Banner 980x90

Sociālais dienests: Nav iespēju nodrošināt cietušo pārcelšanos

Sociālajam dienestam nav iespēju nodrošināt ģimenei pārcelšanos un pakalpojumus citas pašvaldības teritorijā, lai nākotnē bērnu pasargātu no varbūtējas novadnieku informētības vai aprunāšanas, saistībā ar nesen notikušo seksuālās vardarbības noziegumu pret mazuli aģentūrai LETA komentēja Kokneses novada Sociālajā dienestā.

Kokneses novada domes Sociālā dienesta vadītājas pienākumu pildītāja Līva Skābarniece aģentūrai LETA skaidroja, ka bieži ir saprotama teorētiska vajadzība kādai cietušai ģimenei pārcelties uz dzīvi citā pašvaldībā, lai bērnu nākotnē pasargātu no varbūtējām sarunām par viņam reiz nodarītu traumu, taču tas neesot sociālā dienesta kompetencē, un normatīvi neparedz dažādu pašvaldību sociālo dienestu sadarbību šādā formā, turklāt katrai pašvaldībai mēdz būt atšķirīga sociālās palīdzības kārtība un politika.

"Mēs varam tikai ieteikt ģimenei izskatīt šādu iespēju, un varbūt arī šajā gadījumā pēc notikušā tas varētu būt ieteicams, taču risinājums dzīvesvietas maiņai citas pašvaldības teritorijā ģimenei ir jāmeklē pašai," skaidroja Skābarniece.

Viņa apstiprināja, ka cita pašvaldība un tās sociālais dienests nevar sākt apkalpot kādu, tostarp trūcīgu, ģimeni tikai tāpēc, ka tā nolēmusi pārcelties, tāpēc nav iespējams, ka trūcīga ģimene lūdz sociālo dzīvokli citā teritorijā.

Vispirms ģimenei pašai jāatrod dzīvesvieta citā teritorijā, tajā jādeklarējas, un tikai tad tā var doties uz attiecīgās teritorijas sociālo dienestu. "Šādā gadījumā mēs, protams, sniegtu visu nepieciešamo informāciju arī citas pašvaldības dienestam, taču mums nav iespēju organizēt šādu pārcelšanos," skaidroja Skābarniece.

Viņa pastāstīja, ka attiecīgās pašvaldības sociālajam dienestam iespējams piešķirt sociālo dzīvokli tikai savas teritorijas robežās, kā tas šajā gadījumā izdarīts, piešķirot mātei dzīvokli Koknesē, kas ir aptuveni 20 kilometru attālumā no Iršiem, bet tas neradot garantiju pret novadnieku sarunām nākotnē par bērna reiz piedzīvoto traumējumu.

Kokneses novada Sociālā dienesta vadītājas pienākumu pildītāja apstiprināja, ka cietušās mazulītes ģimenei būs iespējams atgriezties dzīvot sociālajā dzīvoklī Koknesē, un tātad šis dienests tādu nespēj nodrošināt citā novadā.

"Tā, vai ģimene šeit dzīvos vai pārcelsies dzīvot citur, būs tikai viņu izvēle. Sociālais dienests var tikai motivēt, ieteikt, ko tālāk varbūt darīt, bet pastāv arī personīgās dzīves neaizskaramība, līdz ar to, kāds būs tālākais ģimenes solis un rīcība, mums nav informācijas," pauda Skābarniece.

Pēc Sociālā dienesta rīcībā esošās informācijas, kamēr cietušās mazulītes māte ir kopā ar viņu slimnīcā, brālis atrodas pie vecvecmāmiņas.

Kā ziņots, nedēļas nogalē aizdomās par netiklu darbību veikšanu ar desmit mēnešus vecu meitenīti Kokneses novadā aizturēts 1961.gadā dzimis vīrietis - cietušā mazuļa mātes draugs.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes pārstāve Diāna Purviņa, policijā tika saņemta informācija par to, ka 22.augustā ar desmit mēnešus vecu meitenīti veiktas netiklas darbības - nodarīti miesas bojājumi.

Policija aizturēja 1961.gadā dzimušu vīrieti, kuram patlaban piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums.

Purviņa norādīja, ka pašlaik notiek izmeklēšana. Sākotnēji tika sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 159.panta trešās daļas, proti, par izvarošanu, bet tagad tas pārkvalificēts uz Krimināllikuma 160.panta sesto daļu. Šis pants paredz, ka par seksuālu vardarbību un tādām darbībām, kas izraisīja smagas sekas vai ja persona nav sasniegusi sešpadsmit gadu vecumu, var sodīt ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no desmit līdz 20 gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

VP arī informēja, ka ir saņēmusi Kokneses novada bāriņtiesas iesniegumu ar lūgumu sākt kriminālprocesu pret seksuālā vardarbībā cietušās meitenītes māti ar nolūku izmeklēt viņas darbības. VP pagaidām šo iesniegumu iekļāvusi tajā pašā, jau sāktajā, kriminālprocesā.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pārstāve Dace Preisa, meitenītei veiktas vairākas operācijas un patlaban viņas veselības stāvoklis ir apmierinošs. Bērnam uzliktas šuves. Preisa gan neko vairāk komentēt nevarēja, ņemot vērā, ka tā ir sensitīva informācija.

Pirms nesen notikušā seksuālās vardarbības nozieguma pret mazuli Kokneses novada Sociālais dienests nesaskatīja nepieciešamību iesaistīt bāriņtiesu, jo apstākļi neliecināja par briestošajiem draudiem - māte rūpējās par bērniem un sadarbojās ar dienestu.

Sociālais dienests iepriekš apstiprināja, ka agrāk bija informācija, ka gan pret māti, gan pret bērnu jau iepriekš ir notikusi vardarbība, tāpēc māte ar dēlu no 2013.gada decembra līdz 2014.gada janvārim saņēma rehabilitācijas pakalpojumu Latgales reģionālajā atbalsta centrā "Rasas pērles". Savukārt bāriņtiesa tika informēta par faktu un par to, kā rīkojās sociālais dienests. Iesaistīt bāriņtiesu nebija nepieciešams, uzskata sociālajā dienestā, aģentūru LETA informēja Kokneses novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Sarmīte Rode.

Pirms 22.augustā vīrieša Iršu pagastā izdarītā nozieguma iepriekš sociālā darbinieka apsekošanas laikā Kokneses dzīvoklī šis vīrietis netika sastapts.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)