēc finansējuma un gatavību ieguldīt attīstībā, ir kavēšanās ar jaunā Eiropas Savienības plānošanas perioda finansējuma apguvi. Nepieciešams pēc iespējas ātri nodrošināt Eiropas Savienības fondu pieejamību uzņēmējiem ražošanas modernizācijai, konkurētspējas stiprināšanai, jaunu produktu un pakalpojumu izstrādei, ieguldījumiem izpētē, kā arī citiem mērķiem, aicina investori.

Organizācija skaidro, ka ir nepieciešama paredzama nodokļu politika, jo prognozējamība ir viens no investīcijām pievilcīgas uzņēmējdarbības vides stūrakmeņiem. Pašlaik ilgtermiņa ekonomiskās vīzijas trūkums kavē turpmākas investīcijas. 2016.gada budžeta izstrādes laikā redzams, ka saasinās cīņa par valsts finansējumu valsts funkciju nodrošināšanai, taču tā sadalē trūkst pārskatāmības un mērķtiecības. Pēkšņi paziņojumi par jauna nodokļa ieviešanu norāda uz ilgtermiņa nodokļu politikas trūkumu. Valstij ir jāpārskata, vai tās funkciju veikšanai iekasēto nodokļu apjoms ir adekvāt,s un laicīgi dialogā ar uzņēmējiem jāmeklē adekvāti un ilgtspējīgi, nevis kampaņveidīgi risinājumi, aicina ārvalstu investori.

Ārvalstu investoru padome arī mudina ierobežot ēnu ekonomiku. Latvijas ēnu ekonomikas apmērs relatīvā izteiksmē šķiet ievērojami lielāks nekā salīdzināmās valstīs. Ēnu ekonomika ne tikai nelabvēlīgi ietekmē nodokļu iekasēšanu un Latvijas budžetu, bet arī, mainot resursu sadalījumu, dažādos veidos kropļo konkurenci, samazina izaugsmi un tās potenciālu, tostarp apgrūtinot ārvalstu tiešo investīciju piesaisti. Vienlaikus nav pieļaujama tādu likumdošanas normu virzīšana, kas ir diskriminējošas kādai uzņēmēju grupai un kaitē legālajā sektorā strādājošiem tirgus dalībniekiem, norāda ārvalstu investori.

24. un 25.septembrī notiek Ārvalstu investoru padomes Latvijā un Latvijas valdības augsta līmeņa tikšanās. Šādas tikšanās notiek kopš 1999.gada ar mērķi nodrošināt strukturētu informācijas un viedokļu apmaiņu starp investoriem un vietējiem politikas veidotājiem, lai uzlabotu uzņēmējdarbības vidi un sekmētu ārvalstu investīciju ieplūdi Latvijā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)